IDEA Klinik Basur Tedavi Merkezi  İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Merhaba arkadaşlar konuya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Öncelikle basur (çok fazla) ağrı yapan bir hastalık değildir. Henüz bir teşhis konmadıysa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü anüs bölgesinde görülen ağrı genelde diğer makat hastalarında görülen önemli bulgu ve belirtilerden biridir. Basur ağrısı sadece 3. ve 4. derece iç hemoroid hastalarında ve oldukça nadir görülen bir durumdur.

Makatta Ağrı

Basur Ağrısı Neden Olur?
Toplamda en sık görülen iç hemoroid hastalığı %99 dışkılama esnasında kanama ile görülür. Bu kanama ağrısız olup, kişiye herhangi bir şikayeti yoktur. Fakat ağrılı olması halinde sorun genelde Anal Fissür olmaktadır. Önlem alınıp, tedavi edilmediği sürece ilerleyen hemoroid derecesi sürekli artmaktadır. Sürekli görülen makatta kanama ilerleyen süreçte basur memeleri oluşması ile daha fazla görülür. Bu memeler öylesine genişler ki 3. derece olduğunda dışkılama esnasında anüs dışına çıkar, dışkılama bitince tekrar girer yada girmeyebilir. İşte girmemesi halinde kişi parmağı ile basur memesini makat iç kısmına sokması gerekir aksi halde Tromboze dediğimiz hemoroid boğulması meydana gelir.

Tromboze Hemoroid Ağrıya Neden Olur?
Evet değerli arkadaşlar basur ağrısı sadece hemoroid memesinin makat dış kısmında kalıp boğulması ile görülür. Bu durum genelde 3. derece hastalarda sık görülür. 4. Derece zaten sürekli anüs dış kısmında kalmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse basur ağrısı bu şekilde olur. Kişi boğulmaya neden olan memeyi eliyle hissedebilir. Böyle bir olgu yoksa diğer makat hastalıklarından biri olabilir. O nedenle doktora gitmeden basur ağrısı şeklinde karar vermeyin.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
Hemoroid memesi makat arasında kalıp boğulması ile 3-4 gün sürecek ciddi bir ağrı sizi beklemektedir. Maalesef bu süreci sadece hafifleterek geçirebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı bitkisel ve bilimsel uygulamalar bulunmaktadır. Hazırsanız aşağıda yer alan bazı önerileri evinizde uygulayabilirsiniz. Şişlik inip, ağrı geçtikten sonra tekrar aynı sorunu yaşamamak için bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız gerekir.

Oturma Banyosu: Evinizde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri oturma banyosu olup, bir leğene sıcak su koyarak bir süre oturabilirsiniz. O suya aynı zamanda papatya çayını kaynatıp, 4-5 litre suya bir bardak şeklinde ekleyebilirsiniz.

Anestol Krem: Anal Fissur ve hemoroid ağrılarına karşı etkili bir ürün olan Anestol Krem uyuşturucu etkisi vardır. Zaten kremlerin ağrı kesici yönü hep bu şekildedir. Aslında orada ağrı sürekli vardır ama siz hissetmezsiniz. En büyük uyuşturucu madde anestezi olup, bacağınızı kesseler bile bir süre hiç bir acı hissetmezsiniz.

Hastalık ve Şikayetlerinden Kurtulun
3-4 Gün süren ağrıdan kurtulduktan sonra yapmanız gereken en iyi şey mutlaka tedavi olmaktır. Çünkü hemoroid hastalığı kendi kendine geçme imkanı olmayan, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun için size ücretsiz muayene imkanı sunan ve alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA kliniklerden yararlanmanızı öneririm. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan basur tedavi yöntemlerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.basur-tedavisi.net/hemoroid-nasil-gecer

Makatta Ağrıya Neden Olan (Diğer) Hastalıklar
Bir çok insan basur hastalığı ile doktora başvurmasına karşın farklı teşhisler konabilmektedir. Bir çoğuda kendi kendine teşhis koyarak ilaç, krem ve bitkisel karışımlarla hem sağlığından hemde parasından olmaktadır. Sağlık sorunlarında utanma olmaz, mutlaka 5 dakikanızı ayırarak muayene olmalısınız. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümüne gidilir. Gideceğiniz doktorun Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olmasına önem veriniz.

Anal Fissür: Makat ağrı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinn Anal Fissür ilk 2 hafta erken dönem olup, ağrı daha az iken bu süreçten sonra kronik hale gelmesi ile birlikte ağrı saatlerce sürebilmektedir.

Makat Apsesi: Anal apse olarakta bilinen bu durum yine en sık makat ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Kıl Dönmesi, Fistül gibi hastalıkların neden olduğu bu durum sadece ağrı ile sınırlı kalmayıp, akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde baktığınızda kocaman sivilce türü görüntüler oluşur.

Evet arkadaşlar hemoroid ağrısı hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, mutlaka teşhis ve tedavi olmalısınız. Çünkü hiç bir makat hastalığı kendi kendine geçen bir olgusu yoktur. Tedavi olmadığınız her gün sizi makat kanseri gibi ciddi sorunlara yakınlaştırmaktadır. Allah muhafaza 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşun.

Basur ağrısı nasıl geçer? için 93 yorum yapılmış


df

Grnel cerraha gittim dis hemorit oldugunu soyledi ilac yazdi. Endoskopi istedi gitmedim. Bir agitimda yok hocam. Ama arada azda olsa kan geliyor. Ama anus kisminda drgil bu sislik gozle goruluyor

Basur

dış basurda tek tedavi cerrahidir.ama kanamanız olduğu için anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.
Op Dr Ergun Aygören

ac

Yaklasik bir yil once ikinci derece hemoroid teshis edilmisti.Su anda otururken agrim oluyor.Sanki bir yerden darbe almisim gibi bir agri var.Oturmadigimda sorun yok.anus cevresindeki kaslar yirtilmis gibi tel veya ipliksi bir cikinti geliyor elime.ilerlermesinden korkuyorum.
Op.Dr.Nizam KURTDEERE
Anal fissür olmuş olabilir,muayene olmanız lazım.


Bir kere çok büyük oldu dış basur hekime gittim ilaçla geçti şimdi ise hocam 1 ay arayla bidaha oldu ne yapmam gerek
Op.Dr.Nizam KURTDEERE
Muayene edip seviyesini belirlemek lazım,buna göre girişimsel tedavilerden biri veya ameliyat uygulanabilir.

Hüseyin

Slm hocam benim basurda kanama yok kaşıntıdayokdıraşarda 1 tane şiskinlikvar şişolnyeracıyo tuvslaetegityimde 1haftaolduneysamgrekir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene olman lazım.

Âaa

Hocam benim makatta ağrı ve şişlik ve kanama var dışta belirgin sivilce gibi sert ver daha gittim ilaç yazdı gün verdi ondoskopi için ne yapmaliyim

Basur

tüm kliniklerimizde ayrıntılı basur muayenesi yapılıp aynı anda tedaviye alınabiliyor.beklemenize gerek yok.gelirseniz uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Demet Ağras

Muammer

Sekiz gündür basur acısını çekiyorum kanamasiz benimki ameliyat olmak istemiyorum ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir hocam

Basur

Band ligasyon ve laser,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Memet

Oturamıyorum fazla tucalatimi yaparken sanki ciltle keser gibi ağrıyor büyük tuvaletimi yaparken çok çok ağrı yapıyor ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Tarif ettiğin şikayetler anal fissür hastalığı gibi görünüyor,muayene ile kesin tanı koyabiliriz.Tedavide botox enjeksyonu öneriyoruz.

Ağrı

Hocam r 5 tane meme makatta ve birinin icinde toplu igneye benzeyen bisey hissediyorum cok fazla aci var yuruyemiyorum bile surekli sızlıyor sizce bu ne

Basur

anal fissür le birlikte hemoroid de var gibi görünüyor.ilerleyen durumlarda sıkça ikisi bir arada görülebiliyor.eğer fissür varsa öncelikle fissür tedavi edilir.çünkü fissür hemoroidal şikayetlerin artmasına nedne olur.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.size en yakın kliniğimize ulaşmak için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
Op.Dr.Atilla Kaya