Basur Tedavisi Tedavi Ücretleri Randevu
Basur Tedavi Merkezi

Merhaba arkadaşlar konuya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Öncelikle basur (çok fazla) ağrı yapan bir hastalık değildir. Henüz bir teşhis konmadıysa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü anüs bölgesinde görülen ağrı genelde diğer makat hastalarında görülen önemli bulgu ve belirtilerden biridir. Basur ağrısı sadece 3. ve 4. derece iç hemoroid hastalarında ve oldukça nadir görülen bir durumdur.

Makatta Ağrı

Basur Ağrısı Neden Olur?
Toplamda en sık görülen iç hemoroid hastalığı %99 dışkılama esnasında kanama ile görülür. Bu kanama ağrısız olup, kişiye herhangi bir şikayeti yoktur. Fakat ağrılı olması halinde sorun genelde Anal Fissür olmaktadır. Önlem alınıp, tedavi edilmediği sürece ilerleyen hemoroid derecesi sürekli artmaktadır. Sürekli görülen makatta kanama ilerleyen süreçte basur memeleri oluşması ile daha fazla görülür. Bu memeler öylesine genişler ki 3. derece olduğunda dışkılama esnasında anüs dışına çıkar, dışkılama bitince tekrar girer yada girmeyebilir. İşte girmemesi halinde kişi parmağı ile basur memesini makat iç kısmına sokması gerekir aksi halde Tromboze dediğimiz hemoroid boğulması meydana gelir.

Tromboze Hemoroid Ağrıya Neden Olur?
Evet değerli arkadaşlar basur ağrısı sadece hemoroid memesinin makat dış kısmında kalıp boğulması ile görülür. Bu durum genelde 3. derece hastalarda sık görülür. 4. Derece zaten sürekli anüs dış kısmında kalmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse basur ağrısı bu şekilde olur. Kişi boğulmaya neden olan memeyi eliyle hissedebilir. Böyle bir olgu yoksa diğer makat hastalıklarından biri olabilir. O nedenle doktora gitmeden basur ağrısı şeklinde karar vermeyin.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
Hemoroid memesi makat arasında kalıp boğulması ile 3-4 gün sürecek ciddi bir ağrı sizi beklemektedir. Maalesef bu süreci sadece hafifleterek geçirebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı bitkisel ve bilimsel uygulamalar bulunmaktadır. Hazırsanız aşağıda yer alan bazı önerileri evinizde uygulayabilirsiniz. Şişlik inip, ağrı geçtikten sonra tekrar aynı sorunu yaşamamak için bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız gerekir.

Oturma Banyosu: Evinizde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri oturma banyosu olup, bir leğene sıcak su koyarak bir süre oturabilirsiniz. O suya aynı zamanda papatya çayını kaynatıp, 4-5 litre suya bir bardak şeklinde ekleyebilirsiniz.

Anestol Krem: Anal Fissur ve hemoroid ağrılarına karşı etkili bir ürün olan Anestol Krem uyuşturucu etkisi vardır. Zaten kremlerin ağrı kesici yönü hep bu şekildedir. Aslında orada ağrı sürekli vardır ama siz hissetmezsiniz. En büyük uyuşturucu madde anestezi olup, bacağınızı kesseler bile bir süre hiç bir acı hissetmezsiniz.

Hastalık ve Şikayetlerinden Kurtulun
3-4 Gün süren ağrıdan kurtulduktan sonra yapmanız gereken en iyi şey mutlaka tedavi olmaktır. Çünkü hemoroid hastalığı kendi kendine geçme imkanı olmayan, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun için size ücretsiz muayene imkanı sunan ve alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art kliniklerinden yararlanmanızı öneririm. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan basur tedavi yöntemlerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.basur-tedavisi.com/hemoroid-nasil-gecer

Makatta Ağrıya Neden Olan (Diğer) Hastalıklar
Bir çok insan basur hastalığı ile doktora başvurmasına karşın farklı teşhisler konabilmektedir. Bir çoğuda kendi kendine teşhis koyarak ilaç, krem ve bitkisel karışımlarla hem sağlığından hemde parasından olmaktadır. Sağlık sorunlarında utanma olmaz, mutlaka 5 dakikanızı ayırarak muayene olmalısınız. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümüne gidilir. Gideceğiniz doktorun Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olmasına önem veriniz.

Anal Fissür: Makat ağrı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinn Anal Fissür ilk 2 hafta erken dönem olup, ağrı daha az iken bu süreçten sonra kronik hale gelmesi ile birlikte ağrı saatlerce sürebilmektedir.

Makat Apsesi: Anal apse olarakta bilinen bu durum yine en sık makat ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Kıl Dönmesi, Fistül gibi hastalıkların neden olduğu bu durum sadece ağrı ile sınırlı kalmayıp, akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde baktığınızda kocaman sivilce türü görüntüler oluşur.

Evet arkadaşlar hemoroid ağrısı hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, mutlaka teşhis ve tedavi olmalısınız. Çünkü hiç bir makat hastalığı kendi kendine geçen bir olgusu yoktur. Tedavi olmadığınız her gün sizi makat kanseri gibi ciddi sorunlara yakınlaştırmaktadır. Allah muhafaza 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşun.

Basur ağrısı nasıl geçer? için 36 yorum yapılmış


ahmet

Hocam bende bitane meme var kanama yok sürekli kabızım tuvalete gidiyorum ıkınınca hafif hafif batıyor gibi acıyor ve kaşınıyor bianda çıktı bu napmam gerekiyor doktora gidicem utanıyorum
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Proktoloji uzmanı
Kabızlık sonunda oluşan bir çatlak, hemoroid memesi yada anal hematom olabilir. Hepsinin belirtileri benzese de tedavileri farklıdır.Bu nedenle utanmayı bırakarak ilk fırsatta muayene olmalısınız. Medical Art SGK lılara muayene ücretsiz olan bir proktoloji merkezidir..
Geçmiş olsun

sibel

Hocam ben 2 hafta önce anal fussir ve basurdan lis yontemi ile ameliyat oldum.tuvalet ihtiyacimi karsilarken elinde olmadan ikindim.bir gun sonra makatimdan kan geldi.şu an icin agrim yok ama cok korkuyorum.bu durum bir soruna neden olurmu
Op.Dr.Adil Altınsoy
Yeni ameliyatısın böyle şeyler olabilir.Biraz daha iyileşmeyi bekliyebilirsin

Nur

Hocam bende 1-2 haftadır böyle olmaya başladı tuvalete çıkınca kanama oluyo çok değil ama korkuyorum doktora gitmeyede korkuyorum ben muyane olamam ne yapmalıyım ? :(
Op.Dr.Adil Altınsoy
Kanama önemli bir uyarıdır.Nedeni basit de olabilir ciddi de.Bu korkunu yenip geç kalmadan muayene olmalısın

Nur

Öyle ama işte Bugün karın boşluğum ağrıyor ondan olabilir mi 2 gündür kanama nerdeyse hiç olmuyo denebilir çok çok az
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Proktoloji uzmanı
Bahsettiğiniz şikayetler karın ağrısı ve kanama çok önemli şikayetler. Kanamanın şimdi azalması muayene gerekliliğini kaldırmaz.Muayene etmeden tedavi önerilmez. Utanma yüzünden tedavide geç kalabilirsiniz.
Geçmiş olsun

Nur

hocam ya ben abarttım galiba
Kanama nadir oluyor karın boşluğumun ağrımasıda hasta oldum benim hastalık dönemim çok sıkıntılı geçiyor ondanmış hasta olduktan sonra bitti o ağrı
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Ağrınız olmasada makattan kanama önemli bir belirti. arasıra olması muayene gerekliliğini ortadan kaldırmaz.
Geçmiş olsun

Tuncay Üstün

Ben yıllardır çekiyorum hemoroid i bu sefer dışarda büyük damar şişeleri var içeriye şokamadim. Bu gün doktora gittim krem dalan ve fitil verdi birde dalan ilacı sabah akşam sıcak suya oturması söyledi. bunları kullanıyorum.siskinlikler hala dışarda acıları var ve uzanıp yatıyorum bir öneriniz varmi
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Akut,ödemli hemoroidlerde bir süre tedavi edip daha sonra gerekiyorsa müdahale düşünülmeli.Kremleri uygularken yavaşça içeri itmeye çalışın. Gün içinde soğuk kompres(giysinin üzerinden,5 dakikayı geçmeyecek şekilde) iyi gelir. Sıcak oturma banyonuz çok sıcak olmasın ve o da 5 dakikayı geçmesin.Kabız kalmayın,tuvalette ıkınmayın ve uzun süre kalmayın.Kabızlık ve tuvalet alışkanlığı ile ilgili geniş bilgiyi medicalart.com.tr den ve sehersirin.com dan alabilirsiniz.
Geçmiş olsun