Ben Aldırma Ücretlerini Gör Basur Tedavi Ücretleri

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar özellikle hayatımızı ilgilendiren konularda bilimsellikten ayrılmamak gerekir. Çünkü hata ve ihmaller daha fazla sorun yaşamanıza neden olacaktır. Örnek vermek gerekirse kabızlık problemi ile yaşayan insanların başına gelen yada gelmesi muhtemel bir hastalık Hemoroid bilimsel anlamda gereken yapılmadığında yada ihmal edildiğinde tedavisi daha zor ve karmaşık hale gelmektedir. Bu tür telafisi zor hatalara düşmemek için yapmanız gereken tek şey araştırma yaparak bilimsel çözüm yöntemlerini bulmalısınız. Örnek bu sayfada Basur hastaları için bilimsel çözüm yöntemlerini göreceğiz.

Hemoroid Çözümü

İlk Olarak Muayene Olmak Gerekir
Anal bölgede basur dahil buna benzer bir çok hastalık bulunmaktadır. O nedenle yaşadığımız sorunun ne olduğunu kesin olarak öğrenmek için mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmak gerekir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan biriyseniz IDEA Kliniklerden hizmet alabilirsiniz.

Hastalığın Tipi ve Derecesine Göre Cerrahi Müdahale Gerekir
Muayenenin amacı hastalığın teşhisi yanı sıra tipi ve derecesini öğrenmektir. Çünkü her evre farklı olup, tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. İç ve dış basur olarak ayrılan hastalık aynı zamanda anüs iç kısmında yer alanlar için 1 ile 4 arasında derecesi bulunmaktadır. Makat kanaması ile ortaya çıkan iç hemoroid 2. derece olması halinde anüs iç kısmında meme ve devamında o memenin genişlemesi devam eder.

1) İlaçla / Kremle Basur Tedavisi
Öncelikle tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis hiç şüphesiz hemoroid içinde önemlidir. ilk etapta dışkılama esnasında kanama şikayeti görülen basur bu aşamada genelde 1. derece olarak sınıflandırılır. Bu süreçte doktora başvurmanız halinde çoğu zamanda ilaç ve krem ile tedavi uygulayabilir. Yada en azından cerrahi müdahaleye başvurmadan önce deneyebilir. 1. Derece iç basur tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında Daflon ve Doxium Tablet yanı sıra Kortos Fitil gibi bilimsel ürünler kullanılmaktadır. Aynı şekilde damarları büzüştürerek kanamayı azaltan proctoglivenol krem eklenebilir. 15-30 Gün içinde bu ilaçların herhangi bir faydası olmaması halinde maalesef cerrahi müdahaleye geçilmesi gerekir. Unutmamanız gereken bu ilaç ve kremler hastalığın ilk zamanlarında yani 1. derece için geçerlidir.

2) Lazerle İç Basur Tedavisi
İlaç ve kremler herhangi fayda sağlamadığında hastalık genelde 2. derece haline gelmiştir. Bunu anlamak oldukça kolay olup, dışkılama esnasında anüs iç kısmında yer alan hemoroid memesi dışkı ile anüs dış kısmına çıkmaktadır. Siz ihtiyacınızı giderip, kalmak istediğinizde ise meme anüs iç kısmına geri girmektedir. Bu tür hastalar için uygulanacak tedavi lazer olup, tedavi şekline bakacak olursak yüksek ısı ile hemoroid memesini tahrip etmek gerekir. Lazer ışını 120 dereceye varan ısı taşımaktadır. Dokunduğu anda memeyi tahrip ederek aynı zamanda kanamayı durdurmaktadır.

3) Lastikle Boğma Yöntemi
Lazerle hemoroid tedavisi de bir noktaya kadar etkili olup, 3. derece iç basur için yeterli etkiyi göstermez. Çünkü 3. derece olduğunda toplardamar (meme) daha fazla büyümüş olup, dışkılama esnasında yine anüs dış kısmına çıkmaktadır. Çoğu zaman kendi kendine içeri girerken çoğu zaman kendisi girmeyerek kişi parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Bu nedenle lazer yerine Rubber Band Ligation dediğimiz lastikle boğma yöntemi uygulanması gerekir. Bu yöntemin uygulanışına baktığımızda ise vakumlu bir alet ile yapıldığını görürsünüz. Alet ile meme toplanır ve anüs iç kısmına lastik bir halka takılır. Burada amaç kan akışını engellemektedir. Çünkü memeye kan gelmediğinde 10-15 gün içerisinde küçülür ve lastik halkanın olduğu yerden koparak düşer. Aşağıda yer alan video’da bu yöntemi daha net bir şekilde görebilirsiniz.

4) Basur Ameliyatı
Değerli arkadaşlar 3. dereceye kadar kısmen şanslı olduğunuz söylenebilir. Çünkü 4. ve son derece olması halinde tek seçenek maalesef hemoroid ameliyatı olmaktadır. Ameliyatı tecrübe ve alt yapı yönünden yetersiz bir yerde olmanız halinde maalesef sıkıntılı bir süreç sizi bekleyecektir. Çünkü basur ameliyatı gelişmiş ve klasik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 4. Derece basur hastalarında en gelişmiş uygulamalardan biri olan THD yöntemini uyguluyoruz. Çünkü klasik yöntemlere göre üstünlükleri daha fazladır.

THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) Ameliyatsız tedavilerin mümkün olmadığı hastalarda THD uyguluyoruz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan bu uygulama ile hasta çoğu zaman aynı gün işine dönebilir. Çok nadir bir gün hastanede yatması gerekebilir. THD uygulanışına baktığımızda çok pahalı bir cihaz ve kullan at malzemeler ile yapıldığını görürüz. Çünkü ilk olarak cihaz ile hemoroid memesine kan taşıyan toplardamarlar tespit edilir. Tespit edilen bu toplar damarlar anüsün 3-4 cm yukarısından bağlanarak kan taşıması engellenir. Böylece kan gelmediği için meme küçülür kaybolur. Dilerseniz aşağıda yer alan video’dan bu uygulamayı da görebilirsiniz.

Bitkisel Basur Tedavisi (Aldatmaca)
Değerli arkadaşlar yukarıda bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayan bilimsel yöntemlerini gördük. Son yıllarda hayli yaygın hale gelen bitkisel ürünler maalesef %80 alanında işe yaramaz diyebilirim. Çünkü yapısal hastalıklarda bitkilerin gücü bir şey ifade etmez. Aynı şekilde basur hastalarında bitki ne olursa olsun tedavi edici hiç bir özelliği yoktur.

Sülükle Basur Tedavi Edilir mi?
Maalesef ülkemizde aklın almayacağı uygulamalar oluyor. Çoğu insan bilmeyerek yapıyor. Çoğuda sırf insanların sağlığı ile oynayarak kazanç elde etmek için yapmaktadır. Varis hastalarında sıkça karşılaştığımız sülük uygulaması maalesef basur hastalarında da geçerlidir. Kesinlikle bilimsel olmayan bu uygulama ile sağlığınıza kavuşma imkanı yoktur. Sülük kan emici bir hayvan olup, vücudunuzun neresine koyarsanız koyun damar bulup, kan emmeye başlayacaktır. Bu sizin hasta olduğunuz anlamına gelmez. O hayvanın hayatta kalabilmesi için kan emmesi gerekir. Basur memesinden kan emmesi sizi belki 5-10 gün rahatlatır. Fakat emilen kanın yerine yenisi geleceği için değişen bir şey olmayacaktır. Sorun kan olsaydı tedavi yerine enjektör (iğne) ile kanı çeker bitirirdik ama o kadar basit değildir.

Evde Basur Tedavisi Mümkün mü?
Hastalığın yapısı gereği hastalıkların büyük bir bölümü teşhis ve tedaviden utanmaktadır. O nedenle evde tedavi seçeneklerini araştırmaktadır. Maalesef bu şekilde bilimsel olmaz. Çünkü öncelikle hastalığın gerçekten basur olup, olmadığı kesinlik kazanmalıdır. Her makat kanaması hemoroid olduğu anlamına gelmez. O nedenle mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Muayene olduğunuzda erken dönemde iseniz zaten doktorunuz size bilimsel tablet ve kremlerden önerecektir. 1. Dereceyi geçmeniz halinde artık sizin yapacağınız bir şey kalmayacağı için cerrahi müdahale gerekir.

Utanıyorsanız Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Tercih Edin
Anal ve genital bölgede olan tüm hastalıklar insanları şüphesiz utandırmaktadır. Hele birde kadın hasta iseniz utanma sorunu adeta ikiye katlanmaktadır. Tabii ki gelişen sağlık koşulları ile artık erkek doktorlara muayene yada tedavi olmak zorunda değilsiniz. Kadın genel cerrahi uzmanları teşhis ve tedavinizi yapabilir. IDEA Bakırköy Kliniğinde Op. Dr. Seher Şirin sizlere hizmet vermektedir.

Doktor Seher Şirin Sorularınızı Yanıtlıyor
Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin öğrenmek istediği farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

4 Comments

Add a Comment
 1. hocam iyi günler. bende 3. derece hemoroid olduğunu söylediler. daha önce 2 kez kolonoskopi yaptırdım. ve hemoroid memelerimin dışa vurduğu söylendi. tekrar kolonoskopi yaptırmak istemiyorum çok acılı bir işlem çünkü. normal bir muayene sonucu tedavim mümkün müdür ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas
  daha önce kolonoskopi yaptırdığınız tekrar yapılmasına gerek yok.dış hemoroidlerin tek tedavisi cerrahidir.gerekli olursa anoskopi muayenesi ile değerlendirilip tedaviniz yapılabilir.

 2. merhaba hocam. ben bundan 3 sene önce hemoroid tedavisi için devlet hastanesine gittim. lazerle yakma işlemi uygulandı. dıştaki hemoroid memeleri içinde beni rahatsız etmediğinden bir işlem uygulanmadı. şimdi tekrar bir rahatsızlığım oldu. memeler mi rahatsız ediyor beni aldırmam mı gerekiyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Soruna cevap verebilmek için muayene ve yapılan işlemin epikrizini görmek lazım.

 3. hemoroid tedavilerinde uygulanan işlemlerden sonra tekrarlama durumu söz konusu oluyor mu ? daha önce lazer tedavisi olan bir arkadaşımda tekar dışa memele çıktı bu bünyenin sağladığı bir durum mudur ?

  1. bünyeden önce beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir.kabız kalınmamalı,tuvalette uzun kalıp ıkınılmamalıdır.bu alışkanlıklarınızın kötü olması tüm makat hastalıklarına davetiye çıkarır
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?