Medical Art

Merhaba arkadaşlar konuya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Öncelikle basur (çok fazla) ağrı yapan bir hastalık değildir. Henüz bir teşhis konmadıysa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü anüs bölgesinde görülen ağrı genelde diğer makat hastalarında görülen önemli bulgu ve belirtilerden biridir. Basur ağrısı sadece 3. ve 4. derece iç hemoroid hastalarında ve oldukça nadir görülen bir durumdur.

Makatta Ağrı

Basur Ağrısı Neden Olur?
Toplamda en sık görülen iç hemoroid hastalığı %99 dışkılama esnasında kanama ile görülür. Bu kanama ağrısız olup, kişiye herhangi bir şikayeti yoktur. Fakat ağrılı olması halinde sorun genelde Anal Fissür olmaktadır. Önlem alınıp, tedavi edilmediği sürece ilerleyen hemoroid derecesi sürekli artmaktadır. Sürekli görülen makatta kanama ilerleyen süreçte basur memeleri oluşması ile daha fazla görülür. Bu memeler öylesine genişler ki 3. derece olduğunda dışkılama esnasında anüs dışına çıkar, dışkılama bitince tekrar girer yada girmeyebilir. İşte girmemesi halinde kişi parmağı ile basur memesini makat iç kısmına sokması gerekir aksi halde Tromboze dediğimiz hemoroid boğulması meydana gelir.

Tromboze Hemoroid Ağrıya Neden Olur?
Evet değerli arkadaşlar basur ağrısı sadece hemoroid memesinin makat dış kısmında kalıp boğulması ile görülür. Bu durum genelde 3. derece hastalarda sık görülür. 4. Derece zaten sürekli anüs dış kısmında kalmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse basur ağrısı bu şekilde olur. Kişi boğulmaya neden olan memeyi eliyle hissedebilir. Böyle bir olgu yoksa diğer makat hastalıklarından biri olabilir. O nedenle doktora gitmeden basur ağrısı şeklinde karar vermeyin.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
Hemoroid memesi makat arasında kalıp boğulması ile 3-4 gün sürecek ciddi bir ağrı sizi beklemektedir. Maalesef bu süreci sadece hafifleterek geçirebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı bitkisel ve bilimsel uygulamalar bulunmaktadır. Hazırsanız aşağıda yer alan bazı önerileri evinizde uygulayabilirsiniz. Şişlik inip, ağrı geçtikten sonra tekrar aynı sorunu yaşamamak için bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız gerekir.

Oturma Banyosu: Evinizde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri oturma banyosu olup, bir leğene sıcak su koyarak bir süre oturabilirsiniz. O suya aynı zamanda papatya çayını kaynatıp, 4-5 litre suya bir bardak şeklinde ekleyebilirsiniz.

Anestol Krem: Anal Fissur ve hemoroid ağrılarına karşı etkili bir ürün olan Anestol Krem uyuşturucu etkisi vardır. Zaten kremlerin ağrı kesici yönü hep bu şekildedir. Aslında orada ağrı sürekli vardır ama siz hissetmezsiniz. En büyük uyuşturucu madde anestezi olup, bacağınızı kesseler bile bir süre hiç bir acı hissetmezsiniz.

Hastalık ve Şikayetlerinden Kurtulun
3-4 Gün süren ağrıdan kurtulduktan sonra yapmanız gereken en iyi şey mutlaka tedavi olmaktır. Çünkü hemoroid hastalığı kendi kendine geçme imkanı olmayan, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun için size ücretsiz muayene imkanı sunan ve alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art kliniklerinden yararlanmanızı öneririm. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan basur tedavi yöntemlerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.basur-tedavisi.com/hemoroid-nasil-gecer

Makatta Ağrıya Neden Olan (Diğer) Hastalıklar
Bir çok insan basur hastalığı ile doktora başvurmasına karşın farklı teşhisler konabilmektedir. Bir çoğuda kendi kendine teşhis koyarak ilaç, krem ve bitkisel karışımlarla hem sağlığından hemde parasından olmaktadır. Sağlık sorunlarında utanma olmaz, mutlaka 5 dakikanızı ayırarak muayene olmalısınız. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümüne gidilir. Gideceğiniz doktorun Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olmasına önem veriniz.

Anal Fissür: Makat ağrı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinn Anal Fissür ilk 2 hafta erken dönem olup, ağrı daha az iken bu süreçten sonra kronik hale gelmesi ile birlikte ağrı saatlerce sürebilmektedir.

Makat Apsesi: Anal apse olarakta bilinen bu durum yine en sık makat ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Kıl Dönmesi, Fistül gibi hastalıkların neden olduğu bu durum sadece ağrı ile sınırlı kalmayıp, akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde baktığınızda kocaman sivilce türü görüntüler oluşur.

Evet arkadaşlar hemoroid ağrısı hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, mutlaka teşhis ve tedavi olmalısınız. Çünkü hiç bir makat hastalığı kendi kendine geçen bir olgusu yoktur. Tedavi olmadığınız her gün sizi makat kanseri gibi ciddi sorunlara yakınlaştırmaktadır. Allah muhafaza 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşun.

   Paylaş

Basur ağrısı nasıl geçer? için 7 yorum yapılmış


Hülya

Merhabalar.
Dört haftadır hemoroit rahatsızlığı çekiyorum. İki hafta önce doktora gittim. Özel yapım bir krem verdi ve bir de dışkı yumuşatıcı sürüp verdi. Son üç gündür ağrım siddetlendi ve bu yuzden tekrar doktora gitmek zorunda kaldım. Kanamam yok.doktor makatta çatlak olduğunu söylemişti. Bu muanede içine bakmaya çalıştı fakat ben ağrıdan istemiş buna izin vermedim. İçeride de şişlik var diye düşünüyorum. Bana ağrı kesici iğneler verdi. Onları kullanıyorum. Yalnız bu kısa süreli bir çözüm olduğundan ben de ne yapacağımı şaşırdım. Ağrı kesicilerle çok iyiyim yalnız etkisi gidince başlıyor sizlamalarim. Uyuşturup alttan muane söz konusu müdür? Siz ne onerirsiniz
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Ağrınız bu kadar çok olduğuna göre fissür gibi görünüyor. Ancak tedavi önermeden önce parmakla ve anoskop cihazıyla muayene gerekir. İlaç tedavisine cevap vermediyse ameliyatsız botoks redavisi öneriyoruz.Medical Art kliniğine gelirseniz yardımcı oluruz.
Geçmiş olsun

Özge polat

Merabalar benim esimde var 1aydir agrisini cekiyo lavoba ihtiyacini karsilayamiyor makat bolgesinin dis cevrrsinde parca halinde biselere cikmaya basladi bize yardimci olabilrmisiniz lütfen simdiden tesekkurler

Özge polat

Basur olarak degerlendirdik 4.derece gibi gorunuyor cok israr ettim doktora gitmek istemiyor evde uygulayabilecegimiz bi tavsiyrniz var mi lutfen
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin teşhis koymadan tedavi önermek doğru olmaz,muayene olması lazım.

Özge polat

Tesekkur ederiz ama evde agriyi hafifletecek biseyler onerseniz rica etsem
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ağrı kesici ile birlikte anestol ve proctolog krem kullanabilir.

ayse

Benim basur agrisi cok agrim oluyor
kaniyor
Op Dr Seher Şirin
Gelirseniz anoskop muayenesiyle ne olduğunu tespit eder ona göre tedavi yaparız

Alattin

On yıl önce başurdan ameliyat oldum ama son 5 göndür büyük abdeste çıkarken çok ağrı yapmaya başladı oturamaz haldeyim sinir yapıyor ama bundan iki hafta öncede makat bölgesinde inanılmaz bir kaşıntı vardı ve bağırsaklarda bir tuhaflık hissetmiştim acık ıyor ve hem tok hissi vardı fakat şimdi dediğim gibi büyük abdeste çıkmaya korkuyorum ve bir araştırmama göre bu ilk kaşıntılar kıl kurdu olabilir gibi bir şüp uyandırdı ne yapmalıyım cerrahıma gitmelimiyim yoksa tafsiye edebileceğiniz bir ilaç varmı kaşıntıyı ve içerdeki ağrıyı yanmayı tşk
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissür,abse veya tromboze hemoroid olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

Umut berk

17 yaşındayım 1 hafta içinde bende hemoroid cikdi dayanılmaz bir acı vardı hicbirsey yapamıyor togalete çıkamıyordum özel bi doktora gittim Allah razı olsun bu kaç ilaç verdi daha iyi oldum önceki gibi acimiyor sizde en kısa zamanda gidin cekinmenize gerek yok söz konusu sağlık :)

       

BasurVideoAmeliyatsız TedaviTedavi ÇeşitleriDereceleriBenzer HastalıklarBilgiMakat Hastalıkları