İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Makat hastalıklarından biriside makattan kanama sorunudur makat kanaması nedenleri arasında birden fazla neden sayılmaktadır bunları yazımızda detaylı olarak görebileceksiniz.

Makatta Kanama Problemi

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.:Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedenleri

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Anal ragad;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat Kanaması için 11 yorum yapılmış


Gokhan

Hocam benim 2004ten beri kanamam var ve son 2 yıldır günde 2 kere tuvalete çıkyıorum ve herseferinde ciddi miktarda kanamam oluyor yani 2 yıldır günde 2 kere kan kaybediyorum.Üzerimde sürekli bir halsizlik,baş ağrısı,dikkat bozukluğu var bu belirtilerin sebebi kaybettiğim kandan olabilir mi?
Op.Dr.Nizam KURTDEERE
Tarif ettiğiniz şikayetler kansızlığa bağlı olabilir,bir an önce muayene ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com