Basur

İlaçsız ameliyetsız yapılan bu tedavi yöntemine doğal basur tedavileri adı verilmektedir. bir çok seçenek bulunan yöntemler arasında oturma banyoları ve sülük tedavisi bunlardan bir parçasıdır

Doğal Basur Tedavi

Doğal tedaviler hastalığın tedavisini yapmaktan çok o dönemde oluşan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.En çok Kullanıldığı durum basurun makat dışına çıkarak şişip boğulmasından (boğulmuş basur-tromboze hemoroid) kaynaklanan şiddetli ağrının azaltılmasına yöneliktir.

Basur Banyo Tedavisi

Leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır.Yaygın olarak kullanılan sarı toz rivanolun tedavide hiçbir faydası ve bilimsel değeri yoktur.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma:

Sıcak suyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır.

İlaç kategorisine sokulmayan bitkisel ürünler de kullanılabilir.Bitkisel ürün alırken ürünü ve satıcının tavrını iyi belirlemeli abartılı vaadlere kanmamalısınız.

Op.Dr.Atilla KAYA

İlaçsız Basur Tedavi için 13 yorum yapılmış


murat kiprit

merhaba hocam 4 günden beri anüsün kenarında küçük bir kabartı var hafif ağrı var yanma şeklinde,kanama veya başka sorun yok sizce bu ne olabilir,şimdiden teşekkürler.
op.dr.atilla kaya
anal hematom olabilir

banu

hocam size bir sorunda ben sormak istiyorum makat dışında bir şişlik oldu dışa doğru et gibi kaşıntı yapıyor operasyon gerekirmi şimdiden eşekkür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
kısa sürede çıktıysa kendiliğinden kaybolur ,eskiden beri varsa ameliyat gerekir.

gozgoz

hocam benım makatımda şişlik var ve agrı yapıyor arada ama tuvalete gttıgımde kan gelmıyor bu nedır tedavı olmassak bırsey olrmu bır sıkıntı ortaya cıkarmı?
Op.Dr.Atilla KAYA
yeni olduysa kendiliğinden geçer eskiden beri varsa muayene olmalısınız

hakan

hocam makatın hemen kenarında ufak bir şişlik var ağrı falan yapmıyor dokunduğumda bile akıntı da yok sızce bu şişlik nedir.
Op.Dr.Atilla KAYA
ağrı yoksa dış basur düşünülür

sss

hocam makatımın kenarlarında yok ama makatın bulundgu aranın sonunda var şişikdi suan şişiği indi.Günlük düzenli banyo yapmama rağmen her zaman pis bir koku var kanama şikayeletim yok denecek kadar azaldı.Ne yapmalıyım yardımcı olrsanz sevinirim
Op.Dr.Atilla KAYA
iltihabi bir akıntı yoksa konu için temizlik dışında yapavak bir şey yok

sss

hocam iltahablı bir akıntı vardı.ilk gunlere göre azaldıama azda olsa var.şuan makatımın kenar kısımları ağrıyor çok yürüdükçe acı hissediyorum.ultraprcot diye bir krem kullanıyorum.Bir yol gösterirseniz sevinirim.

balçık

6ay önce longo ameliyatı geçirdim ve şuan kanama kaşıntı ağrı ve şişlik ilk günkü haline döndü neyapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
kontrole gidip endoskopi yaptırmanız iyi olur

kılıç

hocam 3 gün oldu makatımda meme ucu kadar 4 adet şişlik çıktı bunlardan sadece biri acıyor sadece biri kararmaya başladı ve yanma yapıyor tuvalete çıktığımda çok canım yanıyor. sizden ricam ne yapmalıyım öneriniz nedir şimdiden teşekkürler hocam.
Op.Dr.Atilla KAYA
geçici bir durum olan makatta pıhtı toplanması olabilir,1-2 haftada düzelmezse muayene olun

srkn

slm’hocam bayramın ilk günündeevet isahldendir kendiliğinden düzelir ishal oldum. makatımda çıban gibi şişlikler çıktı.varisim var. tuvalete çıktığımda çok canım yanıyor hafif ağrım çok kaşınma ve hafif kanama oluyor.acaba bu ishale bağlı bi durummu?yada ne yapmam gerekir? ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.
Op.Dr.Atilla KAYA
evet ishakdendir kendiliğinden düzelir

ömer kurtoglu

Slm hocam makatımın kenarinda ama içinde şişlik war hemorit olabilirmi ama kanama yok kaşintıı war cewap werirsenz şimdiden teşekkürler
Op.Dr.Atilla KAYA
kanama olması şart değil hemoroiddir

Ahmet Sarı

Merhaba hocam yaşım 17
Tuvalet ihtiyacımı giderdikten sonra makatta kanama oluyor bazen hiçbir kanama olmuyor bazen ise oluyor. Yaklaşık 1.5 aydır var bu.
Ne yapmam gerekir acıyı kesmelimiyim ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kanamanın yerini ve sebebini anlamak için anoskopla muayene ve gerekirse kolonoskopi yapmak lazım.

muhammet

hocam benim anusumde kisa surede cikti tuvalete cikinca canim yaniyodu ve sonrada gecti bisey yapmam gerekirmi simdiden teşekkür ler hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
kısa sürede olan şey kendiliğinden geçebilir

levent

Hocan bnde 6 ay boyunca sıvı akıntı oldu şimdi sabah tuvalete gittiğimde kan geldi ne olabilir tehlikelimi yaşm 16
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kanamanın sebebinin bulunması için muayene ve gereken tetkiklerin yapılması lazım.

badak