İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Basur Resimleri

Ülkemizde makat hastalıkları arasında ilk sırada yer alan Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile basur 2 çeşidi olup, 4 farklı evresi bulunmaktadır. Çeşitlerine baktığımızda anüs çevresinde bulunan dış hemoroid ile anüs iç kısmında yer alan ve sürekli kanamaya neden olan İç basur şeklinde anılmaktadır. Yani hastalığın bulunduğu yere göre ismi değişmektedir. İç hemoroid kendi içerisinde 4 evreden oluşmaktadır. İlk ortaya çıkışında 1. derece olarak sınıflandırılır. İlk etapta dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkan sorun zamanla anüs iç kısmında ve anüs dışına çıkan meme halini almaktadır. Aslında meme olarak nitelediğiniz makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesidir. Doktorlarımız hastalığın sınıflandırılmasında hastanın şikayeti ve basur memesinin durumuna bakarak yapmaktadır. Aşağıda yer alan görsellerde iç ve dış hemoroid ile benzer hastalıkların görüntüsünü bulacaksınız. Aşağıda yer alan görseller haliyle iç açıcı olmayacaktır.

Basur Dereceleri Nasıl Anlaşılır?
Özellikle iç hemoroid hastalığında geçerli olan bu sınıflandırma ilk etapta kanama ile başlar bu süreçte hasta 1. derece olarak adlandırılır. İkinci derece oluşması halinde ise anüs iç kısmında meme oluşur. Bu meme yukarıda da belirttiğim gibi makat bölgesinde yer alan toplardamarın genişleyerek anüs iç kısmına kadar sarkmasıdır. İkinci derece olan hastalık meme belirgin hale gelir. Öyle ki dışkılama esnasında anüs dış kısmına çıkar ayağa kalktığınızda kendisi geri girmektedir. Üçüncü derece olması halinde ise meme dahada belirgin hale gelir ve her dışkılama esnasında anüs dış kısmına girer dışkılama sonrası kendiliğinden girer yada kişi parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Aksi halde dışarıda kalan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulur. Bununla ilgili hususa birazdan geçeceğim. Dördüncü derece iç hemoroid ise artık bu hastalığın son aşaması olup, hemoroid memesi sürekli dışarıda durmaktadır. Zaten yukarıda yer alan görsellerden durumun vahametini anlayabilirsiniz.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
İnsan vücudunun en fazla hastalık görülen yeri sanırım makat bölgesi olmaktadır. Çünkü bir birine benzeyen o kadar çok hastalık var ki bazen yeterli tecrübesi olmayan doktorlar hastalıkları bir birine karıştırarak hatalı teşhis koymaktadır. Basur ile karıştırılan hastalıklardan biride Anal Hematom olup, halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması diyebiliriz. Hastalığın nedeni basur’da olduğu gibi kabızlık ve ıkınma olup, makat bölgesinde yer alan ince damarların baskıya dayanamayıp, patlamasıdır. Patlayan damarlar cilt altına kanamaktadır. Bu kanama damarların seviyesine geldiğinde son bulur ve yerini ağrılı şişliğe bırakır. 1 Haftası şiddetli olmak üzere 3-4 hafta sürecek makat ağrısı yaşanır. Bu süreçte ağrıya katlanırım derseniz herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Fakat ben ağrıya dayanamam diyenler için 1 dakikalık bir ameliyat ile cilt altındaki pıhtı boşaltılır ve hasta sıkıntıdan o an kurtulur.

Anal Dermatit (Mayasıl)
Görsellerin içerisinde birde Anal Dermatit dediğimiz bir hastalık bulunmaktadır. Türkçe karşılığı mayasıl olarak bilinmektedir. Her ne kadar insanlarımız mayasıl problemini basur ile karıştırsa da bambaşka bir makat problemidir. Makat kaşıntısına neden olan bu hastalığın yapısına baktığımızda bu bölgede cilt hasarı meydana geldiği, cilt üzerinden yer alan koruyucu katmanın yok olduğunu görürüz. Genelde kişinin hataları neden olduğu bir durumdur. Öyle ki anal bölge temizliğini biraz abartıp sabun kullananlar, dar pantolon giyinenler yanı sıra makatta akıntı, apse ve iltihap problemi olan insanlarda bu durum sıkça görülür. Cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık olmadığı için genelde kaşıntı kremi ile sorunu çözmek gerekir. Bize gelen hastalara genelde Pruzon Krem öneriyoruz. Kortizon içermediği için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Hastalık ve Tedavi Görüntüleri için 71 yorum yapılmış


Fehva

Hocam merhabalar benim sorunum makatta kanama ile başladı hemoroidden şüphelendim makatta ten renginde yapı oluştu iki tane fakat hemoroid memesi gibi durmuyor ve tuvalet esnasında çıkıp sonra içeri girmiyor çünkü hep Makattalar eğer ishal olursam dışkılama acısız ve sorunsuz oluyor fakat normal dışkı esnasında yanma şeklinde acı hissediyorum daha sonrasında ise bir ağrı acı olmuyor sizce hemoroid midir? Teşekkür ederim.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
IDEA Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
şikayetleriniz anal fissüre benziyor.ten rengi şişlikler ödem nedeniyle olabilir.fakat ne olduğundan emin olmak için anoskopi muayenesi yaptırsanız iyi olur,çünkü kanama öykünüzde var.

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com