Ben Aldırma Ücretlerini Gör Basur Tedavi Ücretleri

Makat Kaşınması

Makat kaşınması problemi ciddi bir sorun olup bazen insanlarda psikolojik olarak sorunlara neden olan durumların başında gelmektedir makat kaşınmasına sebep olan durumlar ve makat kaşınması tedavisi için yapmanız gerekenleri uzmanımız Op. Dr. Atilla Kaya Özetliyor.

Makat Kaşıntısı

Vücudun başka yerlerindeki kaşınıtımızı farkına bile varmadan kaşırız ama makat bölgesi kaşıntısı her zaman ve her yerde istenildiği gibi kaşınamadığı için ciddi bir psikolojik sorundur.Hatta kişi “ya konuşma yaparken kaşınırsa” gibi düşüncelerle daha çok rahatsız olabilir.Makat bölgesindeki kaşıntı bazen dayanılmaz düzeyde sebep olabilmektedir.Makat kaşıntısının nerdeyse tek sebebi anal dermatittir.

Anal Dermatit Kaynaklı Makat Kaşıntısı

-Anal bölgede özellikle geceleri şiddetli kaşıntı.
-Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlenme.
-Bazen kanama kaşıntıyla olan tahrişten kaynaklanır
-Bölge cildinde kabaşma.
-Ciltte kabarma şeklinde meme görünümü
-Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntı şeklinde benzer salgı.
– Dışkı kokusundan farklı pis koku
-Hafif ağrı.
-Parazit kaynaklıysa dışkıda kıl kurdu.
-Ciltte küçük çatlaklar.
-Eşlik eden hastalıklar;fissür(çatlak),enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzema.

Makat Kaşınması Teşhis

Teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir bunun için basit dışkı tahlili yeterlidir.
Muayenede yukardaki bulgular tesbit edilir.

Makat Neden Kaşınır

Çocuklarda çoğunlukla sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde net bir sebep tanımlanamaz ama bir çok faktör suçlanmaktadır;
-Parazitler kıl kurdu
-Aşırı temizlik(sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharat tüketimi(özellikle karabiber)
-Patlıcan ve domates,çikolata( bazı kişiler yemeyi bırakınca düzelir)
-Şişmanlık (bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
-Yaz mevsiminde sıcak hava(terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Fazla kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)
-Dar iç çamaşır kalçaları sıkıştırarak havalanmayı azaltarak nem yapar.
-Dar pantolon ve etekler aynı şekilde kalçaları sıkıştırarak havalanmayı azaltır
-Sentetik iç çamaşırı hassas ciltli insanlarda alerji benzeri reaksiyon oluşturur.
-Kadın bağı adet döneminde kullanıldığı için o dönemde artış gözlenir,bu ürünlerin cilde değen elek benzeri yüzeyi sentetik olduğu için alerji benzeri reaksiyona sebep olabilir.

Makat Kaşıntısı Tedavi

Tedavinin temeli sebep bulunabilinirse ortadan kaldırılır,net sebep bulunamadıysa ihtimaller imkan ölçüsünde düzenlenir.Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ,dar elbise giyilmemesi,sentetik çamaşır giyilmemesi ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.
Kaşıntının tedavisi için bölgesel merhemler oldukça etkilidir.Kortizonlu merhemler etkilidir ancak kısa sürede kesilmesi gerektiği için sorun olabilir bunun yerine makat ve genital bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem tercih edilebilir.Pruzon kaşıntıyı 1-2 günde düzeltir,asıl sebep ortadan kaldırıldıysa tekrar kaşıntı olmaz.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

11 Comments

Add a Comment
 1. 7 yıldır ızdırap çektiğim makat bölgesinde bir hastalığım var. Son 2 yıl içerisinde iki defa hemoroid ameliyatı oldum. Birincisi iç hemoroid adı altında bant operasyonu, ikincisi ise dış hemoroid cerrahi operasyon. Fakat her iki operasyon da çare olmadı. Makat bölgesinde sorun olan hastalar genelde ya ağrı yada kaşınma şeklinde şikayet duyarlar. Fakat bende ne ağrı nede kaşınma mevcut. Hissettiğim rahatsızlık; dışkı barsakta hareket ederken REKTUM bölgesine geldiğinde, makatta ve bacak arasında hatta testislerde uyarılma şeklinde rahatsızlık (o bölgelerdeki tüylerin ürpermesi ve batması). Aynı şekilde tuvaletimi yaptıktan sonrada eğer tam yapamadısam yani rektum da bir miktar dışkı kaldıysa buda beni cok rahatsız ediyor. Bu rahatsızlık günlük hayatımı olumsuz yönde cok etkiliyor hatta ruhsal bozukluğa da neden oluyor. Bilgi yada tavsiye verebilirmisiniz. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anlattıklarınıza bakılırsa her iki ameliyatıda boşa olmuşsunuz bu şikayetlerinizin hemoroidle ilgisi olduğunu sanmıyorum daha çok takıntı gibi bence o konuda hipnoz sizin için en uygunu gibi

 2. bağsur sadece bi bölgedemi kaşıntı yapar yoksa benimkinde olduğu gibi tüm vücudtamı etki yapar.bağsur sorunum vardı ama beni o kadar rahatsız etmiyordu.sonra birden kaşınıntı ortaya çıktı doktora gittim bişi yok dedi ama kaşıntılar devam etti yaklaşık 8 aydırda devam ediyor.alerjik birisin dedi doktor bana yumurta vb şeyleri yeme dedi kestim çoğunu. alerjim olduğunu düşündüğüm şeyleri yemeyi ketim ama devam etti bu alerjik bi durum gibi gelmiyor bana.kaşıdığım bölgeler kabarıyor sonra kısa sürede kayboluyorlar ama kaşıntı sorunum devam ediyor doktorlar ilaç verdi ama kısa süreli işe yarıyorlar.bağırsaklarımda bi sorunmu var diye düşünüyorum.lütfen yardımcı olun çünkü bu duruma katlanamıyorum artık.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  basur fazla kaşıntı yapmaz diğer sebepleri araştırın

 3. makata kasinti oluyor ve kasiyincada kaniyor.
  tuvalet cimam normaldir kabizlik yok.
  sanki damar akar gibi sitetli bir rahatsilik var bende o damarin atmasini durdurmak icin kasimak zorunda kaliyorum.
  bu konuda benim ne yapabilirim lutven bana bir bilgi verin
  tesekurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu muayene olmanız ama kortizonlu merhemler kaşıntınızı alır,3-4 günden daha uzun kullanırsanız zarar verebilir.

 4. arkadaşlar uyuyamıyorum kıl kurdu yüzünden

 5. Hocam, çok ciddi kaşıntı var özellikle geceleri. Bazen kanama olacak kadar. Hijyen konusunda sıkıntılı bir bölge olduğu için kana karışıcak diye korkuyorum.
  5 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ama sanki bu farklı gibi. Ameliyattan önce 3 ayda bir büyük apse ve iltihap olurdu. Şu anda bunlar yok ayrıca kaşınan yer makattan cok testis ve makat arası bölge. Zaman zaman makatın hemen çevresi de kaşınıyor. Kaşıntı olmadığı veya az olduğu günler, haftalar da oluyor fakat son zamanlarda sıklaştı. Tam emin değilim ama galiba akıntı da oluyor. Emin olamıyorum çünkü artık hafif bir nem sanki normal, olması gereken bir şeymiş gibi geliyor.
  Günün 10 saati oturarak geçiyor ve baharat özellikle kara biber ve domates/patlıcan çok tüketiyorum.
  Op. Dr. Demet Ağras
  Yazdıklarınız anal dermatit denilen hastalığa benziyor, ilgili sayfalardan okuyup, nedenini bulup hayatınızdan çıkarın bu arada anal dermatit tedavisi için üretilen pruzon pomad kullanın

 6. Makatla yumurtalıklarda aşırı beyaz parazitler var bubis biti dediler araştırdım bit değil beyaz ufak kurtlar deriden girip çıkıyorlar hergün banyo yaptığım halde yine var ve devamlı hareket ediyorlar ciddiye bubis biti dedi ilac tedavisi oldum geçmedi büyük ihtimalle içeriden gelen birşey ne yapmam gerekiyor ilac ne öneriyorsunuz tesekker ederim

  1. bizim uzmanlık alanımıza girmiyor.enfeksiyon hastalıkları uzmanına görünün

 7. iyı günler kolay gelsin benim sorunum tesisin altından başlayarak makata doğru bir çizik gibi büyümesi ve o bölgenin sürekli kasinmasi erkeklerde neden olur.

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. Bendede makat kisminda feci kasinti ve onunla beraber yanma olmaktadr bu nedenle gunluk yasantimda cok rahatsiz oluyorum bunun son bulmasi icin nasl bisey yapmaliyim acaba ?

  1. yanma kaşımaya bağlı yada anal fissüre bağlı olabilir.muayene olmalısnız.kaşıntıyı önlemek için pruzon pomatda kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?