Ben Aldırma Ücretlerini Gör Basur Tedavi Ücretleri

Basur Kanaması Nasıl Durdurulur

Basur KanamasıKanamaların tamamı gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olunmalı sonra nasıl bir tedavi yapılacağı araştırılmalıdır çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser de olabilir.

Makat kanamasının sebebi araştırıldıktan sonra basurdan kaynaklandığından emin olunduktan sonra şu şekilde yaklaşılabilir.Kanama iç basurun cildinin yıpranması sonucu oluşan bir durumdur.İç hemoroiddeki bu yıpranmanın en sık sebebi dışkının sert olması ve bu sertlik sebebiyle ıkınmaktır.İlk yapılması gereken şey fazla ıkınmanın önüne geçilmelidir,şiddetli ıkınmadan dışkı yapılmalı bunun için kabızlık sorunu düzeltilmelidir.Böylece iç yüzeydeki sıyrılma

şeklindeki yıpranma kendini onarmaya fırsat bulur ve kanama durabilir.

Basur kanaması tedavisi;

Çok etkili olmasa da daflon veya doxium gibi tabletler bunlardan biri yanı sıra kortos fitil veya procto glivenol krem gibi bölgesel ilaç kullanılmalıdır.

Kanama süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır.Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir.Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir.Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavi ettirilmelidir.

Sonuç olarak;

Öncelikle kanamanın sebebinden emin olmak için anoskop,rektoskop veya kolonoskop yaptırılmalı Dışkılama alışkanlığı düzenlenmeli.Uygun ilaçlar kullanılmalı

Kanama durmadıysa genel cerrahi uzamanıyla görüşülmeli ve onun önerilerine göre yol izlenmelidir.

1 Comment

Add a Comment
  1. Merhaba,
    aktardan aldığım bitkisel macun ve krem kullanıyorum. Kullanmaya başladıktan sonra, kanamam iki gündür olmuyor. İyileşme sürecinde olabilir mi ?
    Op Dr Seher Şirin
    Basur kanaması kendiliğinden de durur, bu iyileştiğini göstermez daha da önemlisi durmuş ta olsa kanamanın nereden olduğundan emin olmak için anoskop muayenesi gerekir. Tabanda basur değil farklı bir hastalık ta olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?