Hemoroid Tedavisi

Basur hastalığı hakkında kısa ve özetle basurun tanımı ve basur çeşitleri basur hastalığına neden olan faktörler hakkındaki yazımız.

Basur Nedir

En sık tanımlama makat bölgesi varisi şeklinde yapılsada temel sorun toplar damarların etrafındaki taşıyıcı dokuların yıpranıp gevşemesidir.Bu açıdan bakıldığında basur hastalığı az veya çok makat sarkmasının da eşlik ettiği bir hastalıktır.Yaygın olarak hemoroid ve hemoroit olarak ta adlandırılmaktadır.

İç ve dış olarak iki sınıfa ayrılır.

İç basur makatın dıştan görünen kısmından 3-4 cm yukardaki kalın barsak kısmındaki taşıyıcı bağ dokusunun hasarlanması ve atar damarlarla toplar damarlar arasında geçişler olması ve bunlara bağlı olarak taplar damarlarda varis benzeri genişleme ve artış olmasından kaynaklanan parmaksı çıkıntılardır.Bu parmaksı çıkıntılar içi kanla dolu süngerimsi yapılardır,üzerine basınca küçülür ıkınıldığında basınç artışına bağlı olarak büyür.Yüzeyleri mukoza denilen ince bir zarla kaplı olduğu için hafif yıpranmayla kanayabilir.Hemoroid kanaması sadece iç hemoroidlerden olur.Hastalığon düzeyi 1.-2.-3. ve 4.dereceleri vardır.

1.Derece iç hemoroid;varlığı hasta tarafından algılanamaz,sıyrılma olursa kanama yapar,en sık şikayet kanamadır ve genellikle ilaçla tedavi olur.Kanama ilaçla durdurulamazsa o zaman lazerle ameliyatsız tedavi edilebilir.

2.Derece iç hemoroid;Memeler dışkılama sırasında dışarı çıkar,hasta ayağa kalktığı anda kendiliğinden içeri girer.Ciddi şikayet yapmaz,kanama olabilir ancak bu dönemde tedavi hastalığın ilerlemesini engeller.En ideal tedavisi lazer + lastikle boğma veya THD yöntemidir.

3.Derece iç hemoroid;Memeler dışkılarken dışarı çıkar ve daha büyüktür,hasta eliyle geri içeri koymak zorunda kalır.İçeri koymazsa saatlerce ağrı yapar.Lazer + boğma yöntemi veya diğer yöntemlerle tedavi edilebilir,THD yöntemi daha etkili bir yaklaşım olur.

4.derece iç hemoroid;en ileri seviyesidir iç ve dış memeler birbirine karışmıştır ve memeler sürekli dışardadır,içeri koyamak zordur konsa da aynı anda geri dışarı çıkar.Ağrısız yöntem THD veya klasik yöntemle ameliyat edilebilir.

Dış basur makatın dışında parmaksı çıkıntı oluşmasıdır ve genellikle iç basurun devamı şeklindedir.Dışardakilerin sayısal derecelendirilmesi yapılmamaktadır daha çok büyük küçük olarak sınıflandırılır.Büyüklüğüne göre şikayet yapar.