Hastalık ve Tedavi Görüntüleri

Basur Resimleri

Ülkemizde makat hastalıkları arasında ilk sırada yer alan Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile basur 2 çeşidi olup, 4 farklı evresi bulunmaktadır. Çeşitlerine baktığımızda anüs çevresinde bulunan dış hemoroid ile anüs iç kısmında yer alan ve sürekli kanamaya neden olan İç basur şeklinde anılmaktadır. Yani hastalığın bulunduğu yere göre ismi değişmektedir. İç hemoroid kendi içerisinde 4 evreden oluşmaktadır. İlk ortaya çıkışında 1. derece olarak sınıflandırılır. İlk etapta dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkan sorun zamanla anüs iç kısmında ve anüs dışına çıkan meme halini almaktadır. Aslında meme olarak nitelediğiniz makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesidir. Doktorlarımız hastalığın sınıflandırılmasında hastanın şikayeti ve basur memesinin durumuna bakarak yapmaktadır. Aşağıda yer alan görsellerde iç ve dış hemoroid ile benzer hastalıkların görüntüsünü bulacaksınız. Aşağıda yer alan görseller haliyle iç açıcı olmayacaktır.

Basur Dereceleri Nasıl Anlaşılır?
Özellikle iç hemoroid hastalığında geçerli olan bu sınıflandırma ilk etapta kanama ile başlar bu süreçte hasta 1. derece olarak adlandırılır. İkinci derece oluşması halinde ise anüs iç kısmında meme oluşur. Bu meme yukarıda da belirttiğim gibi makat bölgesinde yer alan toplardamarın genişleyerek anüs iç kısmına kadar sarkmasıdır. İkinci derece olan hastalık meme belirgin hale gelir. Öyle ki dışkılama esnasında anüs dış kısmına çıkar ayağa kalktığınızda kendisi geri girmektedir. Üçüncü derece olması halinde ise meme dahada belirgin hale gelir ve her dışkılama esnasında anüs dış kısmına girer dışkılama sonrası kendiliğinden girer yada kişi parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Aksi halde dışarıda kalan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulur. Bununla ilgili hususa birazdan geçeceğim. Dördüncü derece iç hemoroid ise artık bu hastalığın son aşaması olup, hemoroid memesi sürekli dışarıda durmaktadır. Zaten yukarıda yer alan görsellerden durumun vahametini anlayabilirsiniz.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
İnsan vücudunun en fazla hastalık görülen yeri sanırım makat bölgesi olmaktadır. Çünkü bir birine benzeyen o kadar çok hastalık var ki bazen yeterli tecrübesi olmayan doktorlar hastalıkları bir birine karıştırarak hatalı teşhis koymaktadır. Basur ile karıştırılan hastalıklardan biride Anal Hematom olup, halk arasındaki tabiri ile makatta pıhtı toplanması diyebiliriz. Hastalığın nedeni basur’da olduğu gibi kabızlık ve ıkınma olup, makat bölgesinde yer alan ince damarların baskıya dayanamayıp, patlamasıdır. Patlayan damarlar cilt altına kanamaktadır. Bu kanama damarların seviyesine geldiğinde son bulur ve yerini ağrılı şişliğe bırakır. 1 Haftası şiddetli olmak üzere 3-4 hafta sürecek makat ağrısı yaşanır. Bu süreçte ağrıya katlanırım derseniz herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Fakat ben ağrıya dayanamam diyenler için 1 dakikalık bir ameliyat ile cilt altındaki pıhtı boşaltılır ve hasta sıkıntıdan o an kurtulur.

Anal Dermatit (Mayasıl)
Görsellerin içerisinde birde Anal Dermatit dediğimiz bir hastalık bulunmaktadır. Türkçe karşılığı mayasıl olarak bilinmektedir. Her ne kadar insanlarımız mayasıl problemini basur ile karıştırsa da bambaşka bir makat problemidir. Makat kaşıntısına neden olan bu hastalığın yapısına baktığımızda bu bölgede cilt hasarı meydana geldiği, cilt üzerinden yer alan koruyucu katmanın yok olduğunu görürüz. Genelde kişinin hataları neden olduğu bir durumdur. Öyle ki anal bölge temizliğini biraz abartıp sabun kullananlar, dar pantolon giyinenler yanı sıra makatta akıntı, apse ve iltihap problemi olan insanlarda bu durum sıkça görülür. Cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık olmadığı için genelde kaşıntı kremi ile sorunu çözmek gerekir. Bize gelen hastalara genelde Pruzon Krem öneriyoruz. Kortizon içermediği için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

  Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olan, Op. Dr. Atilla KAYA, hemoroid hastalığı teşhis ve tedavisinde uzman isimlerden biridir.

71 Yorum

 1. hocam merhaba,
  makatta oluşan meme yapısı için doktora gittim, parmakla muayene etti ve rektoskopiye gönderdi. Hemoroid oluşumu var ama ameliyat olucak kadar da büyük değil dedi. arada bir iltihaplanma dışında bana skıntı yaratmıyor ama ben görsel olarak çok rahatsız oluyorum. Hocam böyle bir yapının ameliyat dışında tamamen yok olması mümkün müdür?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid hastalığının ameliyat dışında birçok girişimsel tedavi yöntemi var,size ne yapılması gerektiğine muayeneden sonra karar verebiliriz.

 2. Hocam meraba
  Makatta bigünde şişlik oluşt şişligin tam orda ksmında mor bi kan pıhtılasması var ve kanamaya basladı o gün icinde sizde bu ne olabilir
  Op.Dr Ergun AYGÖREN
  anal hematom olabilir.kabız kalıp,tuvalette uzun süre ve şiddetli ıkındıysanz gelişmiştir.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

 3. Hocam bir sorum var benim makat kenarindan degilde sanki ustunde beze. Gibi ama acida var ne olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Ikınarak sert dışkıladıysanız,ani olduysa anal hematom olabilir.kendiliğinden geçecektir. tekrarlamaması için kabız kalıp ıkınmayın. Geçmezse muayene olmalısınız.IDEA Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz kesin teşhisi koyabiliriz.
  Geçmiş olsun

 4. Hocam tekrar ben ben ilac kullandim 5 ay kadar aknetrend aknegen. Gibi sivilce ilaci vucudumun bir cok yerinde kuruluk oldu ondan sonra oldu gibi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Bazı tip sivilce ilaçları tüm vücutta kuruluk yaptığı gibi dışkıda da kuruluk yapar. Bol su içerek ve beslenmenizi düzenleyerek üstesinden gelmelisiniz.
  ideaklinik.com ve sehersirin.com sitelerinde kabızlık ve makat hastalıklarında beslenmeyle ilgili geniş bilgiler mevcut,faydalanabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 5. Hocam benm makat bolgemde akinti nedeniyle doktora gittim 2 kez kolonoskopi yaptilar parazit cikti sonra tuvelete cikarken sanki bisey disari cikiyordu tuveletimi bitirdigim zaman iceri giriyordu makatta akinti azalmistii 4 ay gecti kabiz bedeniyle biraz ikindim 5 gun once biraz kan geldi elime 2 sislik geldi tuveleti bitirdigimde ayaga kalktm yavasca iceri girdi bu iki gundur ikinmiyorum bol su iciyorum herhangi bi siskinlik falan yok kanda yok yolda yururken makatimda nemlilik hissediyorum ne yap maliyim yasim 17

  Tuvelette biraz yanma ve agri oluyo fzla ikindigimda bu genc yasimda gecermi sorun nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var,anoskopla muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

 6. Hocam merhaba
  Benim makat bolgemin tam yaninda mor bi şişlik oluştu iki gün içerisinde ama hiç ikinma vs olmadı . Sizce geçici bi durummu yoksa doktara gorunmelimiyim .
  Op Dr Seher Şirin
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  apse olabilir.apse ise geciktirlmeden açılmalı çünkü fistüle neden olabilir.muayene olmalısınız

 7. Merhabalar hocam benim iki hafta önce makatim da mercimek büyüklüğünde bir şişlik oldu ve ben onu sivilce sanarak sıktım ve yoğun bir kanama oldu adet kanaması gibi daha sonra kanama durdu ama o şişlik balon şismesine benzer şekilde şişti şuan parmak ucu büyüklüğünde içinde iltihap kan karışımı gibi birşey var oturmakta zorlamaya başladım ara sıra kanıyor ve ben 7.5 aylık hamileyim kabızlık ta oluyor bu şişlik doğumda bana ne gibi zararları olur nasıl kurtulabilirim bundan
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  sıkarken enfekte etmiş olabilirsiniz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.doğuma engel bir durum oluşturacağını zannetmiyorum

 8. Merhaba hocam ben zoratenin kullaniyorum 4 aydir bu tetikledimi bilemiyorum ama ince küçük et parcasi oldu kesin basur mudur
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Proctoloji Uzmanı
  fissür olabilir

 9. Hocam merhabalar benim sorunum makatta kanama ile başladı hemoroidden şüphelendim makatta ten renginde yapı oluştu iki tane fakat hemoroid memesi gibi durmuyor ve tuvalet esnasında çıkıp sonra içeri girmiyor çünkü hep Makattalar eğer ishal olursam dışkılama acısız ve sorunsuz oluyor fakat normal dışkı esnasında yanma şeklinde acı hissediyorum daha sonrasında ise bir ağrı acı olmuyor sizce hemoroid midir? Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  IDEA Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.ten rengi şişlikler ödem nedeniyle olabilir.fakat ne olduğundan emin olmak için anoskopi muayenesi yaptırsanız iyi olur,çünkü kanama öykünüzde var.

 10. Hocam merhaba ben böbrek nakilliyim ve bu karantinadan dolayı makat bölgemde basür oluştu ne yapmam gerekir teşekürler

  • Kliniklerimizde corona virüse karşı gerekli önlemler alınmıştır. Makat hastalıklarını ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri