İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Makat hastalıkları arasında kıl dönmesi ile birlikte en sık görülen hastalıklardan birisi hiç şüphesiz hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur hastalığıdır. İnsanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri basur nasıl geçer? olup, genelde insanların asıl merak ettiği husus ise doktora gitmeden nasıl geçeceğidir. Bu nedenle daha çok kandırılmalar yaşanmaktadır. Sorunun cevabı kısa ve net olup, doktor müdahalesi yani yalnızca tedavi ile geçeceğini bilmelisiniz. Bunun dışında ilaç, krem, bitkisel karışım yada kürlerle hemoroid tedavi edilmesi imkansızdır.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Bilimsel Anlamda Basıl Nasıl Geçer?
Evet değerli arkadaşlar hastalıktan kurtulmanın tek yolunun bilimsel yöntemlerle tedavi olması gerektiğini öğrendik, bunun için tabi ki hastalığın teşhis edilmiş olması gerekir. Burada yapılması gereken geç kalınmadan bir hastane, doktor yada sağlık merkezine giderek 5 dakika sürecek muayene olmaktır.

Basur İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
İnsanlarımız maalesef sürekli dahiliye (iç hastalıkları) bölümüne gitmeye alışkın oldukları için genelde makat hastalıkları içinde dahiliye uzmanına gitmektedir. Oysaki alakasız bir bölüm olup, tüm makat hastalıkları için genel cerrahi bölümüne gitmek gerekir. Fakat önemli bir husus ise genel cerrahi uzmanlarınında Proktoloji yani sadece makat hastalıkları ile ilgili olanlarına muayene olmanız %100 sonuç almanızı sağlayacaktır.

Lazerle Hemoroid Tedavisi: Sağlık alanında bir çok yerde karşınıza çıkan lazer genelde hep aynıdır. Basur hastalığının tedavisinde de kullanılmakta olup, tabii ki bu avantajdan yararlanmak için erken teşhis gereklidir. Bu nedenle dışkılama esnasında makatta kanama olması halinde mutlaka hemoroid şüphesi ile genel cerrahi uzmanlarına muayene olmanız gerekir. Yapılan muayene ile genelde sonuç %90 iç basur olarak teşhis edilmektedir. 1. Derece iç hemoroid olarak teşhis edilmesi halinde lazerle kolayca tedavi edilebilir. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

Lastikle Boğma Yöntemi: Orjinal ismi Rubber Band Ligation (RBL) olan bu tedavi yöntemi halen en çok kulanılan teknikler arasında yer almaktadır. Bu uygulama ile genelde 3. derece iç hemoroid tedavi edilebilmektedir. Uygulanışı özel bir cihaz ile yapılmakta olup, bu cihaz makat iç kısmında oluşan basur memesini olabildiği kadar içine çekmektedir. Son noktaya geldiğinde ise lastik halka takmaktadır. Amacı hemoroid memesine gelen kanı önlemektir. Kan gelmeyen meme 15-20 gün içerisinde lastiğin olduğu yerden kopmaktadır.

THD Ameliyatı: Orjinal adı Trans Hemoroidal Desarterizasyon olan bu uygulama şuan dünyanın en gelişmiş tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tedavide kullanılan THD cihazı ciddi anlamda maliyetli olup, tedavide kullanılan malzemeler yine tek kullanımlıktır. Bu nedenle Lazer ve RBL yöntemine göre fiyatı tedavi ücreti biraz daha pahalı olmaktadır. Yapılışı ise görüntüleme imkanı olan bir cihaz olması nedeniyle hemoroid memesine kan akışı sağlayan toplardamar tespit edilerek yaklaşık 4-5 cm yukarıdan bağlanmasını sağlamaktadır. Böylece basur memesine hiç bir şekilde kan gelmemesi sağlanır.

Op. Dr. Atilla KAYA Anlatıyor
Aşağıda yer alan video görüntülerinde genel cerrahi (proctoloji) uzmanlarından Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hemoroid tedavisi temsilci olarak aktarılmaktadır. Lazer ve Lastikle boğma yöntemi aktarılmakta olup, RBL içinde ayrıca görüntüleri sizlerle paylaşacağız.

Evet arkadaşlar Hemoroid hastalarının bilmesi gereken bir husus olup, aktaracaklarımız şimdilik bu kadardır. Şimdi sizlerin aklına takılan, öğrenmek istediği hususları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Hemoroid Nasıl Geçer? için 12 yorum yapılmış


Ercan

THD ameliyatinin maliyeti nekadar birde tekrarlama durumu varmi
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Thd nin maliyeti sgk lı hastalar için 2900 tl,tekrarlama ihtimali tüm tedavilerde var THD de çok düşük.

elif

sgklıyım lastik bantla bağlama ücreti ne kadar olur
Op Dr Ergun Aygören
980 TL

aysegul

doğumdan sonra makatta dışarıya doğru büyük şişlik oluştu sıcak suya oturuyorum rahatlayıp ama şişkinliği kuculmuyor hastaneye gitsem nasıl bir tedavi uygulanır . önerimizi bekliyorum.
Op Dr Seher Şirin
muayene ile değerlendirmek gerekir

Mehmet cansiz

Hemorit tedavisi olunmazsa sonu ölüm olurmu
Op.Dr.Nizam KURTDEERE
Olmaz ama çok ilerlerse süründürür.

Bahattin

Çok fazla kanama var. Tedavisi nedir ve maliyeti nedir

Basur

öncelikle anoskopi muayenesi ile neden tespit edilir.hemoroide bağlı ise laserle tedavi edilebilir
Op.Dr.Atilla Kaya

okan

bende 3 yildir bahsur var ilk baslarda cikip bir kac gune gidiyodu simdi her lavaboya ciktiktan sonra cikiyo 15 dakka uzaniyorum gidiyo tedavisi hangisidir terscih hangisidir

Basur

hangi yöntemle tedavi edeceğimize muayene ile karar veriyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Hazal

Tdh tedavisinde 2 ayrı fiyat yapmışsınız sgklıyım tam olarak ne kadar çıkar ona göre Ankara’ya kliniğinize geleceğim

Basur

2500-3900 tl arası değişiyor.
Op.Dr.Adil Altınsoy

Bekir dusunen

Basurum var parmakla iceri itiyorum kasinti var ara sira kanama var 4 yilonce endokopi yapildi 2 derece hemorid cikti 2009 yilindada 2 derece cikmisti dis basurda var tedavi masrafi nasil olur tedavi yontemi nedir tsk

Basur

muayene ile değerlendirmeden hangi yöntemle tedavi edebileceğimize karar veremeyiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Demet Ağras

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com