Basur Tedavisi Tedavi Ücretleri Randevu
Basur Tedavi Merkezi

Toplumda en sık görülen hastalıklardan biri hiç şüphesiz basur olup, daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi hastalık 2 gruba ayrılmakla birlikte 4 farklı derecesi bulunmaktadır. Derecelendirme amacı hastalığın ne kadar ilerlediğini ve uygulanabilecek tedavi yöntemini belirlemek içindir. Derecelendirme işlemi sadece iç hemoroid dediğimiz ve makat iç kısmında ortaya çıkan halinde yapılır. Sayfada basur çeşitleri, dereceleri ve bunların belirtileri ile nasıl tedavi edilebileceğini ele alacağız. Sayfayı tamamen incelemeniz çok iyi olacaktır.

1. Derece
Hemoroid hastalığının ilk ortaya çıkış aşaması olup, en sorunsuz dönemi olduğu söylenebilir. Tek belirtisi dışkılama esnasında kanama olup, kan genelde kırmızı ve tazedir. Muayenesi yalnızca Anoskop aleti ile yapılabilmekte olup, hekimler parmak muayenesi ile 1. derece iç basuru anlama imkanı yoktur. Tedavisi en kolay yöntemlerden biri olup, genelde lazerle sadece 10 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

 

2. Derece
Bir çok insan yukarıda belirtmiş olduğum makatta kanama problemini uzun süre önemsemez ve kendi kendine geçmesini bekler. O nedenle genelde doktora gelenleri bir çoğunda 2. derece basur teşhisi konmaktadır. Belirtileri arasında kanama dışında ayrıca makat iç kısmında meme oluşması görülür. Hemoroid memeleri dışkılama esnasında dışarı çıkabilir hasta tuvalet ihtiyacını bitirip, kalktığında memeler tekrardan makat iç kısmına girmektedir. Tedavisi lazer + RBL dediğimiz lastikle boğma yöntemi uygulanır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını göreceğiz.

 

3. Derece
İleri Derece HemoroidArtık şikayetlerin ve belirtilerin iyice arttığı bir nokta olup, makat içerisindeki basur memesi iyice belirgin hale gelmektedir. Dışkılama esnasında daha fazla kanamanın görüldüğü bu evrede çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü dışkılama esnasında makat dışına çıkan hemoroid memesi kendiliğinden girebileceği gibi girmeme durumu olabilir. Kişi dikkatli olup, girmemesi halinde parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Yoksa tromboze hemoroid dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Tedavisi yine RBL ve daha gelişmiş yöntem olarak THD ile yapılmaktadır. Her iki uygulamada ameliyatsız yöntem sayılır.

 

4. Derece
4. Derece BasurVe işte yolun sonuna geldik aylardır. Bilimsel yöntemlerle önlem alıp, tedavi olmadığımızda yada ilaçlarla, kremlerle vakit kaybettiğimizde varacağımız nokta 4. derece basur olacaktır. Bu hastalığın en son evresi olup, hemoroid memeleri sürekli makat dışında durmaktadır. Bu durum genelde insanlarla psikolojik sıkıntıya da neden olmaktadır. Bu noktadan sonra iç ve dış hemoroid bir birine karışır ve ayırt etmek zordur. Bu noktaya gelen insanlarda oturup, kalkmalarında ağrı, ıslaklık ve kötü koku görülür. Tek çözüm yolu THD yöntemi ile tedavi edilmesidir. Çünkü RBL (Lastikle Boğma Yöntemi) burada işe yaramayacaktır.

 

Basur Boğulması Nedir, Neden Olur?
Boğulmuş BasurYukarıda bahsi geçen Tromboze Hemoroid (Basur Boğulması) bu hastalıkta ilk defa ağrı şikayeti ile karşılaşmanızı sağlar. Çünkü anılanın aksine hemoroid ağrı yapan bir hastalık değildir. Bu hastalıkta ağrı şikayeti sadece basur memesinin makat dışında kalıp, boğulması ile oluşur. Çok ciddi bir ağrı olup, ilk 3-4 gün çok şiddetli olmak üzere 1-2 hafta sürmektedir. Ağrı şiddetini azaltmak için oturma banyosu ve anestol krem gibi ürünlerin uyuşturucu etkisinden yararlanarak daha minimum bir ağrı hissedersiniz.

Lazerle Basur Tedavisi
Evet değerli arkadaşlar yukarıda basur çeşit ve dereceleri ile hangi evrede nasıl şikayetler belirtiler olduğunu gördük, şimdi ise bu sorunların nasıl tedavi edileceği ve hangi yöntemle uygulanacağını ve nasıl yapılacağını sizlere göstermek istiyorum. İlk olarak lazer ile başlayalım. Birinci ve kısmen ikinci derece iç hemoroid hastalarda uygulanabilen lazer ısı enerjisi ile tahrip etmeyi amaçlamaktadır.

RBL (Lastikle Hemoroid Tedavisi)
Bir diğer ameliyatsız yöntem ise RBL yada halk arasında bilinen adı ile lastikle boğma yöntemidir. İkinci ve üçüncü derece hastalıklarda uygulanan bu yöntemle ortaya çıkan hemoroid memesine lastik halka takılarak kan akışı önlenmektedir. Kan alamayan basur memesi çürüyerek düşmektedir. Aşağıda yer alan Video’da Op. Dr. Atilla KAYA lazer ve Lastikle boğma yönteminin nasıl yapıldığını anlatmaktadır. Video’yu özellikle izlemenizi öneririm.

THD Yöntemi
Basur tedavilerinde en gelişmiş yöntem olan THD ile özellikle 4. derece basur hastalarında gerekli olan bu yöntem ücret olarak diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Ciddi maliyeti olan bir cihazla yapılır ve hemoroid memesine kan akışı sağlayan toplardamar tespit edilip, 5-6 cm yukarıdan bağlanarak yine kan akışı kesilir.

Ücretsiz Muayene Fırsatı
Yukarıda yer alan görüntü tedavi anlatımları Medical Art makat hastalıkları merkezinde yapılmış olup, Türkiye’nin alında uzman sağlık merkezlerinden biridir. Tüm hemoroid tedavilerinde gördüğünüz ameliyatsız tedavileri uygular ve ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. SGK anlaşmalı olup, ayrıca SGK kapsamındaki hastalara ücretsiz muayene gibi tedavilerinde %50 indirim yapmaktadır. Türkiye’nin 3 büyük şehri İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi almak ve hasta danışmanlarımızla konuşarak randevu almak için 0212 574 25 25 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İç Basur Tedavisi Nasıl Yapılır? için 6 yorum yapılmış


asker

Merhaba. .. kıbrısta vvatani gorevimi yapmaktayim yaklasik 5 yildir hemoroid hastasiyim universite yillarinda bas gösteren rahatsızlığım su siralarda siddetli agri ve kasinti yapıyor bazen leblebi boyutunda şişlik oluyor bu sislik bi sure canimi acitiyor ve kanama oluyor küçük damlalar şeklinde aradan 2 hafta geçtikten sonra kendiliğinden kayboluyor yalniz buyuk abdest ihtiyacimi gideremiyorm makatimdaki sungerimsi yapilar disari cikiyor ve bazen oluyorki ihtiyacimi gideremeden cikiyorm gun içerisinde pis koku ve sıvı akintisi oluyor hergün ic camasiri degstrmek zorunda kalıyorum askerde oldgm icin yemeklerde hep aci ve kötü askeri hastanede ameliyat olmak istiyorum illet tamamen kurtulmak icin durumum ameliyata uygun mudur? Cvp verirseniz sevinirim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz 4.cü derece hemoroid gibi görünüyor,THD girişimi veya ameliyat olmanız gerekir.

BASUR MADURU

yaklaşık 4 yıldır hemoroidim var. tuvaletımı yaparken hiç bir sorunum olmuyor sadece acı yedığım zman ve kabız olduğum zamn sorun yasıyorum. otururken dahıl hıssetmıyorum. Amelyat olmam grekır mı?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Medical Art Bakırköy Şb./Proktoloji Uzmanı
Hemoroidin tedavisinde ne uygulayacağımıza karar vermek için hangi aşamada olduğunu bilmemiz gerekir.Bunun için öncelikle muayene özellikle anoskop muayenesi gerekir.Her zaman ameliyat önermiyoruz.İç hemoroidlerde laser ve lastik bantla boğma uyguluyoruz.Aynı gün hastanede yatmadan eve gönderiyoruz.
Geçmiş olsun.

Ahmet

Bende 5 yıldır bu durumdayım yıın bazı zamanarında aşırı kanamalı bir durum yaşıyorum kaba tuvalet esnasında kanama yaşıyorum yannız bu sefer midemde ağrıyarak kanama durumu yaşadım akabinde makatımla kalça rasında iltihaplanma yaşıyorum ve yayılıyor doktora gidicam işlerimden fırsat bulursam 🙁
Dr.Nizam KURTDERE
Bir an önce muayene olman gerekir.

Rıdvan çelebi

2.derece hemproit Doktora gittim bana ilaç verdi biray aradan iyi oldum ondan ongün sonra aynı durumu yaşadım. Ben bundan nasıl nasıl tamami kurtula bilirim.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Medical Art Bakırköy Şb.Proktoloji Uzmanı
2.derecede hemoroidlerde kanama yada başka rahatsızlık yapmadığı sürece tedavi verilmez.Yada ilaç tedavisi yeterlidir.İlerlememesi ve tekrar etmemesi için kabız kalmamalısınız,tuvalette ıkınmamalısınız.
Kabızlık için
http://www.medicalart.com.tr/kabizlik-nedenleri.html , http://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html
http://www.sehersirin.com/kabizlik-nedir-nedenleri-ve-tedavisi/ linklerinden faydalanabilirsiniz.
Geçmiş olsun

Berkay Demir

Merhaba iyi günler Ben Hemoroid 1.derece olmuşum galiba internette araştırdım ve bende olanlar bu görüntüsü de aynı ameliyattan çok korkuyorum bunun bitkisel veya ilacsal yöntemleri varmı Varsa Nedir Beni Bilgirendirirmisiniz Çok Korkuyorum Yaşım daha 14
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hstalığınızın tam tanısı için anoskopla muayene gerekir,hemoroid için nadiren ameliyat gerekir.

racia

mrb hocam dogum sonrasi olusan hemiroid 6 aydir cekiyorum kanamam az denecek kadar meme olusumu disardan cok kucukk agrimmm cokkk oluyoo diskiya ciktiktan sonra anestol pomad ve procol kremleri bide dulpa surup kullaniyorumm sicak su banyolarida yapiyorumm kremlerimi duzenli kullanyorumm yediklerimede dikkat ediyorumm fakat bir.turlu tedavi olamadimm lutfen bana yardimcii olurmusunuz baska.ne.yapmamm gerek.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene ile kesin tanı ve ona göre muhtemelen girişimsel tedavi önerebiliriz

kist