Basur Tedavi Merkezi  İstanbu klinikleri  Telefon Numarası

Basur ile karıştırılan hastalıklar arasında başı çeken bir tür makat hastalığı olan anal hematom hakkında uzmanlarımız tarafından hazırlanmış olan makaleyi okuyarak konuya vakıf olmanız için hazırlanmıştır.

Anal Hematom Nedir

Makat bölgesinde kan pıhtısı toplanması anlamına gelir basurla karıştırılan hastalıklar arasında en sık görülen hastalıktır.Her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Nedenleri

Makat bölgesindeki bu pıhtı toplanmasının nerdeyse tek sebebi gereğinden daha şiddetli ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Daha seyrek olarak ta yoğun ishal ve amipli dizanteride ortaya çıkabilir.

Makatta pıhtı toplanmasında belirtiler

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Korunma önlemleri

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Pıhtı toplanması tedavisi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay basit bir girişimle pıhtıyı boşaltmaktır.Tedavi 1 dakikada tamamlanır ve hasta işine dönebilir.Kullanılacak basur kremleri ve basur fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse ağrının şiddeti dayanılmaz düzeylerde olabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde şiddetli ağrı 5-7 gün devam edebilir.Şişlik büyüklüğüne göre 4-8 haftada kaybolur.