Ben Aldırma Ücretlerini Gör Basur Tedavi Ücretleri

Anal Hematom (Makatta pıhtı Toplanması)

Anal Hematom

Anal bölgede yer alan hastalıklar sürekli karıştırılmaktadır. Onlardan biride Anal Hematom olup, halk arasında makatta pıhtı toplanması olarak da bilinmektedir. Basur konusunda yeterli tecrübesi olmayan hekimler maalesef bu hastalığı Hemoroid ile karıştırmaktadır. Makat bölgesinde görülen en ağrılı hastalıklardan biri olup, nedenlerine baktığınızda Hemoroid ile aynı nedenle yani Kabızlık (Konstipasyon) sonucu olduğunu görürsünüz. Asıl sorun kabızlık olmayıp, kabız olan insanların tuvalette uzun süre geçirerek bu süreçte dışkılama için haddinden fazla ıkınma istekleridir. Toplardamarlarda genişlemeye neden olan bu ıkınma aynı zamanda anal bölgede yer alan ince damarların patlamasına neden olur.

Ikınmak Zararlı Olduğunu Gösteren Bir Hastalık Daha
Makat ile alakalı tüm hastalıklarda insanların kabızlık ve ıkınma probleminden uzak durması gerektiğini belirtiyoruz. Çünkü basite aldığımız bu hatalar maalesef içinden çıkılması zor sonuçlara neden olmaktadır. Hemoroid hastalığı gibi Anal Hematom nedeni de dışkılama esnasında tuvalette ıkınma olup, bu alışkanlık sizi Basur yada Makatta Pıhtı Toplanması gibi ciddi bir hastalığa bulaştırabilir. Basur kadar tehlikeli olmasa bile dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır.

Cilt Altına Kanama ve Pıhtılaşmaya Neden Olur
Ikınan insanlarda ortaya çıkan aşırı basınç toplardamarların genişlemesi yada ince damarların patlamasına neden olur. İnce damarların patlamasına neden olması halinde kişide Anal Hematom dediğimiz durum ortaya çıkar. İnce damarlar patlayarak bulunduğu yerde cilt altına kanama yapmaktadır. Kanama damar basınç seviyesine gelince son bulur ve kan pıhtılaşmaya başlar.

Dayanılmaz Makat Ağrılarına Hazır Olun
Hastalığın en belirgin şikayetlerinden biri ağrı olup, yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir. Pıhtılaşmanın olduğu bölgede cildin şişkin olduğu görülür. Ortaya çıkan ağrı ilk 1 hafta şiddetli olup, geri kalan 2-3 haftalık süreçte ise azalarak devam etmektedir. 1 Ay gibi bir sürede ise kendiliğinden geçmektedir.

Tedavi Olun, Anında Rahatlayın
Makatta Pıhtı toplanması kişiyi canından bezdiren ağrı şikayeti bulunmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kötü yönü yoktur. Yukarıda da belirtildiği gibi yaklaşık 1 ay sürecek olan ağrılar ile yaşamaya alışırsanız tedavi olmaya gerek kalmadan kendi kendine geçecektir. Fakat ağrılarla yaşamak yerine sadece 1 dakika gibi kısa bir cerrahi müdahale ile sağlığınıza kavuşabilir, ağrılardan kurtulursunuz.

Anal Hematom Ameliyatı 1 Dakikada Yapılır
1 Ay boyunca dayanılmaz ağrılar ile yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken sadece 1 dakika süren ameliyattır. Çok basit bir uygulama olup, sadece 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken kan ve pıhtı boşaltılır. Kesi çok küçük olması nedeniyle herhangi bir dikiş vs gerekmez. Hasta anında ağrılardan kurtulur ve rahatlar.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Öncelikle kesinlikle doktor tarafından teşhis edilmesi gereken bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrı yapan bir çok hastalık bulunmaktadır. Bunun için size önerimiz IDEA Klinik proktoloji uzmanları olacaktır.

Tedavinin Nasıl Yapıldığını İzleyin
Aşağıda yer alan video’da (ALINTI) nasıl yapıldığı gösterilmektedir. Video gerçek tedavi esnasında çekildiği için biraz mide bulandırıcı olabilir. O nedenle izlemeden önce dikkatli olmalısınız.

Op. Dr. Seher Şirin Anlatıyor
Tedavi esnasında çekilen görüntüyü izlemek midenizi bulandıracağını düşünüyorsanız size önerim. Hastalık ve tedavisine dair bilgilerini sizlerle paylaşan Doktor Seher Şirin’in anlatımını izlemelisiniz. Op. Dr. Seher Şirin IDEA Klinik Bakırköy şubesinde görev yapmakta olup, makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için randevu alabilirsiniz.

Bu konu hakkında sormak, öğrenmek istediğiniz hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan uzmanlarımıza iletebilirsiniz. Sizlere sağlıklı ve huzurlu bir ömür dileriz.

9 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba.Ankarada ki klinize randevu aldım.Anlık dışkılama sonrası makatta kan geldi ve bikaç gün dışkılarken devam etti sadece dışkılama esnasında.Şişlik oluştu.Sanırım dediğiniz gibi anal h.oldu diye düşünüyorum.Bu işlemi aynı gün yapıyormusunuz.Birde bu işlemin ücreti nekadar.Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom çok küçükse müdahale gerekmeyebilir,muayeneden sonra karar verilebilir.

 2. Hocam merhaba tuvaletimi yaparken ve sonrasında acılarım cok vardi 2 hafta sonra doktora gittim ve yırtık oldugunu soyledi daflon hapından felan kullandım besinlerime dikkat ettim 1 hafta sonra iyilesmeye basladi rahatlama geldi fakat şu 1 haftadir tuvaletimi yaparken degilde tuvaletten sonra ağrılarım oluyor saatlerce ve tuvaletimi yaptiktantan sonra makatin biraz icersinde sertlik var ve dışında şişlik oluşuyor mercimek büyüklüğünde şişlik iniyor ama agrılarım devam ediyor hastalığım nedir hocam bıktım artık bu ağrılardan yardımınız icin şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal fissür(yırtık) olmuştur.Botox uygularız ameliyatsız iş gücü kaybı olmadan kurtulursun

 3. Hocam hemen makatin disinda bir et beni gibi mor bir kucuk birsey var ağri yok kasinti yok kanama yok aadece varligini hissediyorum sivilce gibi sizce ne yapmaliyim ?
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  Tabiki doğru yaklaşım muayene olmanızdır.Gelirseniz gerekeni yaparız

 4. Hocam ben yaklaşık bir sene önce makattan kanama olmuştum ve azdı ve sonra geçti şimdi üç gündür her tuvalete çıktığımda makattan kanama oluyorum fakat şuan kanama durdu ama aşırı ağrı oluyor otururken ıkınırken her zaman oluyor ve tuvalete çıkmakta zorlanıyorum makattan çok çok az şişlik var ve morumsu renkte. Hemeroid mi anal hematom mu ve nasıl tedavi olmam gerekir doktora gitmem gerekiyor mu
  Op DrAtilla Kaya
  makat kanamalarında öncelikle yapılması gereken anoskopi muayenesidir.anal fissür,heavmoroid gibi tedavisi kolay hastalıklar olabileceği gibi neden kötü huylu bir oluşumda olabilir.bu nedenle geciktirmeden muayenenizi yaptırmalısınız

 5. Merhaba. Kabız oldugumu dusunmuyorum. Ikı gunde bır buyuk tuvaletımı yapardım.Buyuk tuvaletten snra kan geldı ıkı gun.bir gub arayka. Cam kesigi gibi bı aacı hıssedıyordun genelde yaparken. Arka kısımda ve o gun acıdı hemen geçtı ve kan geldı. Bır gun arayla.peceteden gordum.Ve baktıgımda makat çıkışının one dogru ıkı tane mınım şişlik de denemez ama kabarcık gibi bısey var ve yumusak. Morr gibi rengi.yumusak. Ikıınırken mor gibi bır renk alıyor. Kaşıntı yok. Kanamada suan yok. Beslenme duzenım iyi. Hergun mutlaka buyuk tuvaletını yapıyorun. Ikınmadan. Yememe dıkkat edıyorum. Ne oldugunu anlamadım. Basur mu yoksa baska bıseymı yada ben mı buyutuyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Basur olma ihtimali yüksek, tarif ettiğiniz şişlik buna bağlı küçük bir anal hematom olabilir, anoskopla muayene edip kesin tanı koymakta fayda var.

 6. Basur oldugunu dusunmenız kan gelmesinden dolayı mı? Şişlikten dolayı mı?

  1. kan gelmesi basur düşündürür ama cam kesiği gibi acı hissetmeniz anal fissür düşündürüyor bu nedenle anoskopi muayenesi yapılması gerekir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Hocam gecenlerde kabızlık sorunu yasadım tuvalette uzun kaldım peçetede kan gördüm ama baya zorlandım yaparken cıktıktan donra 1-2 saat acıdı diğer tuvaletlerimi yaparken gün geçtikçe azaldı 3. Tuvaletimde kan kayboldu fakat sani içerde bir şişlik var gibi sizce nedir

  1. makat kanamalarında ilk yapılması gereken gecikmeden kanamanın nedenini tespit etmek için anoskopi muayenesidir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip nedeni tespit edebiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?