hemoroid hastalığında derecelendirme hastalığın başlangıç ve ilerleme aşamasına göre sınıflandırılmasıdır. hemoroid hastalığı 1. derece olarak hemoroid hastalığının yeni başlamasına anlamına gelen bir sınıflandırma türüdür.

En erken dönem hemoroid birinci derece iç hemoroiddir, doğru teşhis ancak cerrah tarafından anuskop denen aletle bakılarak konur.

1 . Derece İç Hemoroid

Görünürde bir belirti yoktur,anuskop denilen alet yardımıyla teşhis edilebilir.Anusten 3-4 cm yukarda hafif kabarıklık şeklindedir.Kanama varsa yüzeyinin tahriş olduğu düşünülür.Genellikle tek bulgusu seyrek görülen kanamadır. Kanama taze kırmızı kan şeklinde olur.

Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.

1. Derece Basurun Teşhisi

Hastanın görmesi veya doktorun parmak muayenesiyle hissetmesi mümkün değildir.

Ciddi ıkınmaya bağlı olrak dışarı çıkıp makat kasları tarafından boğulabilir,bu ağrılı bir durumdur ve adı boğulmuş basurdur.

Birinci derece iç basurun seçkin tedavisi lazerle tedavidir ama kanama olmadıkça diyeti düzenlemek yeterlidir.Dışkılama alışkanlığının düzenlenmesine rağmen kanama olursa lazerle tedavi edilmelidir.

delicious 1. Derece İç Hemoroidblogger 1. Derece İç Hemoroidfriendfeed 1. Derece İç Hemoroidlinkedin 1. Derece İç Hemoroidreddit 1. Derece İç Hemoroidtumblr 1. Derece İç Hemoroiddiigo 1. Derece İç Hemoroidstumbleupon 1. Derece İç Hemoroidlivejournal 1. Derece İç Hemoroidshare 16 16 1. Derece İç Hemoroid

1. Derece İç Hemoroid için 42 yorum yapılmış


mehmet

bende bir hafta önce oluşan basur olduğunu düşünüyorum kanama yok kabızlık başladı dışarıya doğru bir cm büyüklüğünde basur memesi var elle hissedilebiliyor ameliyat şart mı kesin çözüm olacaksa ameliyatta olabilirim bu belirtilerle baska bir hastalık olabilir mi

Op.Dr.Atilla KAYA
hemoroid 1 haftada olmaz anal hematomdur ve kendiliğinden geçer

furkan

19 yaşındayım bir haftadır anüsde basur memesi gibi bir çıkıntı var stersli bir dönemdeyim sivilce olduğunu düşünüyordum fakat sivilce gibi değil iki gündür kabızım ilk defa başıma böyle birşey geliyor kanama yok normal oturduğum zaman hissediyorum hafif yanma ve ellediğim zaman acıyor kısa bir süreliğine hastaneye gidemiyorum geçici bi çözüm önerebilir misiniz hastaneyede gideceğim iki hafta sonra
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız kendiliğinden düzelen anal hematoma benziyor

nida

Uzun süredir kabızım. bekunuks ve douxcim kullandım ama faydasını az gördüm.anestol ve protolog kremde kullandım ama düzensiz olarak kullandım göz ardı ettim.artık basurum beni çok yoruyor.kabız olmasamda ağrısı ve sızısı var.arada kanamada oluyor.dışarı doğru meme var ama morluk şeklinde de sert şişlik var.basur olduğuma eminim ama ben cizrede görev yapıyorum burda da bayan doktor yok. kendimi erkek doktora göstermek istemedim bana bildiğiniz bayan genel cerrah önerebilirmisiniz?
Op.Dr.Atilla KAYA
bizde yok araştırmalısınız

DUYİB

3 haftadır kabızım ve büyük tuvaletimle birlikte kanama oluyo uzman doktora gittim bana 1. seviyede hemoroid var dedi ve iki tana krem verdi 1 haftadır kullanıyorum ama hiç bi düzelme yok şuanda aşırı ağrı ve kanama mevcut ne yapmamı tavsiye edersiniz ( 2 dış hemoroid ve 1 tanede yırtık var dedi doktor)
Op.Dr.Atilla KAYA
yırtık var dediyse ameliyat gerekebilir.

mert

21 yasındayım yaklaşık 2-3 hafta önce tuvalete cıktıktan sonra taharet sırasında tam makatımda hatta biraz içinde diyebilirim ufak bir meme olduğunu fark ettim. ne ağrı ne de kanama olmadığından fazla önemsemedim fakat artık bu beni rahatsız etmeye başladı. bu basur mudur? bir de tedavi yöntemi nedir bilgilendirir misiniz hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
elinize geliyorsa cerrahi olarak almak gerekebilir.

ali

20 yaşındayım bir aydır kabızlık şikayetim vardı doktora gittim verdiği ilaçları kullanırken kabızlık şikayetim geçti ama ilaçlar bitince yine kabız oldum üstelik hergün süt içiyorum kuru kayısı,incir,elma yiyorum yinede fayda etmiyor.kanama oluyor,ufak da bir meme var.ne tavsiye edersiniz hocam ne yapmalıyım?
Op.Dr.Atilla KAYA
bir süre kabızlığı engelleyen ilaç alabilrisiniz.

sıkıntı

19 yaşındayım 2 haftadır tuvalete çıktıktan sonra makatımda ağrı başlıyor ve sızlama oluyor bir süre sonra geçiyor.şimdide ilk defa kanama oldu. makatımda belirgin bir şey yoq basur olmuş olabilirmiyim ve tedavisi nedir hocam ? ne yapmalıyım ?
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşda pek hemoroid görmeyiz,makat çatlağı olabilir.

sıkıntı

tedavisi mi var kendiliğinden geçer mi hocam ?
Op.Dr.Atilla KAYA
1 derecede kanama yoksa tedavi gerekmez ,

ERdem

23 yasındayım 2 ay once buyuk tuvaletımı yaptıkdan sonra makatta meme ucu kadar bı et parcası olustu 4 gunde ance ındı oturmak bıle oturamadım dogru duzgun.sonra gectı bır ay sonra tekrar cıktı tuvaletımde zorlanmaya basladım artık hafif kanama oluyo ama sımdı ılk cıktıgı kadar buyuk deyıl acaba kabız olmamım etkisimi var tekrar cıkmasında.
Op.Dr.Atilla KAYA
tarif ettiğiniz şey ıkınmayla ortaya çıkan bir durum,kabızlığı engellemeli tuvalette kısa kalmalısınız

hava

merhabalar annemin makatında dışkılama esnasında yumruk büyüklüğünde bir parça çıkıyor.uzun zamandır var.ben bağırsak sarkmasından şüpheleniyorum yada basurun bir çeşidi.bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.ne yapmamızı önerirsiniz.arada kanamada yapıyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
her ikiside olabilir bunun için muayene olmalısınız

ertuğrul

merhabalar annemin makatında dışkılama esnasında yumruk büyüklüğünde bir parça çıkıyor.uzun zamandır var.ben bağırsak sarkmasından şüpheleniyorum yada basurun bir çeşidi.bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.ne yapmamızı önerirsiniz.arada kanamada yapıyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
her ikiside olabilir ayrımı ancak dışarı çıkmış şekilde yapılabilir

halo

Ara sıra büyük tuvaletimi yaptıktan sonra kendimi temizlerken kan geldiğini oluyordu. Bu tekrarladı ve kendimi kontrol ettim makadımda ufak 1cm. bile olayan bir çıkıntı var, hasas, ve tuvaletimden sonra kanamam oluyor, ağrısı sızısı yok, tuvaletten sonra 3-4dk. sızlama oluyor ve geçiyor. Tam olarak kabız olduğumu da söylemem, acaba hemoroidim mi var yoksa başlangıç mı ? ilaç kullanarak geçebilecek bişey mi diye merak ediyorum..
Op.Dr.Atilla KAYA
makattan kanama teşhis edilmesi gereken bir durum
endoskopi yaptırmalısınız

derya

21 yasındayım kabızlık yasamaya başladım makatımda küçük meme oldugunu fark ettim kanamam yok agrı cok az derece oluyo muayene oldum hemoroid degil bagırsaklarda sorun var dediler acaba bu bilginin dogruluk derecesi nedir ???
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattığınız memeler basura benzemiyor.barsak tembelliğine bağlı olarak ıkındığınız için anal hematom oluş olabilir

Ash

18 yaşındayım makatımın yanında 1 cm büyüklüğünde bir meme oldğunu fark ettim kanama yok, sık sık kabız oluyorum kendiliğinden kaybolur mu?
Op.Dr.Atilla KAYA
evet birkaç haftada kaybolabilir

ela

19 yasındayım gecen yıl kanama ve acı şikayeti ile dr a başvudum fakat bi sorun olmadıgını söyledi şidorunum tekrarladı ve kanama şikayeti arttı ayrıca uzun suredir de devam ediyor sorun ne olbilir
Op.Dr.Atilla KAYA
endoskopi yaptırmalısınız

ela

endoskopinin amacı nedir kanser durumunu belirlemek için mi yaptırılmalı

ahmet

yillar sonra ilk defa tekrar bisiklet surdum, hemen ertesi gununde makatin cevresinde kucuk bir meme olustu ve orasi yanmaya basladi. 2 gundur orada, kanama yok, rahatlikla ihtiyacimi giderebiliyorum ama orasi surekli aciyor. anladigim kadariyla kendiliginden gececek gibi ama danismak istedim. ne kadar sure daha devam ederse endiselenmeliyim?
Op.Dr.Atilla KAYA
1 hafta bekleyin düzelmezse muayene olun

Emre2003

1sene öncesinde makadımda ani den bir gerilme kasılma vari bişey oldu ( deriniz soğuktan gerilir çatlarya) oldu ve akabinden pis kokulu sarı sıvı akıntısı terleme şeklinde bazen az bazen çok rahatsız edici bir sıvı geliyor idi bundan üç gün öncesine kadar şimdi makadımın sol iç kesimin dişına yakın yerde bi şişlik meydana geldi akıntı (terleme)kesildi hocam ne yapmam gerek basur müdür yoksa geçici bi rahatsızlık mıdır.
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız geçici bir duruma benziyor ama muayene osanız iyi olur

erSin

mrb hocam.26 yaşındaym.birgün tualetten sonra temizlenirken kan geldiğini farkettim.sıkıntı yaptım kendimi inccelediğimde makatımda 1 cm kadar memeleşme olduğunu farkettim.herhangi bir ağrı sızı veya kabızlık şıkayetim yok.basur değil sanırım sizce ne yapabilirim??
Op.Dr.Atilla KAYA
kanamanın sebebini bulmak için endoskopi yapılmalı

ACİL

Hocam 1 aya kadar herşey yolunda giderken bi ara tuvaletımı yaparken kan gelmeye başladı kesik kesik kırmızı kan çok ıkındıgımdan geldi sanırım.Ben pek kafaya takmadım soradan durdu kan tuvalette cıktıgımda gelmıyordu cunku kabız değildim…sorada 4 gun once tuvaltten sonra bi agrı basladı makatımda ve meme cıktı meme assagı yukarı 1buck 2 cm tahmını tuvalete cıktıgımda egılınce agrı yapıyor oturuken yururken rahatsız ediyor…Yalnız tuvalete cıktıgımda kanama felan yok sadece egılıdgım ıcın agrı yapıyor tedavisi nasıl olur nasıl gecer…Agrılar cok ılerledı merhmem sürdüm Anestol ve Proctolog agrıları kestı ama %210 15 agrı var nasıl gecer ve ordakı meme nasıl ıner
Op.Dr.Atilla KAYA
meme anal hematomdur kendiliğindn geçer o ilaçların yararı olmaz boşa kullanmayın
ama kanamanın sebebi için endoskopi yaptırın

bilinmeyen

ben 13 yaşındayım birgün armut yedim oturuken popom kaşınıd birde baktım küçük bir sivilceden bşrazdaha büyük bir şey var hemeoroidmi bimeliyorum sadece diken batmış gibi bir his veriyorn . ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşta hemoroid olmaz

emre

Bugüne kadar herhangi bir anal problem yaşadığımı söyleyemem. Yalnız büyük tuvaletimi zaman zaman 2-3 günde bir yapıyorum ancak her gün çıktığımda oluyor ve şimdiye kadar herhangi bir zorlanma veya tuvalete çıkarken herhangi bir ağrı acı yaşadığımı hatırlamıyorum. Yalnız dün gece tuvalete girip duş aldıktan sonra kanama olmadan ufak bir meme olduğunu hissettim ancak rahatsızlık vermediği için çok üzerinde durmadım. Bugün gün içerisinde iyice büyüdüğünü fark ettim ve tuvalete çıktığımda yaklaşık 1 cm büyüklüğünde bir meme elime geldi. Oturup kalkarken ve gün içerisinde rahatsız edici oldu zaman zaman ve akşam evde sürekli kendini hissettiren bir rahatsızlık var makat bölgemde. Makat bölgemi suyla iyice temizlerken aynı zamanda içeriye doğru ittim ve şimdiye kadar daha dikkatli olduğum için tekrar fırlamadı. Belirtilen anal hematoma çok benzese de hemoroid olmasından endişe ediyorum ve hassas bir bölge olduğu için herhangi bir problem olur mu endişesi yaşıyorum. Üzerinde durmaya gerek var mıdır? Yönlendirebilirseniz sevinirim.
Op.Dr.Atilla KAYA
hemoroid yıllar içinde oluşur o anal hematomdur

mehmet

Merhaba, daha önceden dış hemoroid vardı gözle görülebilecek ve ele gelebilecek şekilde çok nadiren rahatsız ediyordu bir hafta içerisinde geçiyordu, lakin iki gün önce makat bölgemin iç tarafında bir yanma var acı azalmıyor aksine artıyor ele gelmiyor hiç bi şekilde artık hayatımı kısıtlamaya başladı ne yapmam gerekiyor hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir

niyazi

Hocam ben 19 yasindayim .. bikac yildir makat bolgemde bir cm lik bide ondan biraz daha kucuk meme ucu var .. herhangi bir rahatsizlik aci veya kanama yok .. makat bolgemi kastigim zaman meme uclarini hissediyorum .. sizce bu nedir ve ne yapmami tavsiye edersiniz ?
Op.Dr.Atilla KAYA
cilt kıvrımı olabilir

hocam yarım

hocam 16 yasındayım makaktan yaklaşık 7 – 8 aydır çok az aralarla kanama ve ağrı var kendiliğinden geçer diye umursamadım ama bu aralar çok fazla ağrı var okulada gidiyorum rahat olamamıyorum ? Yardım Edin ?
Op.Dr.Atilla KAYA
bu yaşta kanama hoş değil,endoskopi yaptırmalısınız

DOKTORA GÖRÜNMEM GEREKİYORMU

meraba hocam. yaklaşık 2 ay önce makat bölgesinde bir sivilce çıktı doktora gittim ve apse oldugunu söyledi. ayakta tedavi yaparak neşter ile aldılar 2 3 dakika sürdü. bi kaç gün dinlendim bakımına özen gösterdim düzeldim. şimdi ise 10 gündür makat bölgemde bir yanma kaşınma var ve aralıksız 20 25 dakika yürüdügümde kan ve akıntı karısımı bişey geliyor. 4 5 gündürde kabızlık cekiyordum ve son 2-3 gündür netten araştırdıgıma göre düzenli beslenme ve lifli yiyecekler le düzelebilecegi söyleniyor. bunu deniyorum. bunun bagsur olma ihtimali varmıdır acaba. yoksa apse ile alakalımıdır. ?
Op.Dr.Atilla KAYA
basur olma ihtimali var ama kanama daha ciddi sebeplede olabilir
endoskopi yaptırmalısınız

iwo

Hocam anüs bölgemin bitim yerinde nohut büyüklüğünde sertleşme oldu. Dış hemoroidmidir acaba.kanama yok kaşıntı az oluyor.ama rahatsız ediyor otururken yürüken.Öncedende bu durum olup düzelmişti 2 gün oldu bir değişiklik yok. fakat dışardaki bağsurun bir tarafı siyahlaşmış hafif.acaba iltihap felanmıdır.Ne yapmam gerekiyor kendiliğinden geçermi yoksa cerrahi operasyon ile alıp temizlenmesi mümkünmüdür.
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematoma benziyor kendiliğinden geçer

iwo

Hocam size yazmıştım.Nohut büyüklüğündeki kanamaya başladı 2 gun kanadı sonra kanama cok azalmıştı ve boyutu yarıya düşmüştü o nohut buyuklugundeki bağsurun.Bugun öksürünce sanki hafiften patladığını hissttim ve tekrar kanamaya başladı.kanama duracakmıdır acaba beklemelimiyim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
evet durur sabırlı olun

ela67

20 yasindayim makat bolgemde zaman zaman gerilme batma hissediyorum kanama yok denecek kadar az genlde skintili diski sonrasi oluyor.yaklasik bir aydir gecmedi diski esnasindave sonrasinda cok aci, gerginlik ve agrioluyr. Nedeni basur mudur
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir

gizem

İlk ne zman başladı bilmiyorum. Şuan 21 yaşındayım. Bundan sanırım 1 yıl önce mi 6 ay önce mi hatırlayamıyorum ufak bir şişlik hissettim.1 hafta sğrmedi geçti. Sonra yine aynı şekilde bir şişlik fakat bu kez otururken de biraz sancı duyuyordum . Fakat bu psikolojik bir aabartmamıydı bilmiyorm. 3 4 gündür bu kez bir öncekinin sanırım tam karşı kısmında anüs çevresinde iç kısımda değil dışarıda, çok küçük beyazımsı bir şişlik çok küçük uzunlamasına 1 cm kadar, farkettim. Kaşıntı da var ve dokunduğumda sancı hissettim. Korkuyorum basur mu diye :/ kabızlık gibi hissediyorum fakat çok fazla tuvalete gidiyorum büyük abdestim için. Bazen günde 3 kez gttiğim oluyor ve uzun süre kalıyorum. Kesik kesik geliyor birz bekleyip tekrar yapıyorum genelde. Kabızlık gibi hissediyorum fakat dışkılamada sorunum yok hatta fazla bile … Aceba basur olmayabilir mi ve ameliyat olmadan kendiliğinden bazı ilaçlar ile veya, geçer mi ? Hekime başvurmalı mıyım ?
Op.Dr.Atilla KAYA
muayene olsanız daha iyi olur

sabır

Makat bolgemde yara acisi gibi bi aci var son gunlerde kanamad a basladi oturma banyosuna devam edersem ve diskinin yumusakligini korursam hemen geciyor ama tekrarlayabiliyor iyilesmez mi bu catlak 2 yil once gittigim doktor sorunun yok demisti bu nasil bi sorundur HERKESE ACIL SIFALAR
Op.Dr.Atilla KAYA
hiç kabız kalmazsanız düzelebilir

razor

hocam yaklaşık 1 haftadır makatımda ağrı var oturdumda veya ayakta oldugumda arada zaman zaman agırıyor ama cok şiddetli değil canım yanmıyor ama ben rhatsız oluyorum kabız değilim tuvalete gidiyorum çok az ishal cıkarıyorum günde 3-4 kere tuvalete gidiyorum cok az geliyo ishal oluyo acaba soguktan üşütmüşmüyümdür ben basurdan korktum size yrdım teşekkürler cevabınız için makatımda basu memesi falanda yok kanama da yok , makatım ağrıyor ben genelde şort ve atletle uyurum acaba üşüttümmü ondan mı oluyodur
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız basura benzemiyor
apse gelişmiş olabilir

razor

peki hocam sıcak suya otursam bu bir tedavi olabilir mi makatımda bir şişme falan yok günde 3-4 kere tuvalete cıkıyorum dışkı parça parça olarak geliyor azar azar geliyor ne ypmamı önerirsiniz. teşekkürler

BaubL

Hocam yaklaşık 4 aydır tuvaletimi ishal olarak yapıyorum ve günde en az 4 kere gidiyorum ara ara gaitamda sertleşme oluyor o zmanda zorla yapıyorum ve sonucunda kanama meydan geliyor ama genellikle ishal şeklinde yapıyorum ilk kabız olduğumu zannetmiştim ilaç kullandım geçemedi daha sonra sert yaptığımda kanamalar meydana geldi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
öncelikle kanamnın sebebini tespit etmek için anoskop muayenesi gerekir duruma göre gerekeni yaparız

kemal

Merhaba, 19 yaşındayım. Bu gün makat deliginin kenarında leblebi büyüklüğünde bir şişkinlik olduğunu farkettim. Dokununca çok hafif bi yanma oluyor. Bunun nedeni nedir? Nasış tedavi olabilirim ? Hastahaneye gitmeme gerek var mı ? Teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden düzelir

ne

13 yaşındayım makadımdan kan geliyor ve yuvarlak sivilce gibi makadımda birşey var, su deydirince sivilcem yanıyor ve tuvaletimi yaptıkdan sonrada çok yanıyor acı yiyince çok kötü yanıyor makadım ve 2 aydır oluyor nedenini söyler misiniz ? Teşekürler
Op.Dr.Atilla KAYA
anal fissür olabilir ama yinede kanamanın sebebi için anoskop muayenesi doğru olur

isimsiz

kabız değilim günde üç dört defa tuvalete çıkarım ama makatımda küçücük siğil gibi bişey var basur muyum kurt olduğu için kaşıntı var kaşıyınca ağrı yapıyo yardımcı olurmusunuz
Op.Dr.Atilla KAYA
siğile benziyorsa en kısa sürede muayene olmalısınız

serko

31 yaşındayım kabız değilim kanama yok kaşıntıyla basladı yaklasık 1cm kadar makatımın dışında meme farkettim koyu renkte az agrı oluyo iki sene öncede bu şekilde olmuştu anestol ve procto glyvenol krem kullanmıştım gecmişti basurmuyum iç dışmı bilmiyorum neyapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
makatta pıhtı toplanmasına benziyor.

tuğba

merhaba hocam ben 3ay önce sezeryan oldum ve 1ay sonrada kabız oldum
çok kötüydüm 3gün idrar bile yapamadım sonra şurup yazdı doktor ictım
bıraz düzeldi gibi ama ne yapsam ne yesem icimi bozamiorum suan
makatta sallanan bi meme ve biraz şişlik var kanamamda çok hocam çok ağrım oluo
inanin oturmakta bile zorluk cekiorum bu basur mu yoksa başka birşey mi hocam?çok teşekkür ederim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
boğulmuş basura benziyor

Murat

5 aydır büyük tuvaletimi yaparken sorun yaşıyorum. Fark ettim ki ıkınmadan dışkıyı çıkartamıyorum. Kimi zaman dışkı hemen makatımın ağzında gibi hissediyorum ama ıkınıp çıkartamıyorum. Bazen dışkım çok ince oluyor ama ağrı yapıyor (içerden) bazen kalın çıkıyor ama ağrı yapmadığı oluyor. Bu nedenle 1 kerede ıkınıp bütün dışkıyı atmıyorum, kesik kesik ıkınıyorum aksi halde acıyor ve kanama oluyor. Kontrol ettim dışarı çıkan bir şey yok. Bir de tuvaletimi yaptıktan sonra iyice temizliyorum fakat gün içinde makatımda ıslaklık hissediyorum bazen(çamaşırı kirletecek kadar değil). Acaba ne yapmalıyım ? Yaşım 27.
Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
dışkınız tam geldiğinde tuvalete girin ve ilk kısmı çıkarıp tuvaleti terkedin,boşalmamış hissi olsa da ilgilenmeyin

metin

Merhaba hocam iki gündür makatmda 1 2 santim capında sert bi siskinlik var yurume ve oturmada gucluk çekiyorum tuvalette zorlanma olmustu oncesinde, anal hemotom olabilir mi ? Yada hemoroid şimdiden çok teşekkür ederim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
anal hematomdur

Gamze

merhaba hocam, ben 21 yasındayım. Yaklasık bir buçuk aydır kritorise yanma kuruluk ve kaşıntı problemi yaşıyorum. ayrıca sarı renkte kokulu bir sıvıda geliyor. son zamanlarda da büyük abdestim yaparken kanama oluyor açıkk kırmızı renkte.makatta da meme ucu şeklinde bir çıkıntı var bu basur müdür? ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
kanamanın sebebi basur oalabilir ama başka sorun da olabilir
anoskop muayenesi gerekir

banteng