Medical Art

Aslında tüm insanlar boş vakitlerini toplumda sık görülen hastalıkların belirti ve şikayetlerini öğrenerek geçirse inanın çok verimli olur. Çünkü bir çok önemli sağlık sorunu ilk etapta basit belirtilerle ortaya çıkar ve önlem alınmadıkça ilerlemeye devam eder. Onlardan biride hemoroid hastalığı olup, anlaşılması çok kolay olan belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Önlem almadığınızda çok sık görülmese bile makat kanseri problemine neden olabiliyor.

Hemoroid Belirtileri

Basur Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle bu hastalığın 2 farklı türü 4 farklı derecesi olduğunu unutmamalısınız. Her ikiside makat hastalığı olup, birisi en sık görülen anüs iç kısmında olup, iç hemoroid olarak sınıflandırılmaktadır. İkincisi ise makat dış kısmında olup, dış basur olarak ayrılmaktadır. Her ikisinin belirti ve şikayetleri ayrı olması nedeniyle ayrı ayrı ele alacağız.

Makatta Kanama:Ortaya çıktığı andan itibaren en sık görülen sorunlardan biri hiç şüphesiz dışkılama esnasında kanama problemidir. Hastalığın seviyesi arttıkça kanama durumu artmaktadır. Dışkılama esnasında hemoroid memesi tahriş olup, kanamaya neden olmaktadır. Aynı şekilde ıkınma problemi kanamayı tetiklemektedir. Tabii ki her anal kanama hemoroid olarak değerlendirilmez, Anal Fissur ve ters ilişki deneyimi yaşayanlarda geçici makat kanaması oluşur. Neden kaynaklandığını anlamak için mutlaka genel cerrahi mümkünse Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız.

Makatta Kaşıntı Özellikle dış basur probleminde sık görülen anüs kaşıntısı iç hemoroid hastalığında ise genelde 3. 4. derece olup, memelerin makat dışına çıkması ile kaşıntıya neden olmaktadır. Tabii ki yine tüm kaşıntılı olgular hemoroid olarak teşhis koymak mümkün değildir. Çünkü anal bölgede kaşıntının en önemli nedeni halk arasında mayasıl olarak bilinen Anal Dermatit ve yine sık görülen Kondilom yani makat siğili olabilir. Yine aynı şekilde kaşıntının nedeni Proktoloji uzmanı tarafından teşhis edilip, tedaviye başlanmalıdır.

Ağrı:Anüs bölgesinde görülen ağrı şikayeti genelde hemoroid ile alakası yoktur. Çünkü bu hastalık en az ağrıya neden olanıdır. Sadece 3. ve 4. iç hemoroid şikayeti olanlarda dışkılama esnasında anüs dışında kalan memenin makat kasları tarafından sıkıştırılması ile olur. Tromboze hemoroid yada halk arasında basur boğulması olarak tabir edilen bu durum yaklaşık 1 hafta çok şiddetli geri kalan 2-3 hafta ise hafif makat ağrısına neden olur. Anüste ağrı (acı) genelde Anal Fissur hastalığının önemli belirtisi olabileceği gibi Allah muhafaza makat kanseri belirtilerinden biridir.

Akıntı ve Kötü Koku: Anüs bölgesinde hastalık yada sağlık sorunu olan insanlar genelde her gün iç çamaşırında ıslaklık ve kötü koku ile karşılaşırlar. Bunun çok farklı nedeni olabileceği gibi hemoroid memeleri ıslaklığa neden olur. Fakat en önemli nedenleri ise genelde makat bölgesinde oluşan apse problemidir. Apseye neden olan ise kıl dönmesi, Fistül gibi hastalıklardır. Bu tür şikayetleri yaşayan insanlar yine Proktoloji uzmanına giderek muayene olması gerekir.

Basur Nasıl Geçer?
Yukarıda belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz. İç yada dış basur olarak teşhis konan hastalığın derecesi tespit edilir. Çünkü her derecenin farklı tedavileri bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz en sık görülen iç basur hastalığı dereceleri, şikayetleri ve nasıl tedavi edileceğini görelim. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda Op. Dr. Seher ŞİRİN tarafından hazırlanmış olan ve mutlaka ihtiyacınız olacak çok değerli bilgileri göreceksiniz. http://www.basur-tedavisi.com/ic-basur-tedavisi-nasil-yapilir

   Paylaş

Basur Belirtileri Nelerdir? için 105 yorum yapılmış


Devrim

Alkolu fazla tukettim bi kac gun ondan sonra biraz yanma oldu makatta sonrda sol tarafinda bi baloncuk olustu surekli yani otrup kalkamiyom yururken bile aciyo ama kanama yada baska bisey olmadi acaba bu nedr gecermi kendiliginden doktora gtmeye gerek varmi
Op.Dr. Seher ŞİRİN
Tromboze hemoroid yada apse olabilir.Apsenin tedavisi acildir.Ağrınız geçmezse mutlaka Genel Cerrahiye muayene olmalısınız.Medical Art makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniktir. Gelirseniz yardımcı oluruz. SGK lılara muayene ücretsizdir.
Geçmiş olsun

ramazan

Merhaba hocam agrı kanama yada herangı bi şikayetim yok fakat buyuk abdestımı yaparken makattan dışarıya pirinç tanesi kadar bişi çıkıyo ve sonrasında gırıyordu lakin artık gırmıyor rengi pempe bu nedir ve ne yapmalıyım agrı yada kanama yok hiç bir şekilde lütfen yardım edin hocam
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal polip olabilir,anoskopla muayene edip gerekirse çıkarıyoruz ve çıkan parçayı mikroskop altında inceletiyoruz.

ramazan

Peki başka bir tedavi yontemi yokmu hocam cekiniyorum da bitkisel tedavi yontemı falan
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Medical Art/Genel Cerrahi Uzmanı
Paramedikal tedaviler,bitkisel tedaviler polipte zaman kaybından başka işe yaramaz
Geçmiş olsun

mustafa

Hocam daha 17 yaşındayım, makati temizlerken bi ağrı hissediyordum. Ağrıyan yere dokundugumda vücut içinde ama makata çok yakin hemen yaninda nohut büyüklüğünde birşey hissettim. Ve dokundugumda falan agriyor. Sanki bağırsağın son kısmında çıkmış gibi. Tuvaletten sonra sizilar hissediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir,muayene etmekte fayda var.

Büşra

Hocam her tuvalete çıktığımda kanama görüyorum. Yoğun bir şekilde. Bağsur olup olmadigimi kesin olarak nasıl anlayabilirim ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene etmek lazım.

       

BasurVideoAmeliyatsız TedaviTedavi ÇeşitleriDereceleriBenzer HastalıklarBilgiMakat Hastalıkları