Basur

hemoroid hastalığında derecelendirme hastalığın başlangıç ve ilerleme aşamasına göre sınıflandırılmasıdır. hemoroid hastalığı 1. derece olarak hemoroid hastalığının yeni başlamasına anlamına gelen bir sınıflandırma türüdür.

En erken dönem hemoroid birinci derece iç hemoroiddir, doğru teşhis ancak cerrah tarafından anuskop denen aletle bakılarak konur.

1 . Derece İç Hemoroid

Görünürde bir belirti yoktur,anuskop denilen alet yardımıyla teşhis edilebilir.Anusten 3-4 cm yukarda hafif kabarıklık şeklindedir.Kanama varsa yüzeyinin tahriş olduğu düşünülür.Genellikle tek bulgusu seyrek görülen kanamadır. Kanama taze kırmızı kan şeklinde olur.

Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.

1. Derece Basurun Teşhisi

Hastanın görmesi veya doktorun parmak muayenesiyle hissetmesi mümkün değildir.

Ciddi ıkınmaya bağlı olrak dışarı çıkıp makat kasları tarafından boğulabilir,bu ağrılı bir durumdur ve adı boğulmuş basurdur.

Birinci derece iç basurun seçkin tedavisi lazerle tedavidir ama kanama olmadıkça diyeti düzenlemek yeterlidir.Dışkılama alışkanlığının düzenlenmesine rağmen kanama olursa lazerle tedavi edilmelidir.

1. Derece İç Hemoroid için 214 yorum yapılmış


mehmet

bende bir hafta önce oluşan basur olduğunu düşünüyorum kanama yok kabızlık başladı dışarıya doğru bir cm büyüklüğünde basur memesi var elle hissedilebiliyor ameliyat şart mı kesin çözüm olacaksa ameliyatta olabilirim bu belirtilerle baska bir hastalık olabilir mi

Op.Dr.Atilla KAYA
hemoroid 1 haftada olmaz anal hematomdur ve kendiliğinden geçer

furkan

19 yaşındayım bir haftadır anüsde basur memesi gibi bir çıkıntı var stersli bir dönemdeyim sivilce olduğunu düşünüyordum fakat sivilce gibi değil iki gündür kabızım ilk defa başıma böyle birşey geliyor kanama yok normal oturduğum zaman hissediyorum hafif yanma ve ellediğim zaman acıyor kısa bir süreliğine hastaneye gidemiyorum geçici bi çözüm önerebilir misiniz hastaneyede gideceğim iki hafta sonra
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız kendiliğinden düzelen anal hematoma benziyor

nida

Uzun süredir kabızım. bekunuks ve douxcim kullandım ama faydasını az gördüm.anestol ve protolog kremde kullandım ama düzensiz olarak kullandım göz ardı ettim.artık basurum beni çok yoruyor.kabız olmasamda ağrısı ve sızısı var.arada kanamada oluyor.dışarı doğru meme var ama morluk şeklinde de sert şişlik var.basur olduğuma eminim ama ben cizrede görev yapıyorum burda da bayan doktor yok. kendimi erkek doktora göstermek istemedim bana bildiğiniz bayan genel cerrah önerebilirmisiniz?
Op.Dr.Atilla KAYA
bizde yok araştırmalısınız

DUYİB

3 haftadır kabızım ve büyük tuvaletimle birlikte kanama oluyo uzman doktora gittim bana 1. seviyede hemoroid var dedi ve iki tana krem verdi 1 haftadır kullanıyorum ama hiç bi düzelme yok şuanda aşırı ağrı ve kanama mevcut ne yapmamı tavsiye edersiniz ( 2 dış hemoroid ve 1 tanede yırtık var dedi doktor)
Op.Dr.Atilla KAYA
yırtık var dediyse ameliyat gerekebilir.

mert

21 yasındayım yaklaşık 2-3 hafta önce tuvalete cıktıktan sonra taharet sırasında tam makatımda hatta biraz içinde diyebilirim ufak bir meme olduğunu fark ettim. ne ağrı ne de kanama olmadığından fazla önemsemedim fakat artık bu beni rahatsız etmeye başladı. bu basur mudur? bir de tedavi yöntemi nedir bilgilendirir misiniz hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
elinize geliyorsa cerrahi olarak almak gerekebilir.

ali

20 yaşındayım bir aydır kabızlık şikayetim vardı doktora gittim verdiği ilaçları kullanırken kabızlık şikayetim geçti ama ilaçlar bitince yine kabız oldum üstelik hergün süt içiyorum kuru kayısı,incir,elma yiyorum yinede fayda etmiyor.kanama oluyor,ufak da bir meme var.ne tavsiye edersiniz hocam ne yapmalıyım?
Op.Dr.Atilla KAYA
bir süre kabızlığı engelleyen ilaç alabilrisiniz.

sıkıntı

19 yaşındayım 2 haftadır tuvalete çıktıktan sonra makatımda ağrı başlıyor ve sızlama oluyor bir süre sonra geçiyor.şimdide ilk defa kanama oldu. makatımda belirgin bir şey yoq basur olmuş olabilirmiyim ve tedavisi nedir hocam ? ne yapmalıyım ?
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşda pek hemoroid görmeyiz,makat çatlağı olabilir.

sıkıntı

tedavisi mi var kendiliğinden geçer mi hocam ?
Op.Dr.Atilla KAYA
1 derecede kanama yoksa tedavi gerekmez ,

ERdem

23 yasındayım 2 ay once buyuk tuvaletımı yaptıkdan sonra makatta meme ucu kadar bı et parcası olustu 4 gunde ance ındı oturmak bıle oturamadım dogru duzgun.sonra gectı bır ay sonra tekrar cıktı tuvaletımde zorlanmaya basladım artık hafif kanama oluyo ama sımdı ılk cıktıgı kadar buyuk deyıl acaba kabız olmamım etkisimi var tekrar cıkmasında.
Op.Dr.Atilla KAYA
tarif ettiğiniz şey ıkınmayla ortaya çıkan bir durum,kabızlığı engellemeli tuvalette kısa kalmalısınız

hava

merhabalar annemin makatında dışkılama esnasında yumruk büyüklüğünde bir parça çıkıyor.uzun zamandır var.ben bağırsak sarkmasından şüpheleniyorum yada basurun bir çeşidi.bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.ne yapmamızı önerirsiniz.arada kanamada yapıyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
her ikiside olabilir bunun için muayene olmalısınız

ertuğrul

merhabalar annemin makatında dışkılama esnasında yumruk büyüklüğünde bir parça çıkıyor.uzun zamandır var.ben bağırsak sarkmasından şüpheleniyorum yada basurun bir çeşidi.bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.ne yapmamızı önerirsiniz.arada kanamada yapıyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
her ikiside olabilir ayrımı ancak dışarı çıkmış şekilde yapılabilir

halo

Ara sıra büyük tuvaletimi yaptıktan sonra kendimi temizlerken kan geldiğini oluyordu. Bu tekrarladı ve kendimi kontrol ettim makadımda ufak 1cm. bile olayan bir çıkıntı var, hasas, ve tuvaletimden sonra kanamam oluyor, ağrısı sızısı yok, tuvaletten sonra 3-4dk. sızlama oluyor ve geçiyor. Tam olarak kabız olduğumu da söylemem, acaba hemoroidim mi var yoksa başlangıç mı ? ilaç kullanarak geçebilecek bişey mi diye merak ediyorum..
Op.Dr.Atilla KAYA
makattan kanama teşhis edilmesi gereken bir durum
endoskopi yaptırmalısınız

derya

21 yasındayım kabızlık yasamaya başladım makatımda küçük meme oldugunu fark ettim kanamam yok agrı cok az derece oluyo muayene oldum hemoroid degil bagırsaklarda sorun var dediler acaba bu bilginin dogruluk derecesi nedir ???
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattığınız memeler basura benzemiyor.barsak tembelliğine bağlı olarak ıkındığınız için anal hematom oluş olabilir

Ash

18 yaşındayım makatımın yanında 1 cm büyüklüğünde bir meme oldğunu fark ettim kanama yok, sık sık kabız oluyorum kendiliğinden kaybolur mu?
Op.Dr.Atilla KAYA
evet birkaç haftada kaybolabilir

ela

19 yasındayım gecen yıl kanama ve acı şikayeti ile dr a başvudum fakat bi sorun olmadıgını söyledi şidorunum tekrarladı ve kanama şikayeti arttı ayrıca uzun suredir de devam ediyor sorun ne olbilir
Op.Dr.Atilla KAYA
endoskopi yaptırmalısınız

ela

endoskopinin amacı nedir kanser durumunu belirlemek için mi yaptırılmalı

ahmet

yillar sonra ilk defa tekrar bisiklet surdum, hemen ertesi gununde makatin cevresinde kucuk bir meme olustu ve orasi yanmaya basladi. 2 gundur orada, kanama yok, rahatlikla ihtiyacimi giderebiliyorum ama orasi surekli aciyor. anladigim kadariyla kendiliginden gececek gibi ama danismak istedim. ne kadar sure daha devam ederse endiselenmeliyim?
Op.Dr.Atilla KAYA
1 hafta bekleyin düzelmezse muayene olun

Emre2003

1sene öncesinde makadımda ani den bir gerilme kasılma vari bişey oldu ( deriniz soğuktan gerilir çatlarya) oldu ve akabinden pis kokulu sarı sıvı akıntısı terleme şeklinde bazen az bazen çok rahatsız edici bir sıvı geliyor idi bundan üç gün öncesine kadar şimdi makadımın sol iç kesimin dişına yakın yerde bi şişlik meydana geldi akıntı (terleme)kesildi hocam ne yapmam gerek basur müdür yoksa geçici bi rahatsızlık mıdır.
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız geçici bir duruma benziyor ama muayene osanız iyi olur

erSin

mrb hocam.26 yaşındaym.birgün tualetten sonra temizlenirken kan geldiğini farkettim.sıkıntı yaptım kendimi inccelediğimde makatımda 1 cm kadar memeleşme olduğunu farkettim.herhangi bir ağrı sızı veya kabızlık şıkayetim yok.basur değil sanırım sizce ne yapabilirim??
Op.Dr.Atilla KAYA
kanamanın sebebini bulmak için endoskopi yapılmalı

ACİL

Hocam 1 aya kadar herşey yolunda giderken bi ara tuvaletımı yaparken kan gelmeye başladı kesik kesik kırmızı kan çok ıkındıgımdan geldi sanırım.Ben pek kafaya takmadım soradan durdu kan tuvalette cıktıgımda gelmıyordu cunku kabız değildim…sorada 4 gun once tuvaltten sonra bi agrı basladı makatımda ve meme cıktı meme assagı yukarı 1buck 2 cm tahmını tuvalete cıktıgımda egılınce agrı yapıyor oturuken yururken rahatsız ediyor…Yalnız tuvalete cıktıgımda kanama felan yok sadece egılıdgım ıcın agrı yapıyor tedavisi nasıl olur nasıl gecer…Agrılar cok ılerledı merhmem sürdüm Anestol ve Proctolog agrıları kestı ama %210 15 agrı var nasıl gecer ve ordakı meme nasıl ıner
Op.Dr.Atilla KAYA
meme anal hematomdur kendiliğindn geçer o ilaçların yararı olmaz boşa kullanmayın
ama kanamanın sebebi için endoskopi yaptırın

bilinmeyen

ben 13 yaşındayım birgün armut yedim oturuken popom kaşınıd birde baktım küçük bir sivilceden bşrazdaha büyük bir şey var hemeoroidmi bimeliyorum sadece diken batmış gibi bir his veriyorn . ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşta hemoroid olmaz

emre

Bugüne kadar herhangi bir anal problem yaşadığımı söyleyemem. Yalnız büyük tuvaletimi zaman zaman 2-3 günde bir yapıyorum ancak her gün çıktığımda oluyor ve şimdiye kadar herhangi bir zorlanma veya tuvalete çıkarken herhangi bir ağrı acı yaşadığımı hatırlamıyorum. Yalnız dün gece tuvalete girip duş aldıktan sonra kanama olmadan ufak bir meme olduğunu hissettim ancak rahatsızlık vermediği için çok üzerinde durmadım. Bugün gün içerisinde iyice büyüdüğünü fark ettim ve tuvalete çıktığımda yaklaşık 1 cm büyüklüğünde bir meme elime geldi. Oturup kalkarken ve gün içerisinde rahatsız edici oldu zaman zaman ve akşam evde sürekli kendini hissettiren bir rahatsızlık var makat bölgemde. Makat bölgemi suyla iyice temizlerken aynı zamanda içeriye doğru ittim ve şimdiye kadar daha dikkatli olduğum için tekrar fırlamadı. Belirtilen anal hematoma çok benzese de hemoroid olmasından endişe ediyorum ve hassas bir bölge olduğu için herhangi bir problem olur mu endişesi yaşıyorum. Üzerinde durmaya gerek var mıdır? Yönlendirebilirseniz sevinirim.
Op.Dr.Atilla KAYA
hemoroid yıllar içinde oluşur o anal hematomdur

mehmet

Merhaba, daha önceden dış hemoroid vardı gözle görülebilecek ve ele gelebilecek şekilde çok nadiren rahatsız ediyordu bir hafta içerisinde geçiyordu, lakin iki gün önce makat bölgemin iç tarafında bir yanma var acı azalmıyor aksine artıyor ele gelmiyor hiç bi şekilde artık hayatımı kısıtlamaya başladı ne yapmam gerekiyor hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir

niyazi

Hocam ben 19 yasindayim .. bikac yildir makat bolgemde bir cm lik bide ondan biraz daha kucuk meme ucu var .. herhangi bir rahatsizlik aci veya kanama yok .. makat bolgemi kastigim zaman meme uclarini hissediyorum .. sizce bu nedir ve ne yapmami tavsiye edersiniz ?
Op.Dr.Atilla KAYA
cilt kıvrımı olabilir

hocam yarım

hocam 16 yasındayım makaktan yaklaşık 7 – 8 aydır çok az aralarla kanama ve ağrı var kendiliğinden geçer diye umursamadım ama bu aralar çok fazla ağrı var okulada gidiyorum rahat olamamıyorum ? Yardım Edin ?
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşta kanama hoş değil,endoskopi yaptırmalısınız

DOKTORA GÖRÜNMEM GEREKİYORMU

meraba hocam. yaklaşık 2 ay önce makat bölgesinde bir sivilce çıktı doktora gittim ve apse oldugunu söyledi. ayakta tedavi yaparak neşter ile aldılar 2 3 dakika sürdü. bi kaç gün dinlendim bakımına özen gösterdim düzeldim. şimdi ise 10 gündür makat bölgemde bir yanma kaşınma var ve aralıksız 20 25 dakika yürüdügümde kan ve akıntı karısımı bişey geliyor. 4 5 gündürde kabızlık cekiyordum ve son 2-3 gündür netten araştırdıgıma göre düzenli beslenme ve lifli yiyecekler le düzelebilecegi söyleniyor. bunu deniyorum. bunun bagsur olma ihtimali varmıdır acaba. yoksa apse ile alakalımıdır. ?
Op.Dr.Atilla KAYA
basur olma ihtimali var ama kanama daha ciddi sebeplede olabilir
endoskopi yaptırmalısınız

iwo

Hocam anüs bölgemin bitim yerinde nohut büyüklüğünde sertleşme oldu. Dış hemoroidmidir acaba.kanama yok kaşıntı az oluyor.ama rahatsız ediyor otururken yürüken.Öncedende bu durum olup düzelmişti 2 gün oldu bir değişiklik yok. fakat dışardaki bağsurun bir tarafı siyahlaşmış hafif.acaba iltihap felanmıdır.Ne yapmam gerekiyor kendiliğinden geçermi yoksa cerrahi operasyon ile alıp temizlenmesi mümkünmüdür.
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematoma benziyor kendiliğinden geçer

iwo

Hocam size yazmıştım.Nohut büyüklüğündeki kanamaya başladı 2 gun kanadı sonra kanama cok azalmıştı ve boyutu yarıya düşmüştü o nohut buyuklugundeki bağsurun.Bugun öksürünce sanki hafiften patladığını hissttim ve tekrar kanamaya başladı.kanama duracakmıdır acaba beklemelimiyim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
evet durur sabırlı olun

ela67

20 yasindayim makat bolgemde zaman zaman gerilme batma hissediyorum kanama yok denecek kadar az genlde skintili diski sonrasi oluyor.yaklasik bir aydir gecmedi diski esnasindave sonrasinda cok aci, gerginlik ve agrioluyr. Nedeni basur mudur
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir

gizem

İlk ne zman başladı bilmiyorum. Şuan 21 yaşındayım. Bundan sanırım 1 yıl önce mi 6 ay önce mi hatırlayamıyorum ufak bir şişlik hissettim.1 hafta sğrmedi geçti. Sonra yine aynı şekilde bir şişlik fakat bu kez otururken de biraz sancı duyuyordum . Fakat bu psikolojik bir aabartmamıydı bilmiyorm. 3 4 gündür bu kez bir öncekinin sanırım tam karşı kısmında anüs çevresinde iç kısımda değil dışarıda, çok küçük beyazımsı bir şişlik çok küçük uzunlamasına 1 cm kadar, farkettim. Kaşıntı da var ve dokunduğumda sancı hissettim. Korkuyorum basur mu diye :/ kabızlık gibi hissediyorum fakat çok fazla tuvalete gidiyorum büyük abdestim için. Bazen günde 3 kez gttiğim oluyor ve uzun süre kalıyorum. Kesik kesik geliyor birz bekleyip tekrar yapıyorum genelde. Kabızlık gibi hissediyorum fakat dışkılamada sorunum yok hatta fazla bile … Aceba basur olmayabilir mi ve ameliyat olmadan kendiliğinden bazı ilaçlar ile veya, geçer mi ? Hekime başvurmalı mıyım ?
Op.Dr.Atilla KAYA
muayene olsanız daha iyi olur

sabır

Makat bolgemde yara acisi gibi bi aci var son gunlerde kanamad a basladi oturma banyosuna devam edersem ve diskinin yumusakligini korursam hemen geciyor ama tekrarlayabiliyor iyilesmez mi bu catlak 2 yil once gittigim doktor sorunun yok demisti bu nasil bi sorundur HERKESE ACIL SIFALAR
Op.Dr.Atilla KAYA
hiç kabız kalmazsanız düzelebilir

razor

hocam yaklaşık 1 haftadır makatımda ağrı var oturdumda veya ayakta oldugumda arada zaman zaman agırıyor ama cok şiddetli değil canım yanmıyor ama ben rhatsız oluyorum kabız değilim tuvalete gidiyorum çok az ishal cıkarıyorum günde 3-4 kere tuvalete gidiyorum cok az geliyo ishal oluyo acaba soguktan üşütmüşmüyümdür ben basurdan korktum size yrdım teşekkürler cevabınız için makatımda basu memesi falanda yok kanama da yok , makatım ağrıyor ben genelde şort ve atletle uyurum acaba üşüttümmü ondan mı oluyodur
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız basura benzemiyor
apse gelişmiş olabilir

razor

peki hocam sıcak suya otursam bu bir tedavi olabilir mi makatımda bir şişme falan yok günde 3-4 kere tuvalete cıkıyorum dışkı parça parça olarak geliyor azar azar geliyor ne ypmamı önerirsiniz. teşekkürler

BaubL

Hocam yaklaşık 4 aydır tuvaletimi ishal olarak yapıyorum ve günde en az 4 kere gidiyorum ara ara gaitamda sertleşme oluyor o zmanda zorla yapıyorum ve sonucunda kanama meydan geliyor ama genellikle ishal şeklinde yapıyorum ilk kabız olduğumu zannetmiştim ilaç kullandım geçemedi daha sonra sert yaptığımda kanamalar meydana geldi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
öncelikle kanamnın sebebini tespit etmek için anoskop muayenesi gerekir duruma göre gerekeni yaparız

kemal

Merhaba, 19 yaşındayım. Bu gün makat deliginin kenarında leblebi büyüklüğünde bir şişkinlik olduğunu farkettim. Dokununca çok hafif bi yanma oluyor. Bunun nedeni nedir? Nasış tedavi olabilirim ? Hastahaneye gitmeme gerek var mı ? Teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden düzelir

ne

13 yaşındayım makadımdan kan geliyor ve yuvarlak sivilce gibi makadımda birşey var, su deydirince sivilcem yanıyor ve tuvaletimi yaptıkdan sonrada çok yanıyor acı yiyince çok kötü yanıyor makadım ve 2 aydır oluyor nedenini söyler misiniz ? Teşekürler
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir ama yinede kanamanın sebebi için anoskop muayenesi doğru olur

isimsiz

kabız değilim günde üç dört defa tuvalete çıkarım ama makatımda küçücük siğil gibi bişey var basur muyum kurt olduğu için kaşıntı var kaşıyınca ağrı yapıyo yardımcı olurmusunuz
Op.Dr.Atilla KAYA
siğile benziyorsa en kısa sürede muayene olmalısınız

serko

31 yaşındayım kabız değilim kanama yok kaşıntıyla basladı yaklasık 1cm kadar makatımın dışında meme farkettim koyu renkte az agrı oluyo iki sene öncede bu şekilde olmuştu anestol ve procto glyvenol krem kullanmıştım gecmişti basurmuyum iç dışmı bilmiyorum neyapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
makatta pıhtı toplanmasına benziyor.

tuğba

merhaba hocam ben 3ay önce sezeryan oldum ve 1ay sonrada kabız oldum
çok kötüydüm 3gün idrar bile yapamadım sonra şurup yazdı doktor ictım
bıraz düzeldi gibi ama ne yapsam ne yesem icimi bozamiorum suan
makatta sallanan bi meme ve biraz şişlik var kanamamda çok hocam çok ağrım oluo
inanin oturmakta bile zorluk cekiorum bu basur mu yoksa başka birşey mi hocam?çok teşekkür ederim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
boğulmuş basura benziyor

Murat

5 aydır büyük tuvaletimi yaparken sorun yaşıyorum. Fark ettim ki ıkınmadan dışkıyı çıkartamıyorum. Kimi zaman dışkı hemen makatımın ağzında gibi hissediyorum ama ıkınıp çıkartamıyorum. Bazen dışkım çok ince oluyor ama ağrı yapıyor (içerden) bazen kalın çıkıyor ama ağrı yapmadığı oluyor. Bu nedenle 1 kerede ıkınıp bütün dışkıyı atmıyorum, kesik kesik ıkınıyorum aksi halde acıyor ve kanama oluyor. Kontrol ettim dışarı çıkan bir şey yok. Bir de tuvaletimi yaptıktan sonra iyice temizliyorum fakat gün içinde makatımda ıslaklık hissediyorum bazen(çamaşırı kirletecek kadar değil). Acaba ne yapmalıyım ? Yaşım 27.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
dışkınız tam geldiğinde tuvalete girin ve ilk kısmı çıkarıp tuvaleti terkedin,boşalmamış hissi olsa da ilgilenmeyin

metin

Merhaba hocam iki gündür makatmda 1 2 santim capında sert bi siskinlik var yurume ve oturmada gucluk çekiyorum tuvalette zorlanma olmustu oncesinde, anal hemotom olabilir mi ? Yada hemoroid şimdiden çok teşekkür ederim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematomdur

Gamze

merhaba hocam, ben 21 yasındayım. Yaklasık bir buçuk aydır kritorise yanma kuruluk ve kaşıntı problemi yaşıyorum. ayrıca sarı renkte kokulu bir sıvıda geliyor. son zamanlarda da büyük abdestim yaparken kanama oluyor açıkk kırmızı renkte.makatta da meme ucu şeklinde bir çıkıntı var bu basur müdür? ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
kanamanın sebebi basur oalabilir ama başka sorun da olabilir
anoskop muayenesi gerekir

abdurrahim

Mrb hocam 4 gün önce tuvaletimi yaptığımda hafif bir ağrı hissettim pek önemsemedim bu gün tuvalete gittim makatımı yıkarken elime şişlik geldi 2 tane yan yana nohut kadar birini sıktım hafif kan geldi bayada ağrıdı acaba nedir yardımcı olabirseniz çok sevinirim bu arada yaşım 24
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematomdur kendiliğinden düzelir

murat

1 hafta önce makat bölgesinde bir tane ufak bir şişlik oluştu ağrı yapıyordu bir kaç gun sonra ağrı geçti ve ufaldı fakat şimdide az miktarda kan geliyor agrı yok önerebileceginiz bişey varmı teşekkür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
kendiliğinden düzelir kullanacaklarınızın yararı olmaz

hasta

22 yaşındayım makatımda küçüük nohut kadar şişme var herhangi ağrı acı olmadı gabızlık da yok ama dokununca çok az acıyor sizce nedir hocam ilaç kulanmam gerekir mi gerekirse hangisini önerirsiniz.
Op.Dr.Atilla KAYA
yen, oluştuysa kendiliğinden kaybolur eskiden beri varsa ilaç etki etmez alınması gerekir

memo

20 yaşındayım 1 haftadır büyük tuvaletimi zor yapıyorm ıkındığımda elime 2 tane meme gibi bişey geliyo hiçbir kanam ve ağrı yok doktora gittim bir tane hap ve krem verdi küçük pek önemli değil dedi sizce ne olabilir hocam ne yapmalıyım yardımcı olun
Op.Dr.Atilla KAYA
elinize meme geliyorsa 2.derece iç basur düşünülür

memo

ama hocam 2 tane nohut tanesi kaadar ve daha yeni oluştu bu doktora gittim hemen pek önemli değil dedi ve venoruton forte tablet diye hap verdi vekortos diye krem verdi hocam hiçbir kanama ağrı yok ..

memo

hocam ilaçla tedavi edilebilir mi yoksa ameliyat mı gerekir?

memo

hocam yardımcı olun sizce ne yapmalıyım tedavisi nasıl olmalı?

Emre

23 yaşındayım.11 senedir kabizlik problemi cekiyorum.hastaligim tuvalete çıkmayı ertelemekle başladı.6 sene once bagirsaklarimi incelediler hortumla hic bir sıkıntı çıkmadı.yaklasik 5 senedirde 1 cm çapında dışarıda basur var.4 sene once cok canımın yanmasından dolayı özel hastanede lazerle ameliyat oldum ama basuru almadı çatlağı onarmıştı.suan tek sorunum kabizlik kullanmadığım ilac gitmediğim hastahane kalmadı.2 hafta aralıklarla tuvalete cikiyorum.yasamimi cok etkiliyor sabredemez hale geldim.bir boşlukta gibiyim ne yapacağımı bilmiyorum.her kapıda bir ümit var derler.fikrinizi öğrenmek istiyorum hocam.tesekkur ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
araştırıp kepek alın bildiğimiz ineklere verilen kepekten alın.akşamları 1 su badağı kepeği çorba veya başka bir şeye karıştırıp tüketin kabızlığı çözene kadar miktarı artırabilirsiniz

halo

selam sankı böle küçücük bir sivılceye benzer bırsey oldugunu hıssetım ama 2 gundurde kafama takılıyo sıze yazıp sorayım ona göre hangı bolumde muayene olabılırım yardımınız ıcın teşekkurler şimdiden..
Op.Dr.Atilla KAYA
genel cerraha görünün

buca

merhaba hocam .ben 21 yasındayım. benim sıkıntım makatımda tam çıkış ucunun kenarında 1 cm kadar bir şişlik oluştu. 2 gün önce farkettim hafif agrı olmuştu. sert, dokununca ve kendımı sıkınca bıraz acıyor. Kabızlık problemim hayatım boyunca neredeyse hıc olmadı aksine hep ishal yada normal hiç zorlanmadan tuvaletimi yapıyorum. kan akması yada damla vs de yok. Sayfada yazılan tüm şikayetleri ve cevaplarınızı okudum. basur olmayacagını soylemıssınız ama yınede emın olmak ıcın sormak istiyorum. Su an sıgortam olmadıgı ıcın hastaneye gıtmeden once size sormak istedim. 2 gündür cok sıkıntı yaptım bu olayı evden bıle cıkmak istemıyorum. Tesekkur ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematomdur kendiliğinden düzelir

isimsizkahraman

Hocam 16 yasindayim makatimin ust tarafında et benine benzeyen bir cikinti var ama hicbir kanama agrima yok tuvalette zorluk cekmuyorum ama bu cikintiyi elimle yukari kaldirdigim zaman hafif bir aci oluyor ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla KAYA
yeni çıktıysa kendiliğinden geçer

cenk

Hocam benim kafama takılan tuvalette sadece daha 1 gündür olan sürekli olmayan bi zorlanma makat bölümünde 1cm var yada yok şişkinlik var elle dokununca hissediyorum hemeroid olabilir mi yoksa normal şartlarda olan bir makat çevresi midir ?
Op.Dr.Atilla KAYA
hemoroid yıllar içinde oluşur
sizdeki anal hematom olabilir

kaan

18 yaşındayım 3 4 ay önce büyük abdestimi yapıp taharet alırken elime bi parça değdi temizledikten sonra çıplak elle dokundum anüsün ucunda hafif dışarıya taşan bi şişlik geldi kanama yok ağrı yok sadece klozete oturup azcık ıkınınca çıkıyo bu aralarda kabızlık başladı sizce nedir ? teşekkürler
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
boğulmuş basur olabilir

arif

Merhaba hocam makatimda 3 tane meme var pek bi zorluk cikartmiyor ama simdi birinn ucunda sivilce gibi bisey var aciyor ne yapmaliyin tesrkkurlet
Op.Dr.Atilla KAYA
tahriş olmuştur kendiliğinden düzelir

özge

Hocam iyi günler dilerim dun makatımda bir sızlama hissettim adet sonrası oluşan pişik nedeniyle olan sızlamaya benzettim umursamadim aksam eve döndüğümde farkettim nohuttan biraz büyük bi et parçası anusten dışarı çıkmış otururken ve yürürken sızlıyor rahat oturamıyorum parmağimla içeri itiyorum ama kendiliğinden dışarı çıkıyor.daha önce hemoroit belirtisi olan yada evrelerde bahsedilen rahatsizliklarin hic birini yaşamadim dun birden bire oldu kanama yok ama çok agriyor genel cerrahiye muayene olmalimiyim hemen?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
ıkınmaya bağlı tromboze hemoroid olabilir

ersin

20 yaşından makatımda çatlak vardı şuanda o geçti fakat büyük abdesimi yaptıktan sonra dışarıya dogru bi parça çıkıyor ve biraz agrı yapıyor bu nedir lütfen yardım

Op.Dr.Nizam KURTDERE
iç basurunuz duruyor onu da tedavi ettirmelisiniz.

Uğurcan

Merhabalar doktor bey, yaklaşık bir ay önce idi tuvalette dışkılama sırasında acıma gerçekleşiyordu. Sonradan geçerdi şu an 2 haftadır her ihtiyaç giderişimde acıma mevcut, sonrasında belli bir süre yanma ve sızı gelişiyor fakat geçiyor. Birkaç gün geçmişti sonrasında tekrar başladı. Ikınarak, zorlayarak tuvalet yapan ve tuvalete sık giden birisiyim. Bundan 1 yıl önce anal çatlak gerçekleşmişti fakat geçmişti, şimdi ki durumda rectal ağızda morumsu hafif şişlikler var, kanama fazla yok, nadiren kanıyor, kabızlık problemim yok. Hemoroid ya da anal hematomdan şüpheleniyorum, ya da çatlak yenilemiş olabilir mi? Teşekkür ederim.

Op.Dr.Nizam KURTDERE
makatta acıma çatlak düşündürür anal hematomda acı değil ağrı olur

Uğurcan

Yani hemoroid olma ihtimali yok mu? Çatlak ise ne önerirsiniz?

nisan

ben iki uc yildir tuvalette kabiz oldugumda zorlaniyordum ve kan geliyordu ama bu durum cok sik ve agrili degildi ama iki gun once disarda 1 cmlik bir sislik hissettim acisida yok kasintisida yok ama acaba ic basur disa mi cikti meme de diyorlar sizce ne olabilir yani bu gecici midir yoksa kalici mi endiselendim
Op.Dr.Atilla KAYA
tromboze hemoroid olabilir

tuba

Merhaba. Benim 1 haftadır iç basurum var kabız olmamama rağmen ağrısından korktuğum için tuvalete çıkamıyorum. Basurun oluştuğu hafta içinde iki kere çıktım ve kan geldiğini farkettim. Doktora gitmeye çekiniyorum. İshal yapacak şeyler yemeye çalışıyorum. Henüz 21 yaşındayım.Lütfen bana yardım edin. Önerebileceğiniz bişeyler var mı ? Şimdiden teşekkürler..
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
proctoglivenol ve venoruton tablet kullanın düzelmezse gelin tedavinizi yaparız

adfh

15 yaşındayım hamurlu yiyecekleri fazla yediğim zamanlard a kabızlık sorunu yaşıyorum bugün tuvalete ciktiktan sonra hafif bir kanamam oldu çok önemsemedim bir kaç saat sonra da lavaboya gittiğimde makat bölgemde 1-2 santimlik bir meme farkettim acaba bu kabızliga bağlı geçici bir şey mi yoksa basur mu oldum yardımci olursanız sevinirim biraz endiselendim
Op.Dr.Atilla KAYA
fazla ıkınmaya bağlı pıhtı toplanmıştır

Dilan

Merhabalar 16 yaşımdayım bir haftadır tuvalete çıktığımda acı hissediyordum en son kanama oldu ve hafif meme hissediyorum sizce ne yapmalıyım?
Op.Dr.Atilla KAYA
1 hafta kabızlığı engelleyin düzelmezse muayene olun

damla

Dört gündür tuvalete cikmiyordum dun ciktim kanamam oldo ve makat imda şişlik oluşmuş basur muyumdur 17 yasindayim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
17 yaşında basur pek olmaz başka sorundur

vblkn

Hocam nohut tanesi kadar şişlik var kanama yok kabızlık ishal hiç biri yok sadece şiddetli ağrı var ve şişlik çok sert bazen sakınca önce çok ağrıyor sonra rahatlatiyor ama geçici bi süreliğine
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bu şikayetlerle kesin tanı koymak zor,cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

Mustafa

Sevgili hocam 17 yasindayim bir sabah kalkip tuvalete gittigimde popomda meme oldugunu farkettim ikindigimda cok disari cikiyr kanama yok agri yok ne yapmaliyim.simdiden allah razi olsun
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetlerin hemoroide uyuyor,ilerlemişse müdahale gerekebilir.

Mustafa

Hocam orada cok az demk istedim ve kabizlikta var
ok.

Ahmet

Hocam 3 haftadir kabizkik yasiyorum tuvalet sirasinda ikindigimda 0.5 cm lik meme olusuyor kendiliginden iceri giriyr kanama agri felan yok eger hemoroitse ilacla tedavisi varmi anal hetorom ola bilirmi hocam yardim.edin simdiden allah razi olsn
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz hemoroide uyuyor.Kabız kalmayın ve tuvalette ıkınmayın,şikayetleriniz ilerlemesin.

vblkn

hocam bide o bölgede deli gibi kaşıntı oluyor şişlik yokken bile bunun sebebi nedir buna çözüm olacak merhem ve benzeri ilaçlar varmı varsa nelerdir Teşekkürler.

esra

Merhabalar ben 15 yasindayim kabız olalı iki gün oldu ama hiç ıkınmadım birinci gün biraz kan gelmisti ikinci günde çok az kan geldi. İnterneette okudum basur yada hemoroid diyorlar ama yasim kucuk diye dusunuyorum. Ama cok kafaya taktim basurumdur diye. Sisme agri falan yoksizce bu yalnizca kabiz mi?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
evet basur için yaşınız küçük ama ne olursa olsun kanamanın sebebi bulunmalı

.

2. derece hemoroidim var sicak suya oturdugumda nerdeyse kayboluyor ikininxa geri donuyor bu yontemle ve kremle ikinmadigim surece duzelir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
düzelmez ama ıkınmazsanız şikayetiniz azalır

umut

1 hafta önce kabızlık sonrası tuvalet sırasında kırmızı renklı kanamam oldu 1 kac gun oncede fark ettımkı makatta 1 cm kadar et parcaları var basur mu oldum acaba sadece zorlanınca 1 kere kanadı ne yapmam gerekıyor suan agrım yok ama et parcası elıme gelıyor
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
makatta et parçası varsa vede kanama olduysa basur düşünülür ama anoskopla bakıp emin olmak gerekir

beril

19 yaşındayım 4 gün önce kabızlığımdan dolayı çok fazla zorlandım daha sonra çıktığımda makatımda yanma oldu ama 2 dakika içinde geçti normal hayatımda da çok nadir bi sızı geliyo ama gelmesiyldm geçmesi bir oluyo kanamamda yok herhangi gibi bir elime gelen bir şeyde yok ama tuvaletm cıkamadığımdan mıdır bilemiyorum makattımda hep bi baskı vardı kabız icin toz halinde ilaç aldım şuan su gibi ishalım tuvalete çıkarken yanmam yok ama geldiği hissettiğim anla bittikten sonraki an sızım var ishalden mi yoksa çatlağım mı vardır.Bir de kuyruk sokumumda ara ara ağrım oluyor
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetleriniz çok belirgin değil,herkeste olabilecek şikayetler,kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın yinede şikayetiniz devam ederse muayene olmalısınız.

Nuran

Büyük abdeste çıkarken çok ağrı oluyor zorlanıyorum . Makatımda çok ağrı oluyor makatımda hep bir baskı var ilaç ve fitil kullandım hiçbir faydasını görmedin ne yapmalıyım.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür olabilir,muayene olmalısın.

Tulay

Merhaba
10 yılı aşkın bir zamandır 2 cm buyuklugunde bir meme var. Bu kadar yıl içerisinde sadece 2-3 kez agrıdı, 1 kez de kanadı. İleride daha sıkıntılı bir hal alır mı, ayrıca görüntüsünden çok rahatsızım, tek çare cerrahi mi? Teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İlerde sorun olup olmayacağını kesin bilemeyiz,tedavisi cerrahi gibi görünüyor.

Murat

16 yasindayim ve 1 senedir makat kisminda 1 cm sivilce gibi birsey var. Cok aci yiyince ve kabiz olunca ortaya cikiyor ve yuruyemiyorum oturamiyorum cok aciyor.rahtlamak icin sicak suya oturuyorum Sizce basurmudur ?
Op.Dr.Atilla KAYA
bunlar basur düşündürmez, anoskopla bakıp kesin teşhis konmalı

Vedat

Hocam ben 23 tuvalete giderken hiç zorlanmıyorum kanamada yok ama baya bir ağrı oluyor dışkı geldiği zaman. Tuvaletten sonra belli bir süre oturamıyorum ayaktada duramıyorum ne yapmam lazım.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
anal fissür olabilir muayeneyle emin olabilirsiniz

derya

Merhaba hocam. Makat deliğimin sol kisminda nohut büyüklüğünde şişlik var 1,5 aydir. Kanama yok sadece agri oluyor tuvaletten sonra. İğne batmasi gibi aci oluyor.Roaccutane kullanıyorum kabizlik sorunum var. Bir gün tuvalete ciksam diğer gün cikamiyorum. Kabizliktan olmuş olabilirmi ne yapmaliyim kendiliğinden geçer mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabızlığa bağlı anal fissür veya hemoroid olabilir,görüp öyle karar verebiliriz.

melike

genelde hep 2 gunde bır tuvalete cıkıyorum ve kabızlı yaşıyorum ama 2 gundur makat ağrısyla uyanıyorum cok ağryo doktora gttm sadece smdılhk krem verdi ama gecmdı ne yapmalhym
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür gibi görünüyor,muayene ile kesinleştirebiliriz.

santin

Merhabalar hocam
Aniden bir kasinti ile farkettim ben rahatsizligimi.
Makatta hemen icerde dolasan birseyler var gibi hissettiriyor insana
Agri,tuvalette zorlanma ,kanama yok. 4 gun once genel cerraha gorundum
Basur olmadigimi soyledi lakin yazma gereği duydum.
Tahlillerde herhangi bir parazite veya kil kurdunada rastlanmamis
Doktor beyin verdigi ilaclari 4 gundur kullaniyorum ( travazol ve nidozal)
Kasinti hafifledi fakat yurudugum zaman hafif bir kasinma ki bu daha oncelri coktu
batma hissi uyandiriyor.Makat cevresinde cok hafif bir şişlik oldugunu hissettim
Arada sirada tutamadigim cok az miktarda gaz oluyor ama cok cok az
Yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
tahlilde bir şey çıkmadıysa nidazol ün anlamı yok, travazol de mantar ilacıdır ve makat bölgesinde mantar olma ihtimali çok düşük bence pruzon merhemi araştırın

santin

Kusura bakmayin hocam bir daha yaziorum ama bunun psikolojiside
Ayri bir dert basur olma olasiligi yuksekmidir sizce ,oturmada kalkmada
Herhangi bir sıkıntı yok sadece yururken hafif batma hissi ve hafif kasinti
Tesekkurler

ad yok

Mrhb ben 20 yaşındayım 2 gündür tuvaletimi yapmakta zorlanyorum makat kısmım acıyor yanma var kanıyor daha sonra artık tuvalete cikmaktan korkar oldum basur mudur ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz daha çok anal fissüre uyuyor,muayene ile kesinleştirebiliriz.

faruk

Merabalar hocam.Hocam 3 gün önce makatımda bir nohut tanesi büyüklüğüde şişlik hissettim.Tam bilmiyorum ama birden bire olmuş gibi sanki daha önce hiç fark etmemiştim.Bu şişlik çeri doğru uzanan bir şişlik gibi sanki.Fakat tuvaletlerde hiç sıkıntı çekmiyorum.Kabız olmamın aksine daha çok tuvalete gitmeye başladım.Tuvaletten sonra bir müddet rahatsızlık veriyor kaşıntı şeklinde.Bağsur olma ihtimali varmı.Çok saolun teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya basur olabilir,görmek lazım.

Gökhan

Hocam merhaba kısaca sorunumdan bahsetcem yardim ederseniz sevinirim. Anüs bölge delik çevresinde kabariklar var . El ile tutulan birsey degil parmak ile dokundugumda oyle hissediyorum. ihtiyaç gidermede sorunum yok. Ağrı,kasinti, kanama vb sikayetim yok. Fakat otururken o bölgede sanki birsey üstüne oturuom gibi his var. 2-3 gündür bu şikayetim var sorun ne olabilir ne yapmam lazim . Teşekkür ederim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bu anlattığın şikayetlerden tanı koyamadım,görmem gerekiyor.

Hakan

Iyi gunler

Son 1 haftadır ikinma sirasinda anus deliği ve cevresi diskilama esnasinda şişiyor. Fakat can simidi gibi bir şişkinlik tam tarif edemedim sanki . Diskilama sırasında veya sonrasinda agri kanama kasinti olmuyor. Normal halde iken anus cevresinde o bahsettigim sislikler yok. Acaba bu normal bir olaymidir yani diskilama sırasinda anus dinlenme halinde nasilsa öylemi olmali. Kusuruma bakmayin telas icinde oldugum icin dogru duzgun cümle kuramadim. Iyi gunler dilerim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muhtemelen 1-2.ci derece iç hemoroidiniz var anoskopla muayene ile kesinleştirebiliriz.

mehmet

Hocam merhaba anüsün dışında 1 haftadır şişlik var oturamiyorum doğru düzgün tuvalette kanama oldu sizce hemeroidmi yoksa tuvalette çok durduğum için falan mı olmuştur eskidende olmuştu kremleri falan kullandığımda geciyordu ama bu sefer kanama oldu
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
tromboze hemoroid olabilir, müdahale edilmezse tekrar oluşur

cagatay

Dünden önce ishale benzer ihtiyacımi giderdim ancak hala varmış gibi hissettim ertesi gun acılı bişi yedim ve normal yumuşaklıkta ihtiyacımı giderdim ancak parça parça geceye kadar 7 defa gittim. Sanki icerde bir delik daha var ve kabız olmuşumda baskı yapıyormuş gibi su yolundaki taş misali. Bende ıkındım ve deligimin dışı sanki biraz dısarı cikmaya basladı ancak 7 defa gidip iyice temizledigim icin tahrişte oldu ve yanıyor ve sanırım şişti. Hep tuvaletim var hissi var gidincede cok az yapabiliyorum. Bi anlık cesaretle parmagımla kontrol ettim ve icerde katı bişi veya sarkan bişi hissetmedim. Napcagımı bilmiyorum sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissetmekten yaparken acıması ve temizlerken acımasından yapmaya cekinir hale geldim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroidin olabilir,anoskopla muayene olman gerekir.

mesut

Hocam merhabalar ben ishal olsam bile tuvalete çıkmakta zorlanıyorum içerde birşey sıkıstıriyor sanki yaklaşık bir bucuk iki yil önce makatin iç kenar kisminda işlik farkettim tuvaletim kendiliğinden geldiği zamanlar iç tarafta cok acıma oluyor yerimde duramiyorum dıskı gelirken sadece makatin üst kısmından geliyo gibi hissediyorum makatin tüm çevresinde cok fazla şişlik oluyo ama ikinmayi bıraktığım zaman şişlik bir iki sa!t sonra iniyo bağırsaklardan kaynaklanmadığını öğrendim doktordan dediğim gibi içerde tikanan birşey var sanki sorunu cozemeyeceklerinden korkuyorum anoskopla kesin tani konulabilirmi doktora bir kez elle muayene oldum hemoroidin yok dedi ne yapmalıyım. tuvalete çıkamıyorum cok zorluyo beni
Op.Dr.Atilla KAYA
elle makat muayenesi bu durumda yol göstermez anoskopla baklamk lazım

mete

5 gündür ishalim ıkındığım zaman makattan 1 cm ye yakın bişey geliyor yeni oldu.Şu anlık bir kanama veya ağrı yok.Sebebi nedir? 17 yaşındayım.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid veya polip olabilir,anoskopla muayene ile kessin anlayabiliriz.

nazli

Merhaba hocam. Ca günü makatimin hemen yaninda agri hissettim. Cartesi aksami vaktim makatin tam yaninda küçük parmak tirnagi büyüklüğünde mor bir şişlik vardi. Sabah uyandigimda esofmanim batikon dokulmus gibi leke olmuştu. Bakinca o morlugun patladigini hissettim. Sizce bu nedir. Si.di sadece oradaki yaranin agrisi var.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom olabilir ancak kesin tanı için muayene gerekir.

Alperen

Hocam ben 19 yaşında öğrenciyim. Kabızlık sorunum 14-15 yaşımdan beri var. Geçen sene meme çıkmaya başladı ama sorun yaratmiyordu. Kanama, ağrı vs. olmuyordu. Ayrıca tuvaletten sonra veya ertesi gün içine giriyodu memeler. 3 gün önce tuvalete girdim yine her zamanki şekilde hafif şekilde ıkındım. Yine meme çıktı ama 3 gündür icine girmedi. Ağrım var zaman zaman batma da oluyor. Ayrıca kiloda kanda akmış.Zor oturup zor kalkiyorum hatta yürümekte bile zorlaniyorum. Vazelin sürdüm herhangi bir etkisi olmadı. Ne yapmalıyım?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid hastalığı kabızlık varsa gittikçe ilerler,anoskopla muayene edip seviyesini belirledikten sonra tedavi önerilerinde bulunabiliriz.

melek

Haftada2kez buyuk abdese zor çıkarım.ama hocam şuan acı şekliyle bir et parçası var ama kanama falanyok yumuşak şişlik nediracaba kıl dönmesimi basürmü ve nasıl gecer yardımcı olurmusnz
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tromboze hemoroid,fissür veya anal hematom olabilir,tanı için muayene gerekir.

derya

Hocam ben 18 yasındayim yaklaşik bir senedir çok büyük olmayan bir çikinti var kasinti ve agri oluyor kabiz oldum ve kanamamda oldu cok üzülüyorum nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür veya hemoroidiniz olabilir,anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz,kronikleşmemesi için geciktirmeyin.

HAMMET

Bnde lavaboya girnce nohut buyuklugunda siskin sert et parcasi cikiyor bir ay once kanama oldu asiri ve ayakta durunca otrunca agrisi cok oluyor

HAMMET

Bnde lavaboya girnce nohut buyuklugunda siskin sert et parcasi cikiyor bir ay once kanama oldu asiri ve ayakta durunca otrunca agrisi cok oluyor ne yapmaliyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene ile kesin tanı konabilir ve ona göre tedavi düzenlenebilir.

Yardım

Hocam merhaba ben 20 yaşındayım bayanım, yaklaşık 3 hafta önce tahretlenme sırasında makattaki Şişliği farkettim , sürekli kabız oluyorum zaten zorlamadan olduğunu düşündüm fakat her zorlama da şişip kalktığımda düZeldiğini farkettim , ağrım kanamam kaşıntım yok . Zorladığım zaman şişiyor sadece . Genel cerrahi uzmanına gittim bana iç hemoroid olduğunu söyledi yalnız araştırmalarıma göre iç hemoroid i hasta eliyle hissedemez doktor parmak muayenesi ile teşhis edemez diyor. Verdiği fitil ve kremi Kullandım kabız olmuyordum ilaç bitince tekrar kabız oldum şişlik hala var . Ameliyattan cok korkuyorum . Sizce nasıl kurtulurum .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İç hemoroid tanısı anoskop muayenesi ile olur,hemoroidiniz varsa bile anlattığınız şikayetlerden çok ilerlemediği anlaşılıyor,şimdilik ameliyat gerekmez,lazer,bantla boğma veya THD ile tedavi olabilirsiniz.

ÖZLEM

hocam merhaba;
büyük abdestimi yaparken normal hiç bir sıkıntı yok yalnız biraz peçeteyle zorladığım zaman kan geliyor ve meme ucu büyüklüğünde et parçası olduğunun elle kontrol ettiğimde anlıyorum et parçasından sanırım kan geliyor ama o esnada iç çamaşırıma felan gelmiyor çıktıktan sonra hafif bir sızı acı felan yok önceden de oluyordu zorladığım zaman ama bu kadar fazla kan gelmiyordu 0 şişlik yoktu yada vardı da be fark etmedim acaba sebebi nedir bilgi vermenizi rica ederim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kanama olduğu için mutlaka anoskop muayenesi gerekir, bulgulara göre tedavi planlanır

Selim

Selam.hocam 3 ay önce büyük abdestimi yaparken 3-4 damla kadar kan geldi. Sonra 1 ay boyunca bişi olmadı sonra bidaha aynı kanama oldu. Ve şimdi 1ay geçti böyle bir şikayetim yok.
Kaşıntı,ağırı,yanma…vb yok
16 yaşındayım.
Op.Dr.Atilla KAYA
basit bir çatlak olabilir ama kanama olduğu için anoskop muayenesi olsanız iyi olur

ibrahim

Ben 32 yaşında bir erkeğim,2 sene önce meraktan önce maden suyu şişesi sonra oyuncak kullandım ilkinde biraz canım yandı sonradan alıştım.fakat ilerleyen zamanda portakal dilimi gibi olan kısımlardan bir dilim sarkma yaptı,ben utandığım için doktora gitmedim,geçen haftada 1 cm den daha kısa bir meme başı gibi bir şey çıktı,hafif yanma ve ağrı var.tansiyonumu da arada etkiliyor,bende biküspit aort kapak yetmezliği(1.derece) de var asendan aort çapı 45,bu meseleyle ilgili bir ameliyat gerekir mi gerekirse kalpdeki problem bu ameliyata mani mi,ameliyatsız çözümü mümkün müz?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ameliyat kararı vermek için muayeneniz gerekli,aort rahatsızlığınızın ameeliyata engel oluşturup oluşturmayacağı kardiyolog tarafından verilir.

Muzaffer

Merhaba, 23 yaşındayım ve tuvaletimi yapmak isterken kalın bile olmayan dışkıda makatıp yırtlıyor gibi oluyor ve biraz acıyor. Daha sonrasında hafif bir ağrı oluşuyor. Basur olma olasığı varmıdır? Yoksa makat çatlağı mıdır. Daha iyi bir tanı için ne yapmalıyım?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Makat çatlağı gibi görünüyor,muayene ile kesinleştirebiliriz.

Muzaffer

Merhaba hocam, size sıkıntımı anlatmıştım, dışkımı yaparken yırtılma ve ağrı. Bu sebebden dolayı elma mandalin ve bol miktarda su tükettim ve ishal oldum. Bu normal mi?

Erman

Iyı gunler benim anusun üstunde nohut buyuklugunde meme oluşmuş ve benı rahatsız edıyor elledıgım zaman cok şiddetli agrı yapıyor son bir hafta içerisinde oldu onceden boyle bırsey yoktu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hemaatom veya fissür olabilir,sıcak su oturma banyosu yapın geçmezse muayene edip kesin tanı koymamız gerekir.

hasan

Merhaba hocam benim anusun kenarlarında şişlik var ve hafif morluk var biraz ağrıyor ve yırtık var ne yapmam lazım hocam teşekkür ederim
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
tromboze hemoroid olabilir gelirseniz tedavi edebiliriz

selda

21 yasindayim. Daha once sivice gbi birseyler cikmisti cok kasinti yapti
Bir hafta. Sonradan gecti o kendi kendine. Wc ye cikmada sorun
Yok fakat buyuk tuvaletimi yaptiktan sonra pecetye kan geliyor yikarkende
Yanma oluyor. Bide babam ve babanemde var basur problemi… Bnde olmak istemiyorum
Yarim hocam….
Op.Dr.Nizam KURTDERE
kanama varsa anoskop muayenesi yapmamız şart, gelirseniz gerekeni yaparız

melih

Merhaba hocam yaşım 17 bu sıralar çok fazla acı yiyorum yanma oluyordu ama geciyordu daha onceden de olmustu ama bu sefer anuste bir şişlik cıktı otururken yatarken falan sorun yaşıyorum ve dokununcada çok acıyor sürekli bir kaşınma hissi var ne yapmaliyim sizce ciddi bir seymidir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir,sıcak su oturma banyosu yapın ve tuvalette çok ıkınmayın şikayetiniz geçmezse anoskopla muayene etmemiz gerekir.

onur

Merhaba hocam 16 yaşındayım çok acı seven birisiyim 1 hafta önce anüste küçük bir şişlik hissettim sizce basur mudur herhangi bir acı yok kaşınma hissi yok kabısda değilim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom olabilir,tuvalette fazla ıkınma,geçmezse muayene olman lazım.

Dogukan

Merhaba hocam 4-5 yıl önce büyük abdestimi yaparken ufak yanmalarla başlayan, zaman geçtikçe ızdırap veren ağrılara neden olan, sadece büyük abdestimi yaparken fındık büyüklüğünde şişlikler oluşuyor. Ve sonra uyku yok oluyor geceleri uyurken uyandıyor sıcak su oturma banyosu yapıyorum biraz rahatlatıyor son ağrı acı yanma devam ediyor..O şişlikler 2 gün kadar sürüyor. Şimdide makatın kuyruk sokum kemiğine doğru olan bitimin bir çatlak oluştu ve buna dayanılmaz bir acı veriyor kanamalar var tuvalete girince artık ameliyat olmak istiyorum kullamadığım ilaç kalmadı anestol protogloc daflon etox vs şimdiden teşekker edrim allah bu herkeze acil şifalar versin.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin anal fissüre bağlı gibi görünüyor,ilaçla pek iyileşmiyor,biz botox iğnesi yapıyoruz,1 dakikada uygulanıyor ve oldukça başarılı sonuçları var.

karaman

Ben 23 yaşındayım, büyük tuvalet sırasında makatın etrafında büyük bi et parcası cıkıyor ve bu bana cok acı veriyor elimle icini iterek salıyorum bazen kanıyor. Agrı ve sızı kısa sürede gecmiyor sabahlara kadar uyuyamiyorum. Sabah biraz hafifliyor tekrar basliyor ne yapmaliyim nedir bu hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
3.derece iç hemoroide benziyor gelirseniz en uygun yöntemlerle tedavi ederiz

Buket

Merhabalar hocam 20 yasindayim ve daha once 1-2 kere kabiz olmustum ve suana kadarda hic problem yoktu. Yaklasik 20 gun once kuyruk sokumu bolgesinden kil donmesi ameliyatı oldum ve hep yatarak dinleniyordum tuvalete pek gidememistim ameliyattan dolayi birsey olur diye kendimi sıkmıştım sanırım oyle dusunuyorum. Simdi kil donmesi hastalıgimda bir problem yok. Fakat makat bolgesinde şişkinlik fark ettim ve bu beni cok rahatsiz etmiyordu. Krem kullandikca orasi küçüldu tuvalete cikmamda bir problem yoktu. Fakat sanirim yedigim seylerden dolayimi bilemiyorum fakat duzenli bir yemek yeme adetim yok açıkçası uyku saatlerimde oyle belirli bir duzenim yok stres sıkıntı vs… kabiz oldum. Ve olunca tuvaletimi rahat yapamadim ve kendimi baya zorladim sanirim makat bolgemde kanama oldu ve birazcikta tabi aciyor ama suanda gorunurde bir sıkıntı yok daha once boyle seyler yasamamistim ameliyattan sonra olmuştu. Sizce ne yapmaliyim, ne yapmam gerekir? Teşekkurler simdiden cevabiniz ilginiz icin.. Saygilar
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabız kalmayın tuvalette fazla ıkınmayın ve şikayetiniz olunca sıcak su oturma banyosu yapın,işe yaramıyorsa anoskopla muayene edip kesin tanı koymamız gerekir.

...

Hocam 16 yaşındayım büyük tuvaletimi yaparken çok az kan geldi ve etrafında et parçası gibi parçalar var teki 1 cm büyük gibi diğerleri çok küçük. Lavaboda fazla kalıyorum, bu durum gine olmuştu 1 hafta içinde geçmişti gine aynısımıdır, doktora gitmeye gerek varmıdır şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Makatta kanama olursa sebebini anlamak için önce anoskopla muayene olmakta fayda var.

esra

18 yaşındayım 1 hafta boyunca büyük tuvaletimden kan geldi sonra kesildi neyin belirtisi olabilir?
Op.Dr.Atilla KAYA
bir çok sebep olabilir aydınlatmak için anoskop muayenesi gerekir

bilge

Hocam 3 ay önce normrl doğum yaptim doğum yaptgimdan itibaren buyuk abdedtmi yaparken zorlanyrm içimde brsy cam kesiği gbi aciyor dişinda kdnarinda yarasa war agrim yok oturabliyorum bi sikintim yok sadece 4 seferde kan geldi smdi yok yaprkn acima yanma war içimde kenarında nedir acaba lutfn yardmci olurmdnz çok krkyrm muaneden de cokk teşekkür ederim smddn
Op.Dr.Atilla KAYA
çatlak olabilir ama yinede emin olmak için anoskop yapılmalı

bilge

Hocam tesekkur ederim anaskop nedir acaba canim acirmi ben inslh bu hafta odicem ama korkuyorum çok allah razi olsun szden
Op.Dr.Atilla KAYA
parmak kalınlığında bir boru, acıtmaz

ali

Hocam 18 yasindayim 1ay öncesine kadar anüs girişinde basur nemesi gibi bisey fark ettim doktora gittik. Hemoroid dedi doktor. İlaç verdi kullandim 1 hafta sinra gecti. Ondan sonra bi daha cikti kaydoldu simdi ise tekrardan çıktı. Hocam ne yapmam gerekiyor kortozs ve doxium 500mg kullanmama rağmen hala çıkıyor
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
müdahale gerekebilir, gelirseniz değerlendiririz

Mlia

Hocam 3-4 gündür makatımda kücücük bir meme cıkmıs kabızım fakat kan gelmiyor ama cok kücük bir meme yasımda 14 ama kasıntı yapıyor ne olabilir hocam lütfen yardımm??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz ve kuru tut geçmezse muayene etmek lazım.

Mlia

Hocam kanama basladı napmam lazım??

mustafa

hocam 22 yaşındayım.geçen sene büyük abdest sırasında kanamam olmuştu ciddiye almadım ve geçti.1 hafta tekrar kanamam oldu,diken batması gibi bir ağrı var ve geçmiyor bana ne önerirsiniz,hastalığım ne acaba
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hastalığınız anal fissür olabilir,rectoderm krem kullanabilirsiniz,geçmezse kesin teşhis için muayene olmalısınız,gerekirse botox iğnesi veya ameliyat düşünülebilir.

kerem

Merhabalar ben yaşındayım büyük tuvaletimde balgam şeklinde içinde kırmızı kan oluyor. Sizce benim hastalığım ne olabilir .SAYGILARIMLA

kerem

15 YAŞINDAYIM

kerem

nidazol önerebilirmisiniz
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce muayene olmalısın gerekirse endoskopi de yapılıp kesin tanı konmalı sonra tedavi planlanmalıdır.

beyza

hocam merhaba 22 yaşındayım yaklaşık 3-4 yıldır elime nohut büyüklüğünde şişlik geliyo hatta et parçası gbi.ilk çıktığnda şişlik gbiydi ama gttikçe büyüdü ve hiç bi kanamam sancım yok. bana otururken yürürken falan rahatsızlkta vermiyor ama yinede içim rahat değil sizce nedir ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid veya polip olabilir,muayene olmanızda fayda var.

feri

hocalarım ben tuvalete gidince 5 cm uzunluğunda dışkılama yapıyorum bazende fındık gibi 4.5 parça sert dışkı geliyor kanama ağrı yok yanlız makatta sağlı sollu bayağı bir daralma var parmakla kontrol ettim makat ağzında hafif şişlikde var ne yapmalıyım tşk ler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene olmalısın.

feri

hocam yaşımda 55

Isim yok

Hocam merhaba ben 12 yaşındayım bende parazit vardı doktora gittim ilaç verdi 1 ay geçti sonra yine tekrarladı yine doktora gittim ilaç verdi şu an kullanıyorum sıkıntım yok ama daha önce hiç bağırsağından sorun yaşamadım 2 -3 gündür büyük tuvaletimi yaptıktan sonra yanma , bazen anüsümü içime çektiğimde acı ve Ağrı oluyo acaba parazit çatlakamı yapmıştır
Op.Dr.Atilla KAYA
parazitle ilişkisi olmayan şekilde çatlak olabilir

asdfg

17 yasindayimKlitoris bolgemde yaklasik 2 gundur sisme var normalde hicbir agri hissetmiyorum ancak dokundugum zaman agri oluyo dr gidemiyorum gecici bir sey onerirmisiniz
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ezbere ilaç kullanmanız doğru olmaz,birkaç günde geçmezse muayene olmalısınız.

ali

Hocam 1 haftadir makatimda agri ver gulererken kücuk aptesimi yaparken son bittigi zaman idyar gelip gidiyor o an agrim cok oluyor kabizlik var ama ufak bir meme gibi bir sey var makatimda . Suan agrim yok ama kabizlikda bitti bu nedir iyilesiyor muyum yoksa basur arada gelip gider mi boyle
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissüre benziyor,bazen kendiliğinden geçebilir,devam ederse muayene gerekir.

denizzz

Merhaba hocam; dün akşam lavaboya gittim ve çıktıktan sonra anüs deligi çevresinde bir et parçası farkettim sürekli tuvalete çıkıyorum .daha önce de olmuştu yaklaşık 2 yıl önce doktor pihti toplanması demişti şimdiki durumumdami aynı hocam yoksa basurmu oldum yanma var hocam et parçasının olduğu yerde. .Teşekkürler şimdiden
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlattığınız şikayet anal hematoma benziyor,öyle ise kendiliğinden geçer.Ancak onunla birlikte hemoroid olabilir.Bunun için de anoskopla muayene etmek gerekir.

denizzz

Hocam 2 yıl önce olan sıkıntım kendiliğinden geçmişti bunuda belirteyim

Ali Osman

Hocam yaklaşık 3 yıl önce kabızlık sonucunda 3 ila 4 hafta süren bir tuvalet problem mi oldu yanma acı kaşıntı oksuremiyordum bile daha sonra gecti ara sıra rahatsız oldum ama yine başladı tuvalet yaparken ve sonrasında yine aynı rahatsızlıklar var bir kaç kez kanamada oldu ama geçti özellikle sol tarafdan raghatsizim makatta küçük bi meme hissediyorum doktora gitmek zor da geliyor acaba rahatsızlığim ne olabilir teşekkür ederim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissür olabilir,tabi ki muayene edip öyle karar vermek lazım.

mehmet efe

hocam bir hafta once tuvaletim geldi eve kosarak gittim ve zorlanarak yaptim.snra baktimki tuvalet kagidinda kan var bir iki damla da deil.o gunden sonra tuvaletimi yapamiorum.tuvaletim gelio gidiyorum sadece gaz cikiyor sadece dun girdim tuvalete ve cok az cikarabildim ve bunda kan yoktu .arada karin agrisi gbi bir his oluyor cok hafif.ama hala yapamiyorum ve bir haftadir yemek yiyorum ve cikmiyor.tedirginim bu konuda ne yapmam gerekir bu nedir
Op.Dr.Atilla KAYA
kanama olduysa anoskopi yapılması gerekir

mehmet efe

hocam ama yanma kasinma agri falan yokdun yaptigimdada kan yoktu. tehlikeli olma ihtimali varmi.

mehmet efe

birde hocam tuvalet yapamadigim icin eczaneden bekunis verdiler daha kullanmadim kullanmamin zarari olurmu

ahmet

Hocam yakın arkadaşım basur oldu fotograf ini attı sanki bende olcam gibime geliyor süreki aklımgeliyor belirtilerini araştırdım makatda kasinma , her an diski salgiliycam gibime geliyor ne yapmalıyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
En doğrusu muayene olup herhangi bir hastalık varsa teşhis edilmesini sağlamaktır.

ibrahim ethem

Sayın hocam ben 3 yıldır homorid rahatsizligini ilaçlarla bastırmaya çalışıyorum ama yaklaşık 1 hafta önce baya bir kanama oldu çıkan meme cok az ama her lavabo ihtiyaci duyduğumda devamlı kanama oluyor artık lazer ameliyat kesin çözüm olurmu.?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce kesin tanı için anoskopla muayene gerekir,hemoroid ise seviyesine göre bir tedavi planı oluşturulur.

sedat

Slmlar bende askerde ole bi sıkıntı çıktı yuruyemiyodum sanki içinde cam kırıntıları vardı acayip yanma hissediyodum 1senedir çekiyorum bunu askeri hastaneye gittim 100basi parmakla baktı biriyim yok dedi Bisi yoksa bu ağrı iç tarafta yanma dışta çatlak olusurmu bu ne hastaligidir cwp verirseniz sevinirim.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlattığınız şikayetler anal fissür hastalığına uyuyor,muayene ile kesinleştirebiliriz.

Emrecr

Merhaba hocam

Tuvalette kendimi fazla zorladim az kanama yasadim aci hissettim dikkat etmedim tek sey nohut buyuklugunde moralmis sari gibi şişlik var hareket ederken agri var onun dışında birşeyim yok. 1-2 günluk sorunum merak ettim sey kendisi gecme ihtimali var mi yoksa doktora gorenmek lazim mıdır ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom gibi görünüyor,kabız kalmayın ve tuvalette çok ıkınmayın,sıcak su oturma banyosu yapın geçmezse muayene olmanız gerekir.

Abdurrahman

Merhaba Hocam 23 yaşındayım

4 yıl önce devamlı ishal problemi yaşıyordum 2 defa kolonoskopi yapıldı bir şey çıkmadı sonrasında ultrasyon ile bakıldı yine bir şey çıkmadı ve sınav stresinden dolayı ishal olduğum söylendi. Ve bende daha sonra tedavi için başka bir yere gitmedim. Kabızlık problemim yok aksine yemek yedikten sonra hızlı bir şekilde dışkı yolu ile dışarı atıyorum süt ve süt ürünleri tükettiğim de anın da ihtiyaç gidermem gerekiyor. Ara ara katı dışkı yaptığım da anüsüm de yırtılma oluştu yoksa basurmemesi bilemiyorum yanma kaşıntı oturduğum da problem yaşamıyordum yeni yeni yanma var
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Söylediklerinizden kesin tanı koymak zor,anal fissür veya hemoroid olabilir,muayene olmanızda fayda var.

Emrecr

Hocam Makat kısmı şişlik var acım haraket vs azaldi ama çok kaşınıyor kasımak istemiyorumda ellemek istemiyomda mikrop artmasın diye krem sursem yan etki yapar mı ? Tavsiye etceginiz krem var mıdır bu kaşınmaya engell ?

sinem

Hocam merhaba.Ben 23 yasindayim kpss calistigim icin uzun süreler oturmak zorunda kaldim.Ve 1 ay önce makatımda küçük bir şişlik olduğunu farkettim. Daha sonra kanama oldu.simdi 2 tane şişlik var ve diskilama sirasinda taze kan geliyor. Normal hayatimda agri falan yok sadece diskilama sirasinda oluyor.sizce nedeni nedir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tahmin etmek yerine anoskopla muayene edip kanamanın sebebini tespit etmek lazım.

acil yardım :(((

Hocam kuyruk sokumumda şişlik var ve kanamam yok acı yok istediğim herşeyi yapa biliyorum sadece bi şişlik var doktora gitmek istemiyorum sizce geçer mi nolur yardımcı olun lütfen 3 ay Sonra düğünüm var benim o yüzden doktora gitmek istemiyorum hiç bir ağrım yok kanamam yok sadece şişlik var doktora gitmeden geçer mi bu ..ebru..
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarif ettiğiniz şikayet yağ bezesi veya kist olabilir,teşhis için görmek lazım.

acil yardım :((((

Peki hocam ben genel cerrahiye gitsem beni başka bir yere yönlendirirmi kadın doğumcuya filan ben 18 yaşındaym
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Önce bir muayene olun,ona göre konuşursunuz.

ilhan

Hocam 2gün önce büyük abdestimi yaparken tuvalette biraz uzun kaldım ..2 gündür agri içindeyim
1.5 cm büyüklüğünde sert bi sislik var
Yürürken ve öksürürken agri artiyo
Sizce nası bi yola basvurmaliyim
Tesekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabız kalma ve sıcak su oturma banyosu yap,geçmezse muayene etmemiz lazım.

ihsan Alper

Merhaba hocam.Yaşım 32. Benim problemim uzun senelerdir dönemsel olarak kabızlık hep yaşıyorum.Ve bugün itibariyle mide bulantım var ve makatımda çok kasılma ile birlikte büyük tuvalete çıkamıyorum.Kanama da var.Ayrıca su içsem yarıyor hep bir şişkinlik hali var.Lütfen yardımcı olur musunuz ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kalın barsak probleminiz ve kanama nedeniyle kolonoskopi yapılması gerekir,sonuca göre tedavi planlanır.

Mlia

Ya lütfen artık yardım istiyorum benim analımda meme cıktı belirtili elime geliyor ama wcye cıktıgımda kanama yok sadece aksamları kasıntı oluyo cok az napmam lazım?? Meme ucu belli elime geliyor

emirhan

Hocam yaklaşık 2 3 hafta önce makatimda kanama oldu korktum ondan sonra bir daha olmadı diskimi yapmakta zorlaniyorum makatimin arkasına doğru mor bi şişlik var bilgi verirmksiniz tesekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabız kalmamak için bol sebze ve meyve tüket,tuvalette çok ıkınma,şikayetin devam ederse muayene olmalısın.

emirhan

Yaşım 15

emihan

Hocam yaşım 15 yaklaşık 2 3 hafta önce büyük abdest imi yaparken kanama gördüm tuvalet kağıdında korktum son zamanlarda diskimi yaparken zorlaniyorum şimdide makatimin arka bölgesinde şişlik ve morarma var yardim eder misiniz çok stres yaptım teşekkürler

Umut

hocam ben 19 yaşındayım.yaklaşık 4-5 gündür sabahları tuvalete çıkınca tuvaletimi tam olarak yapamıyorum.yani yarım geliyor yarısı içerde kalıyor ayrıca klozete oturduğumda elime meme geliyor kalkınca geri içeri gidiyor.ayrıca tuvaletim sanki tam ucunda ama dışarı çıkmıyor memeler anüsü tıkıyor olabilirmi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroidiniz olabilir,ancak memeler anal kanalı tıkamaz,muayene olmanızda fayda var.

Umut

söylemeyi unuttum kanama kaşıntı ve akıntı yok.

acil yardım

19 yaşındayım yaklaşık 5-6 senedir makatta kanama şikayetlerim oluyor ara sıra korktuğum için kontrole gidemiyorum fakat zamanında çokça fitil ve krem kullandım. yaklaşık 3 haftadır da kabızlığım var ve hiçbi şekilde 2-3 gün beklemeden çıkamıyorum, çıktığım zamanlarda da felaket kanamam ve ağrım oluyor. Krem sürmeye çalışıyorum ama fayda etmiyor. İyileştikten sonra ise yoğun bir kaşınma başlıyor. Bu konuda ne yapabilirim? Küçük sivilce gibi bir meme de var makat çıkışında.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kronik anal fissür olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.Fissür ise tedavisi botoz iğnesi veya ameliyat.

esra

21 yaşındayım yaklaşık 7 aydır bende meme var ilk başlamgıçta sivilceydi sonra meme oldu fakat ağrı yok kanama yok kaşıntı yok. Doktor basur dedi 1.derece ilaç yazdı fakat yine geçmedi 5 yıldır kabızlıkta mevcut ne yapabilirim sizce
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene edip hemoroidin derecesini kesin olarak belirledikten sonra tedavi şekline karar veriyoruz.

kudret

Sayın doktor 2 gundur tuveletimi yapmada sıkıntı yaşıyorum yapıyorum ama zorlaniyorum kabız im biraz ama kabizliktan ziyade
Popomdaki delik açılmıyor gibi anlayamadım yardım edermisiniz
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Makatta ameliyat veya başka travmaya bağlı darlık yoksa makat açılır,şikayetiniz devam ederse muayene olmalısınız.

mehmet

15 yasindayim Popoma bir sey batmis gibi oluyor birde popo kisminda killar var
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabızlık olursa bazen batma hissi olabilir,bu zorlanmaya sonucu oluşan mukozal erozyona bağlıdır.Şikayetler geçmiyorsa muayene gerekir.

göker

ben 23 yaşındayım. yaklaşık iki hafta büyük tuvaletimi yaparken makatımın bir bölgesinde çizilmiş gibi yanma hissediyordum ve kan görüyordum. bir iki hafta bunu çektikten sonra iyileşti. fakat yine bi hafta sonra tuvaletimi yaparken acı hissetmeye başladım fakat bu sefer tek bir kısımda değil makatın tümüyle zorlandıgını hissettim ve her defasında kanıyor. bunu da bir haftadır çekiyorum. (psikolojik mi bilmem hiç yaşamadıgım halde kabızlık da çekiyorum bir aydır.) bugun de bezelye tanesi kadar bi meme oluştu. hissediyprum da aynadan görebiliyorum da. bu da kendiliğinden geçecek bir durum mudur. birşey önerir misiniz. teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla iyi bir muayene olmanızda fayda var,kesin tanı konup ona göre en uygun tedavi düzenlenir.

Yardım

Hocam merhabalar;
19 yaşındayım şu son 1 aydır yeni olan birşey büyük abdestimi yaparken nasıl ssöylesem dışkı çıkarken makat kaslarından sadece sol tarafını acıtıyor cıktıktan sonra kanama oluyor baya kanıyor ama işim bittikten sonra yanı normal günde hıc kanama olmuyor sadece böyle lavabodayken bi kanama oluyor benım tahmınım ögrencıyım çok katı beslenıyorum ondan diye düşünüyorum inşallah öyledir sizce ne olabilir bu ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene ile ne olduğunun kesin anlaşılması lazım.

pınar

Hocam ben 18 yaşındayım. 2 yıldır önce doktora gtmiştim makatımda yırtık olduğunu ve onun dikişle yapılmasini söyledi. Sonraki doktor gerek yok ilaç kullan dedi ve sıcak suya otur falan dedi ben umursamadim ve baktm zamanla makatımda 2.3 tane nohut büyüklüğünde mor renklerinde şişlik var. Tuvalet sırasında çok acı veriyor ve kanıyor. Sizce bu ne oluyor ve ne yapmam gerekiyor?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür ve hemoroid şikayetleri tarif ediyorsunuz,muayene ile kesinleştirip ona göre tedavi planlamak gerekir.

Gizem

hocam ben 22 yaşındayım hiç başıma gelmediği için bilmiyorum. bundan 1 sene önce felan başladı galiba kabızlık çektiğimde ve zorlandığımda küçük meme çıkıyodu ama belli süre acısı oluyordu ve geçiyordu. 2 gün önce yine kabız oldum ve ertesi günde kan geldi ve ilk defa bu kadar yoğun geldi normalde sadece makat yırtılmada oluyodu zorladığım için acaba hemoroid başlangıcı olabilirmi. tam olarak ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz daha çok anal fissüre benziyor,muayene ile kesinleştirip ,botox iğnesi öneriyoruz.

pınar

Peki kesinleşirse tedavisi nedir bunun ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür tedavisi botox iğnesi veya ameliyat,hemoroid ise seviyesine göre çok sayıda girişimsel tedavi yöntemi uyguluyoruz.

fatma

Hocam ben 25 yaşındayım tuvalete oturduğumda gaz bile çıkarsam kanama oluyo bu kanama pıhtılı damla damla günde 2-3 defa oluyo ve toplamda yaklaşık 200 ml kan akıyo nerdeyse.ayrıca 18 hafalık gebeyim. Dr gittiğimde once protolog fitil-krem verdi geçmeyince tekrar gittiğimde rectoderm krem verdi bebek için bir zararı olur mu bu kremin ayrıca başka önerileriniz var mı?Şimdiden çok tşkr ederi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hamilelikte rectoderm kullanımı ile ilgili yeterince çalıma yok,bildirilmiş bir zararı da yok.Kalıcı tedaviyi doğumdan sonra yaptırabilirsiniz,sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir.

pınar

Birşey daha sormak istiyorum peki bu botox iğnesi ve ameliyat acısı var mı? Çünkü ben iğneden bile korkuyorum hocam?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Botox iğnesi aşı yapmak gibi,ameliyat sonrası bir miktar ağrı olur.

acil

merhaba ben 17 yasımdayım 3 haftadır makadımda bir sişkinlik var agrı ve kasıntı kanama yok. sıcak tasa filan oturuyorum ikiüç iniyor sonra gine cıkıyor cok korkuyorum ne yapmam gerek sizce bu nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin hemoroid gibi görünüyor,anoskopla muayene edip seviyesine göre tedavi planlıyoruz.

fatih

Hocam Merhabalar 15 yaşındayım.Popomun deliğinde bir küçük çıkıntı var kanama yok
Ama biraz acıyor ameliyat gerekir mi nolur cevap verin
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene edip kesin tanı koyduktan sonra tedavi önerebiliriz.

Ali

merhaba 17 yaşındayım kabızım var 10-11 yaşından beri 2-3 gunde bir tuvalete cıkabiliyorum son 2 aydır acık kırmızı renginde cok az kan geliyordu bugun elime nohut kucuklugunde ufak bi meme geldi tuvalete cıktıgımda cok az kan ve 10-15dk boyunca az bi agrı oluyor sebebi ne olabilir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom olabilir,kabızlığı mutlaka önlemen lazım,kanama devam ederse muayene olman gerekir.

Hüsn-ü

19 yaşındayım 3 yada 4 gündür büyük abdestimi yapamıyorum ıcerıde küçük Çubuk gıbı meme var Ne yapmalıyım hocam midem ağrıyor tuvalete çıkasım var ama yapamıyorum anlatırmısınız Tessekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Libalax lavman yapıp çıkabilirsiniz,sonra hastalığınız varsa teşhis için anoskopla muayene gerekir.

Hüsn-ü

Hocam büyük abtestımı yaparken küçük meme kendiliğinden koptu sonra bıraz kan aktı bu ıyımıdır kotumudur

ılgın

Merhaba hocam 22 yasindayim ve 3 gün once işyerinde biranda oturamadim agri sizi icinde ve bir baktimki makat bolgemde küçük sislik var ve basur oldgumdan suphelenyorum ve eeczaneden 2 adet krem verdileer kortos ve anestol pomad bunlar agrımı hafifletti ve kanama flnda olmuyodu şişlik gidermi stres yaptım acaba ne olabilir ne yapmaliyim saygilar.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene ve kesin tanı konduktan sonra tedavi düzenlemek daha doğru olur.

eyup

hocam öncelikle merhabalar ben yaklaşık 40 gün önce işten ayrıldım bunun akabinde kabızla yakın olaylar yaşadım.yaklasık 20 gündür tuvaletimi yaparken çok zorlanıyorum tuvaletteyken çok acı çekiyorum acıya karşı koyamıyorum tek seferde çıkarmaya çalışıyorum elimle kontrol etmedim ama duşkıma bakdığım zaman içeride bişeyin dışkıma kanal benzeri bişey açtığını görüyorum.kanama çok nadir oluyor.tuvalat sonrası çok acı çekiyorum. şu anda yavsan otu çayı kara haliliydi heralde bide atkestanesi yağı kullanıyorum hem oturma suyunda hemde dogrudan ayrıca ilaç olarak daflon ve debridat fort kullanıyorum tuvalet ızdırap olmaya olmaya başladı. yardımcı olursanız çok sevinirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissürünüz var gibi görünüyor,botox iğnesi ile veya ameliyatla tedavi ediyoruz,tabiki muayene ile tanıyı kesinleştirdikten sonra.

eyup

peki hocam şu aşama rahat dışkılama ve ağrıları ne önerirsiniz sosyal yaşantım bitti psikolojim bozuldu

eyup

peki hocam şu aşama rahat dışkılama ve ağrıları azaltmak için ne önerirsiniz sosyal yaşantım bitti psikolojim bozuldu

oguzhan

Hocam merhaba. 23 yasindayim hicbir sekilde kabizlik problemim yok fakat 2-3 aydir makat bolgemin yaninda kucuk meme ucu kadar sivilce cikip geciyor. En son bir hafta once cikmisti gecti sonra tekrar cikti. Ilk ciktiginda agri yapiyor hafif ondan sonra acisini sadece buyuk tuvaletimi yaptiktan sonra teharat aldigim zaman hissediyorum bu ne olabilir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fistül veya fissür olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

asya

21 yasindayim kuyruk sokumu kemigimin hemen altinda kalca baslangicinda hafif icte bi yanma vardi bikac gun sonra morarip siste suan oturamiyorum bile baska bi sikayetim yok sizce sorun nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Abse gibi görünüyor,muayene ile kesinleşir.

ayşe

öncelikle merhaba. 18 yasındayım 3 yıl önce anal fissür ameliyatı oldum. şuan makatımda yine aynı ağrı var hiç bir şekilde kanama falan yok ama küçük bir şişlik var makatımın dışında. Doktora gittim fakat birşey olmadığını söyledi bir kaç krem verdi kullan geçer dedi. fakat geçmedi tuvaletimi yaptığım andan itibaren saatlerce süren ağrım var acaba ne olabilir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
İlk akla gelen anal fissürün tekrarlamış olabileceği,ancak muayene ile anlaşılabilir.

serenayy

benim normalde elime gelen bir şişkinlik yok ıkınma sonucu tam makatın orda bi şişkinlik oluşuyor yaklaşık bir aydır devam ediyor normalde bi şikayetim yok fakat tuvalete her çıktığımda büyük bi sancı yanma ve hafif kanama oluyor. şuana kadar bi kere biraz fazla kanadı onda da çok acı çekmedim kanayınca. onun dışında bi basınç varmış gibi bi sancı hissediyorum. acaba nedir ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissür veya hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip gerekli tedaviyi önerebiliriz.

acil selami

hocam öncelikle merhabalar sıkımtım dışkılama süresi ve sonrası şiddetli anüste şiddetli sancılarım olmakta kesinlikle meme veya kanamam yok yeni bi işe başlamak üzereyim hızlı bi tedavi ne uygulanabilir.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlattığın şikayetler anal fissüre uyuyor,botox iğnesi ile tedavi ediyoruz,1-2 dakikada aşı yapar gibi yapılıp normal hayatına devam ediyorsun.

acil selami

ayrıca anüsün iç kısmında yanma ve anladığım kadarıyla biraz daralma var.

eren

20 yaşında eşcinselim ters ilişkiden olduğunu düşünüyorum makat ic bölgemde sivilce oluştu ve buyuyerem çoğaldı bunlar ilişkide canımı acıtıyor bunlar nedir ve tedavisi nedir yardimci olursaniz çok sevinirim .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Rahatsızlığınız anal kondilom gibi görünüyor,cinsel yolla bulaşan bir hastalık,www.nizamkurtdere.com dan tedavi yöntemlerini okuyabilirsin.

dilek

İyi günler. Yaklaşık 2 aydır ağrılı ve kanamalı hemoroid şikayetim var. 1 ay önce genel cerrahiye gittim. Biri ağrı kesici biri at kestaneli iki ilaç verdiler fakat herhangi bir düzelme olmadı. Hala her tuvalete gittiğimde oldukça fazla kanama ardından ağrı oluşuyor. Tekrar aynı doktora gittik ışıklı bir aletle bağırsak girişine kadar bakıldı. 1. derece hemoroid tespit edildi. Dr. gene aynı ilaçları verdi. Kanama ve ağrı hala devam ediyor ne yapmam lazım. Yardımcı olun lütfeeenn :(
Op.Dr.Nizam KURTDERE
1.ci derece hemoroid çok ağrılı olmaz ek başka bir rahatsızlığınız olabilir,mesele anal fissür gibi.

Serdar

Hocam agrim yoktu fakat diskimda kurtlar var bu beni sik tuvalet ihtiyaci karsilamak zorunda birakti eve son tuvaletimde kan geldi azcik 16 yasinda erkegim sizce ne olabilir neler yapmaliyim nasil beslenmeliyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Aile hekimine gidip kurt için tedavi olmalısın.

demir

hocam 1 hafta önce büyü k tuvaletimi yaparken çok acılı bir şekilde kan geldi bi kaç gün çok acı çektim sonra makatımda nar tanesi büyüklüğünde meme çıktığını farkettim. acı biber yiyip çıkarıyomuş gibi 1 haftadır. son 3 gündür her akşam sıcak suya oturuyorum ama tuvaletimi yapınca sızlamalar yeniden başlıyor.heleki öksürünce yerinden çıkcakmış gibi oluyor. prozon pumad kullanıyorum faydası olurmu? geçici bir şeymi? ne kadar daha katlanmam lazım. kabızlık sorunum yok korkudan yapmama sorunum var yaşım 36. işim gereği günde 12 saat direksiyon başındayım . bana bir çare
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissür gibi görünüyor,botox iğnesi ile tedavi ediyoruz.

Berna

Iyi akşamlar hocam bundan 6 7 ay önce makat catlagi oldu başta çok agirdi ama şimdi rahatsız etmiyo yumuşak geliyo dokundugumda 2 3 gün önce makatimin dışında 1 cm buyuklugunde hafif kahverengimsi bişey farkettim dokundugumda ağrı veriyo hafif ama bu nedir tedavisi nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anlattığınız şikayetlere bakarak kesin tanı koymak zor muayene etmek lazım.

yigit

2 gundur makatın tam etrafında 2 şişlik oluştu ama herhangi bir kanama yok sadece otururken ve yururken acıyor. Doktora gitmek şart mı ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin tanı için muayene olman gerekir.

Melda

Merhaba ben 20 yaşındayım birkaç yıldır makatımda küçük bir et parçası var hiçbir ağrı kanama yoktu fakat bir haftadır makatımda ikinci bir şişlik var morarmış gibi basur mu oldum?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid olma ihtimali yüksek anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

Ece Nur

Merhaba hocam 17 yasında kızım dun tuvalette makat bolgemde bir siskinlik hissettim elime geliyordu sonra baktım ve bir yumruk gibi birde yanında kucuk bir siskinlik daha var sanki yavrusu gibi ama ondan kucuk .kanamam yok . Aslında agrımda cokta yoktu . Ama ben takıntı yaptıktan sonra sanki agrım varmıs hissi gelisti . Doktorada gidicem ama tabi utanıyorum bir yandan . Ama yinede sormak istedim size hocam sizce benim basurum varmı ? Varsa kacıncı derecede ?ve sizce gecermi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Basur olma ihtimaliniz yüksek,yinede anoskopla muayene edip ona göre değerlendirmek lazım.

tuğba

hocam popo deliğimde hafif kahverengi renkte bise var deliğinin orda ağrısı yok sadece dokunduğumda sertliğini hissediyorum başka bi şikayet yok bu nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetinize bakarak tanı koymak zor görünüyor,muayeneniz gerekir.

Rıdvan

Hocam merhaba 3 gündür makatımda ağrı var kanama yok tuvaletimi yaparken yanma oluyor popo üstüne oturmakta ve yolda yürümekte zorlanıyorum sebebi nedir acaba ? Ayrıca 26 yaşındayım ilk defa böyle oldu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Fissür,abse başlangıcı veya tromboze hemoroid olabilir,muayene ile tanı koyabiliriz.

Mahmut

Hocam hayırlı akşamlar 4 gün önce birden bire büyük tuvaletim i yaparken bir acı hissi yaşadım ve ve daha sonra geçti fakat otururken Bazen rahatsız lık verdiği için resmini çektim ve makatın alt kısmında meme ucu gibi bir şey gördüm ve ara sıra açık kahverengi tonda akıntı yapıyor öksürürken de hissediyorum anestol Pomad ve proctoloğ krem kullanıyorum daha başka ne yapmam gerekir acaba teşekkür ederim saygılar hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin teşhis konması için muayene etmek gerekir.

gülçin

Hocam merhaba bir haftaya yakın bi süredir kabızlık yaşıyorum ve makatımda kaşıntı söz konusu. Kontrol ettiğimde dışta 1cm bile olmayan etbeni gibi birşey gördüm tuvaletimi yaptığımda makatım yanıyor ve iğne batması gibi kısa süreli bi acı oluyor bu nedir basur mu oldum yoksa başka bi hastalık mı ? Kanama fln herhangi bişey yok.Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya fissür olabilir,muayene ile kesinleştirip gerekli tedavi planlanabilir.

fatma

mrb hocam bn 4gundur agri cekiyorum makatin yan tarafinda bisi cikmis sislik var ama kanama falan yok sadece oturmakta zorlaniyorum kendiliginden gecermi acaba
Op.Dr.Atilla KAYA
Tromboze hemoroid olabilir, kendiliğinden düzelir

Ayşeee

16 yaşındayım 5-6 aydır popomda küçük bir şişlik var ve büyük tuvaletimi yaptığımda dışarı çıkıyor hemoroid olma ihtimali var mı
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
Bu yaşta seyrek görülür ama yazdıklarınız hemoroide benziyor

Bir Dost

Hocam 16 yaşındayım Dün Gece yattığımda bir şey yoktu Sabah Kalktığımda Makat bölgenin dışında mercimek tanesi kadar bir şişlik oluştu parmakla bastırınca içinde hareket eden bir şey var . Kendiliğinden Geçer mi Nasıl Tedavi olabilirim ( Sorularda herkes Kabızlık var Diyor Bende Aksine İsal olmuşum )
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tuvalette çok ıkınma geçmezse muayene olmalısın.

Bir Dost

Hocam Şekil olarak Anal hematoma Benziyor Kendiliğinden geçmesi ne kadar zaman alır Ne Yapmam Lazım
Op.Dr.Atilla KAYA
büyüklüğüne göre 4-8 hafta arasında değişir

Murat

Hocam ben 16 yaşındayım analiMDA 1 2 santim bir çıkılır var bazen acıyor bazende kanıyor ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür olabilir,muayene olmalısın.

ali

Hocam 5 gün önce 2 günlüğüne ishal olmuştum ama bu sırada hiç şişkinlik falan yoktu gayet normaldi ama şuan 2 gündür makat içnde şişkinlik var ve 2 gündür de tuvaletim gelmiyor . Şişkinliği fark ettiğimde peçeteye çok az bi miktarda kan geldi ve rengi falan da normaldi . Şu an hiç ağrı sızı kanama falan yok . Sizce nedir ? kendiliğinden geçer mi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid olabilir anoskopla muayene gerekir.

Görkem

Merhaba hocam benim 1.5 sene once tuvaletimi yaparken kan geliyor makatımda çokda kaşınma oluyordu kendiliğinden gecti son 3 gündür tuvaletimi yaptiktan 1 saatsonra şiddetli bir ağrı oluyor bugün 3. gün kaşınma da tekrar başladı makatımın üst kenarında özelikle tuvaletten çıktıktan sonra leblebi büyüklügünde şişlik beliriyor acaba ne olabilir kabızlık gibi bir şikayetim yok
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür olabilir,muayene etmekte fayda var.

berk

iyi günler, yaklaşık 3 senedir makatımda memeleşme var ama ben pek önemsemedim, sadece tuvalets sonrası belirginleşiyor ve sonra gidiyor. ama hiç Ağrı veya sızım olmuyor. bu sabah kalktığımda makatın içinde ufak taş gibi bir şey hissettim sadece dokununca sertliği biraz Ağrı yapıyor. ama ben tuvalet sonrası görüntüsünden gerçekten rahatsız oluyorum. ağrım sızım ve kanamam olmadıgı için fazla önemsemedim, sizce bu neden olabilir? ve tedavisi nasıl olur? ameliyat ya da ilaçla tedavisi mümkün müdür?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
Hastalığınız 2.derece iç hemoroid o sertlik ise tromboze hemoroiddir. Gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

ahmet

hocam, 1 hafta önde makatımdan kan geldi. ben de bir şey soktum ne var ne yok diye o zaman da kan geldi. o günden beri tuvalet yapmıyorum. yani tuvaletim gelmiyor. ıkınıyorum ama anüs yani popomdaki delik açılmıyor. sanki kas katı kaldı. ne yapmam gerek. karnımda da ağrılar başladı hafiften.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
Alet sokarak anlamanız mümkün değil anoskop muayenesiyle değerlendirmek lazım

Merve

Hocam merhaba yaklasik 4 gundur ara ara makatimdan sari renkte kötü kokulu akinti geliyor ve tuvaletten sonra yanma oluyor ne olabilir bu
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Proktit fistül veya başka iltihabi bir hastalık olabilir,anoskopla muayene etmek lazım.

hakan

Hocam öncelikle teşekkür ediyor yardımcımız olduğunuz için, benim şikayetim ise, ben 2 gündür elle gelen küçük sivilce gibi ama sert. analı biraz kapatan ama rahatsızlık fazla vermeyen kanama olmayan dışta bulunan bir dış basur olduğunu düşünüyorum kostipe idim ıkındiktan sonra geldi bu olay. //yedime içtime dikkat ediyorum//. bu “şey” gecermi yoksa muayene olmam gerekir mi gerekmez ise kaç günde geçer cevabınız için teşekür ederim.Þ
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir,muayene ile kesin tanı koymakta fayda var.

hakan

Nizam hocam peki her ikiside geceyiyor mu? Tedavisiz muayenesiz ?bana rahatsızlık vermiyor ne ağrı ne bişey ama yinede muayene olmayı duşunuyorum rahatsızlık verirse

bbb

Mrb hocam 20 yasındayım birkaç ay önce makatımda ufak bi çıkıntı fark ettim onemsemedım tuvalet sorunum yok acı flnda yok bugün fark ettim nohut kadar olmuş çıkıntı hala bi acı kanama türü şeyler yok basur olabilir mı? Ve tuvalete gıderım düzenli
Op.Dr.Atilla KAYA
olabilir ama anal hematom olma ihtimali daha yüksek

antilove

Hocam merhaba yaşım 21 yaklaşık 3 hafta önce makatımda bir şişlik belirdi. Büyüklüğü mercimekten büyük nohuttan küçük ve rengi mor. Tuvalete oturduğumda şişlik elime geliyor daha sonra içine giriyor. Hiçbir şekilde kaşınma ve kabızlık problemim olmadı daha öncede dışkılamada bir problem yaşamadım şuandada yok sadece bazen çok az miktarda şişlik bölgesinde ağrı oluyor. Masa başı bir işim var ve gün boyu oturuyorum. Genel cerraha göründüm o da bir problemimin olmadığını söyledi ama şişlik beni rahatsız ediyor. Sizce bu şişliği bir iğne ile patlatmalımıyım ? Anal Hematom olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Adil ALTINSOY
Patlatmanıza gerek yok kendi kaybolur

soner

slm hocam bende kabizlik yok ama tuvaletimi yaparken agrı oluyor kanamada yok ama elle dokununca küçük biya büyüklünde bi parça var ne yapmam lazım
Op.Dr.Atilla KAYA
Bence ne olduğundan emin olmak için muayene şart gelirseniz teşhis koyar ve en uygun tedaviyi öneririz

selin

Merhabalar

Ben 23 yasindzyim ramadan ayinda basladi ihsal oldugumda kizmizi renk kan oldu artindan kesildi 3 hafta sonra yani dun kabizlik hissi var tuvalete giitigimde cok zorlaniyorum ve asiri derece agri hissediyorum vé tekrar kanama oluyor. Bugun yine aynisi oldu arti bu sefer agri hala hissediyorum otururken tekrar tuvalete giitigimde sanki yapamiyacak gibi hissediyorum ve gitmekten korkuyorum ilac tedavisi uygulanabilirmi cok agrim var?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetleriniz anal fissüre uyuyor,sıcak su oturma banyosu ve rectoderm krem kullanın geçmezse muayene etmemiz gerekir.

Leyle ergul

Doktor bey merhaba ben 26 yasndaym tuvalet esnasinda Kanama ile.birlikte yaklaşık 8 yıldır elime iki tane gelen meme var surekli kaşıntı yanma.batma ve ben biktim.kurtulmak istiyorum ne yapmalıyım.nereye gelmeyelim.numaraniz varmi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene ve kesin tanı konması lazım,medicalart şişli nin telefonu internette var.

arzu

1aydir tuvalete tam çıkarıyorum çok zorlanınca ince bir şekilde az birşey geliyor ve kabiz gibide değil tam bitmediği için ağrı yapıyor ve kanlı geliyor sıcak su koyunca biraz rahatliyorum en son biraz daha fazla kanlı geldi acisini devamlı hissediyorum ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla KAYA
Öncelikle anoskop muayenesiyle kesin teşhis konmalı ona göre tedavi planlanmalı, size en yakın medicalart şubesine gelebilirsiniz.

Seçkin

3 4 gün önce popomda bi ağrı oluştu ama şiddetli değil dün akşam tuvalete gittiğim de zorla dışkımı yaptım ıkınarak ardından kan damladı 3 4 damla peçete de vardı kan.gece Karnım ara ara guruldadı. Bugun ise tuvalete gittiğim de hiç bir zorlanma olmadı her şey normal gibiydi ama peçete de yine kan gördüm ardından duş aldım ve duş da eğildiğim de kan Geliyor nedir bu hiç bir ağrı sızı yok erkeğim yaş 21
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin hemoroide benziyor ama en doğrusu muayene edip kanamanın kesi sebebini görmek.

Başak

mrb 22 yaşındayım. katı gıdalarla beslendiğim zaman tuvaletimi yaparken ağrı oluyor. arada da peçetede çok az kan görüyordum. en son yine aynı şekilde tuvaletimi yaparken ağrıdı ve bu sefer çok kan geldi ne yapmalıyım?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin hemoroid veya anal fissür olabilir,muayene edip kesin tanıya göre tedavi edebiliriz.

GLZR

İYİ GÜNLER. YAKLASIK BİR AY ÖNCE AŞIRI ACI TÜKETMEMDEN DOLAYI BÜYÜK TUVALETİM ESNASINDA AŞIRI KANAMALARIM OLDU. HEMEN ACIYI BIRAKTIM KANAMA GEÇTİ. AMA ŞİMDİLERDE BÜYÜK TUVALETİM ESNASINDA SANKİ YARA VARDA HER DEFASINDA YIRTILIYO GİBİ SU DEYİNCE AŞIRI ACIYO, İĞNE BATAR GİBİ BAMA OLUYO VE TUVALETİMİ YAPMAK İSTEMİYORUM. SÜREKLİ DE KABIZLIK YAŞAYAN BİRİYİM.YAŞ GEREKLİ İSE 25 YAŞINDAYIM
Op.Dr.Atilla KAYA
Anal fissüre benziyor, kabızlığı engelleyip 1-2 hafta anestol + rectoderm kullanın düzelmezse ameliyat yada botox uygularız

Enes

Erkeğim 16 yaşındayım
tuvaletimi yaparken ağrı veren bişey var içeri kaçıyo sonra ćıkarsa biraz ufak parça.kabızlıkta var galiba.
babam basur hastası
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid başlangıcı olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

Enes

Erkeğim 16 yaşındayım
tuvaletimi yaparken bişey batıyor geri gidiyor gelirse ufak bir parça.kabızım da heralde
babam basur hastası

Enes

Erkeğim 16 yaşındayım
tuvaletimi yaparken batma oluyor içeri kaçıyor çıkarsa dışarı biraz parça .kabızlıkta var galiba
babam basur hastası

ADLN

Ben 15 yaşındayım . Tuvaletimi yaparken zorlanıyorum dışkı zor çıkıyor ve çıkarkende kapanmış bir yara yeniden kanıyormuş gibi bir his veriyor . az da olsa kanma oluyor . tuvaletten sonra çok fazla ağrım olmuyo ama nadir olarak kaşıntı oluyor fakat çok şiddetli değil . yaklaşık 3 haftadır böyle bir sorunum var geçicekmiş gibi oluyor sonra tekrar kanma oluyor . hareketsiz bir yaşantı var ondanmıdır bilmiyorum ama sürekli yeşillik tüketen biriyim . bu olayın başlangıcı çokkk sert bi dışkılamadan sonra oldu çok zorlanmıştım . makat çatlağımı bağsur mu bilemiyorum . yardıcı olurmusun doktora gitmeyede utanıyorum ve ameliyat gerektirecek bi durum olmazsından korkuyorum :((( yardım edin lütfennnnnnnnn !!!!!!!!!!!!!
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fissür veya hemoroid olabilir,anoskopla muayene edip öyle teşhis konabilir.İkisinin de ameliyatsız tedavi yöntemleri var.

ADLN

ve o bölgede bi parça sivilce falan hiç birşey yok

kudanil