Medical Art

Makat ağrısı basite alınacak bir durum değildir ilerleyen zamanlarda bir hastalık habercisi olması nedeni ile mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Makatta Ağrı

M katta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

Makat Çatlağı

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal Hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

Basur Boğulması

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

Makat Apsesi

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

   Paylaş

Makat Ağrısı için 6 yorum yapılmış


kemal

4 yıl kadar önce fissür operasyonu oldum. opresyondan sonra makatta ağrım başladı. arka arka bir defa darlık en son 6 ay önce iç hemoroidden oprasyon oldum. fakat ağrılarım geçmedi. kabızlık yok, kaşıntı fazla yok. ağrılarım fazla ıkındığımda ve tuvaletten sonra artıyor. 24 saat sürüyor. kuyruk sokumuma ve kalçama vuruyor. şiddetlendiği zaman sol alt dizime kadar vuruyor. hertürlü ilacı kulanmama rağmen geçmiyor. sadece vücudum ısındığında ağrım geçiyor(spor yaptığımda) alt abdomen çektirdim bir şey çıkmadı. sebebi ne olabilir.
Op.Dr.Atilla Kaya
anlattıkalrınız daha çok fissürünüzün tekrarladığını düşündürüyor

emrah

merhaba, bende yaklaşık 2 yıl önce makatın bir tarafında ağrılı bir şişlik oldu ve 4-5 gün sonra geçti.dün ygs sınavına giderken hafif bir ağrı başladı ve bugün 2.inci gün ağrı arttı fakat fazla şişlik yok.yani bir sivilceden biraz büyük o kadar fakat şüpheleniyorum acaba hemoroid olabilir mi diye.cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız hemoroide benzemiyor,bu yaşta hemoroid pek görmeyiz

seher

iyi günler hocam, benim makat kısmında 2 gündür bir şişlik var ve sadece ağrı yapıyor, kanama yok. Bu bağsur olabilir mi? Teşekkür ederim
(32 yaşındayım)
Op.Dr.Atilla KAYA
basur yıllar içinde oluşur anal hematom olabilir

kemal kpl

iyi günler hocam bu mesajı okursanız ve cavpını verırseniz cok teşekur ederim ben 12 yasındayım 1 sene once makkımdan cok hafıf kan geldı ve kanama durdu 1 sene geçti ardan kabız oldum ve abandısten süpelednıler ve bana 2 kere laman yaptılar ılestım. sonra arada bır tuvalate gdıyom dıskımı yapıyom sonrdan bıraz daha yapıom bır agrı oluyo agrı oluyo bir 10c sanıye bekldıkten sonra agrı bıttıyo sankı ıcınde bıse y cıkıyo gıpı cok ama cok az agrım oluyo tuvaleten cıktıktan sonra bir 30 sanıye gectımı btıtyo ne olabılır ne olur cevp bekliyorum teşekurler

Op.Dr.Nizam KURTDERE

Çatlak olabilir ama çocuk cerrahı buna karar vermeli

apse

Merhaba iyi çalışmalar dilerim; hocam makat bölgesinin kenarında ağrım var ve şişme yaptı nohut büyüklüğünün yarısı kadar devlet hastanesine gittim doktor apse yapmış kendiliginden Kanar belki dedi iki ayrı hap verdi Fucidin ve Dex Forte,
Şimdi yazınızı okudum makat apsesi hemen boşaltılmalı demişsiniz kendim iğne ile delip boşaltsam olurmu acaba maille fotograf ını size göndersem ilgilenebilirmisiniz ??
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hastalığınız anal hematom,abse veya tromboze hemoroid olabilir,cerrahi uzmanına görünüp tedavisine karar vermek doğru olur.

İbo

İyi günler hemoroid var bende tam 1 ay oldu ilk önceleri fwlaket ötesi yanmalar vardı doktora gittim pişik kremi verdi .yanmalar gecti ama agrıların şiddeti arttı . Fitil ktem hap hepsini kullanıyorum ve bir düzelme olmadı daha agrı kesici içiyorum 4 saat s8nra agrılarım diniyo.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetin daha çok anal fissüre benziyor,muayene ile tanıyı kesinleştirip gerekirse botox iğnesi yaparak tedavi ediyoruz.

       

BasurVideoAmeliyatsız TedaviTedavi ÇeşitleriDereceleriBenzer HastalıklarBilgiMakat Hastalıkları