Basur Tedavi Merkezi  İstanbu klinikleri  Telefon Numarası
Basur Tedavi Merkezi

Basur Resimleri

Ülkemizde makat hastalıkları arasında ilk sırada yer alan Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile basur 2 çeşidi olup, 4 farklı evresi bulunmaktadır. Çeşitlerine baktığımızda anüs çevresinde bulunan dış hemoroid ile anüs iç kısmında yer alan ve sürekli kanamaya neden olan İç basur şeklinde anılmaktadır. Yani hastalığın bulunduğu yere göre ismi değişmektedir. İç hemoroid kendi içerisinde 4 evreden oluşmaktadır. İlk ortaya çıkışında 1. derece olarak sınıflandırılır. İlk etapta dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkan sorun zamanla anüs iç kısmında ve anüs dışına çıkan meme halini almaktadır. Aslında meme olarak nitelediğiniz makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesidir. Doktorlarımız hastalığın sınıflandırılmasında hastanın şikayeti ve basur memesinin durumuna bakarak yapmaktadır. Aşağıda yer alan görsellerde iç ve dış hemoroid ile benzer hastalıkların görüntüsünü bulacaksınız. Aşağıda yer alan görseller haliyle iç açıcı olmayacaktır.

Basur Dereceleri Nasıl Anlaşılır?
Özellikle iç hemoroid hastalığında geçerli olan bu sınıflandırma ilk etapta kanama ile başlar bu süreçte hasta 1. derece olarak adlandırılır. İkinci derece oluşması halinde ise anüs iç kısmında meme oluşur. Bu meme yukarıda da belirttiğim gibi makat bölgesinde yer alan toplardamarın genişleyerek anüs iç kısmına kadar sarkmasıdır. İkinci derece olan hastalık meme belirgin hale gelir. Öyle ki dışkılama esnasında anüs dış kısmına çıkar ayağa kalktığınızda kendisi geri girmektedir. Üçüncü derece olması halinde ise meme dahada belirgin hale gelir ve her dışkılama esnasında anüs dış kısmına girer dışkılama sonrası kendiliğinden girer yada kişi parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Aksi halde dışarıda kalan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulur. Bununla ilgili hususa birazdan geçeceğim. Dördüncü derece iç hemoroid ise artık bu hastalığın son aşaması olup, hemoroid memesi sürekli dışarıda durmaktadır. Zaten yukarıda yer alan görsellerden durumun vahametini anlayabilirsiniz.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
İnsan vücudunun en fazla hastalık görülen yeri sanırım makat bölgesi olmaktadır. Çünkü bir birine benzeyen o kadar çok hastalık var ki bazen yeterli tecrübesi olmayan doktorlar hastalıkları bir birine karıştırarak hatalı teşhis koymaktadır. Basur ile karıştırılan hastalıklardan biride Anal Hematom olup, halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması diyebiliriz. Hastalığın nedeni basur’da olduğu gibi kabızlık ve ıkınma olup, makat bölgesinde yer alan ince damarların baskıya dayanamayıp, patlamasıdır. Patlayan damarlar cilt altına kanamaktadır. Bu kanama damarların seviyesine geldiğinde son bulur ve yerini ağrılı şişliğe bırakır. 1 Haftası şiddetli olmak üzere 3-4 hafta sürecek makat ağrısı yaşanır. Bu süreçte ağrıya katlanırım derseniz herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Fakat ben ağrıya dayanamam diyenler için 1 dakikalık bir ameliyat ile cilt altındaki pıhtı boşaltılır ve hasta sıkıntıdan o an kurtulur.

Anal Dermatit (Mayasıl)
Görsellerin içerisinde birde Anal Dermatit dediğimiz bir hastalık bulunmaktadır. Türkçe karşılığı mayasıl olarak bilinmektedir. Her ne kadar insanlarımız mayasıl problemini basur ile karıştırsa da bambaşka bir makat problemidir. Makat kaşıntısına neden olan bu hastalığın yapısına baktığımızda bu bölgede cilt hasarı meydana geldiği, cilt üzerinden yer alan koruyucu katmanın yok olduğunu görürüz. Genelde kişinin hataları neden olduğu bir durumdur. Öyle ki anal bölge temizliğini biraz abartıp sabun kullananlar, dar pantolon giyinenler yanı sıra makatta akıntı, apse ve iltihap problemi olan insanlarda bu durum sıkça görülür. Cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık olmadığı için genelde kaşıntı kremi ile sorunu çözmek gerekir. Bize gelen hastalara genelde Pruzon Krem öneriyoruz. Kortizon içermediği için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Hastalık ve Tedavi Görüntüleri için 67 yorum yapılmış


elif

Merhaba hocam ben iki hafta önce anal fissur ve hemoroidten lis yontemi ile ameliyat oldum.makatim disinda cikintilar var.tamamen iylesince bu cikintilar kaybolurmu. Makatim normal sekle dönermi Yoksa oyle kalir.tesekkurler
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Cilt katlantıları ameliyatta alınmadıysa öyle kalır.

Yusuf

Hocam ben defalarca hemoroid tedavisi oldum tuvalet sonrası fena bi aci çekiyorum yanma batma vb gibi makat bölgesinde sismeler fazla olmuyor kanama gibi bi durum da yok bunun tedavisi sadece ameliyat mi bana bi yol gösterirmisiniz
Op.Dr Altan KARAN
ağrı varsa anal fissür olabilir.botoxla tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

ece

hocam merhaba,
makatta oluşan meme yapısı için doktora gittim, parmakla muayene etti ve rektoskopiye gönderdi. Hemoroid oluşumu var ama ameliyat olucak kadar da büyük değil dedi. arada bir iltihaplanma dışında bana skıntı yaratmıyor ama ben görsel olarak çok rahatsız oluyorum. Hocam böyle bir yapının ameliyat dışında tamamen yok olması mümkün müdür?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid hastalığının ameliyat dışında birçok girişimsel tedavi yöntemi var,size ne yapılması gerektiğine muayeneden sonra karar verebiliriz.

Yavuz

Hocam meraba
Makatta bigünde şişlik oluşt şişligin tam orda ksmında mor bi kan pıhtılasması var ve kanamaya basladı o gün icinde sizde bu ne olabilir
Op.Dr Ergun AYGÖREN
anal hematom olabilir.kabız kalıp,tuvalette uzun süre ve şiddetli ıkındıysanz gelişmiştir.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

Nimeet

Hocam bir sorum var benim makat kenarindan degilde sanki ustunde beze. Gibi ama acida var ne olabilir
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Ikınarak sert dışkıladıysanız,ani olduysa anal hematom olabilir.kendiliğinden geçecektir. tekrarlamaması için kabız kalıp ıkınmayın. Geçmezse muayene olmalısınız.Medical Art Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz kesin teşhisi koyabiliriz.
Geçmiş olsun

Nimeet

Hocam tekrar ben ben ilac kullandim 5 ay kadar aknetrend aknegen. Gibi sivilce ilaci vucudumun bir cok yerinde kuruluk oldu ondan sonra oldu gibi
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Bazı tip sivilce ilaçları tüm vücutta kuruluk yaptığı gibi dışkıda da kuruluk yapar. Bol su içerek ve beslenmenizi düzenleyerek üstesinden gelmelisiniz.
medicalart.com.tr ve sehersirin.com sitelerinde kabızlık ve makat hastalıklarında beslenmeyle ilgili geniş bilgiler mevcut,faydalanabilirsiniz.
Geçmiş olsun

ali

Hocam benm makat bolgemde akinti nedeniyle doktora gittim 2 kez kolonoskopi yaptilar parazit cikti sonra tuvelete cikarken sanki bisey disari cikiyordu tuveletimi bitirdigim zaman iceri giriyordu makatta akinti azalmistii 4 ay gecti kabiz bedeniyle biraz ikindim 5 gun once biraz kan geldi elime 2 sislik geldi tuveleti bitirdigimde ayaga kalktm yavasca iceri girdi bu iki gundur ikinmiyorum bol su iciyorum herhangi bi siskinlik falan yok kanda yok yolda yururken makatimda nemlilik hissediyorum ne yap maliyim yasim 17

Tuvelette biraz yanma ve agri oluyo fzla ikindigimda bu genc yasimda gecermi sorun nedir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muhtemelen hemoroidiniz var,anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

fissur