Ben Aldırma Ücretlerini Gör Basur Tedavi Ücretleri

Kabızlık ve Basur

Bildiğimiz gibi kabızlık sonucu bir çok hastalık meydana gelmektedir. Bunlardan biriside basur olarak karşımıza çıkmaktadır aşağıdaki makalede basur ve kabızlık ilişkisi ele alınmış olup detaylı olarak yazıda sebeplerine yer verilmiştir.

Basur Hastalığı ve Kabızlık

Basur oluşumunda en önemli etken tuvalette kalış süresi ve bu süre zarfında uygulanan ıkınma şiddetidir.Normalde dışkılama eyleminde kişinin aktif bir şekilde ıkınmasına çok gerek olmaz.Macun kıvamında dışkı barsağın kasılmasıyla eş zamanlı olarak anüsün genişlemesi sonucu dışarı atılır.Kabızlık halinde dışkı barsak tarafından daha zor itilir ve anüsün genişleme miktarı dışkının pasif bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayamaz ve kişinin karın kaslarını kasıp ıkınması gerekir.Bu ıkınmanın şiddeti dışkının sertliğine paralel olarak arttırılır.Şiddetli ıkınma anüs civarındaki bağ dokusunun zayıflamasına ve bağ dokusu zayıflamasıda toplar damarlarda genişlemeye sebep olur,ıkınmanın diğer bir etkiside toplar damarlarla atar damarlar arasında direk geçişler oluşturmasıdır bu geçişlerde toplar damar basıncında artışa sebep olur.Toplar damardaki bu basınç artışı zamanla damarın genişleyerek varis halini almasına yani hemoroid oluşmasına sebep olur.

Kabızlık Sorununa Çözüm

Kabızlığın çözümü hemoroidden korunmanın veya tedavi sonrası tekrarından korunmanın en etkili yoludur.Kabızlığın çüzümü barsağın içindeki dışkı miktarını artımakla mümkündür. Barsak içi dolduğu ölçüde daha iyi çalışır.barsağın içini doldurmanın en iyi yolu posalı gıda tüketmektir.

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi için:Sebze,meyve çok tüketilmeli,mümkün olan her öğünde kepekli ekmek yenmeli,yeterli gelmiyorsa günde bir su bardağı kepek ayran veya benzer bir sıvı ile karıştırılıp tüketilmeli,akşamları kayısı veya kayısı kurusu yenmelidir.Dışkılama mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tercihen kahvaltı sonrası yapılmalıdır.Kabızlığın bu şekilde çözülüp 2-3 ay devam edilmesi kabızlığı kalıcı olarak düzeltebilir.İlaçlarla ve çeşitli bitki çaylarıyla çözülen kabızlık bu tür ürünlerin alınmadığ gün aynen eskisi gibi ortaya çıkar.

Kabızlığın sebeplerinden biride dışkılama ihtiyacının ertelenmesidir.Özellikle evi dışında tuvalete gitmeyi sevmeyenlerde önemli sorundur.Gün içinde gelen ihtiyacın akşama ertelenmesi barsağın son kısmında uzun kalan dışkının sertleşmesine sebep olur bunun için dışkılama ihtiyacı mümkün olduğunca ertelenmemesi doğru yaklaşımdır.

Op.Dr.Atilla KAYA

6 Comments

Add a Comment
 1. slm hocam.ben oglumda epeydir birsey gozlemliyorum henuz 4 yasinda 2 senedir kaka problemi cekiyor 3 gunde bir cikiyor yapmaktan korkuyor ve asiri ikiniyor.1 sydir kakadan sonra makadinin disari ciktigini goruyorum ve 5 dk sonra geri gidiyor acaba bu basur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hsyır barsak sarkmasıdır,çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz

 2. Hocam bende basur var hemde ilerledi baya ve basur sisince kabizlik oluyor basur inince geciyor
  Bi ara bi tane form cayi ictin 12 gun normaldi sonrasinda yeniden basladi ne yapmam lazim hangi bolume gitmem lazim yardim edin yalvaririm
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi bölümüne muayene olmalısın.

 3. Hocam bir yil önce 4.derece klasik basur ameliyatı oldum bazen dişkımı yaparken ağrı ve bir kaç damla kan geliyor..bunlar normalmi iyi günler
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  normal değil.anal fissür olabilir.ama iyi veya kötü huylu birçeok makat hastalığında kanam görüldüğü için mutlaka ayırt etmek için anoskopi muayenesi yapılmalı.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.

 4. hocam 2. ewre hemoroid war şişen memeler zaman içinde düzelir mi qeçer mi duzenli beslenme ile ?
  Op Dr Seher Şirin
  IDEA Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  evet hastalığınız geriler ama hemoroidler kalır

 5. Merhaba 1.5 ay önce dışkıda kan gördüm bunun uzerine 3 gun sonra doktora gittim doktor muayene etmeden anal fissur dedi ve iki krem bir surup verdi diski yumuşakti daha sonra kabizlikla beraber diskida kan devam etti bir daha doktora gittim ve muayne sonucunda hemoroidler var dendi . İlac fitil verdi . 1.5 haftadir kullaniyorum ilaci zaman zaman kullanamadığım oldu fakat kabizlik ve hemoroidim gecmedi simdide diskida incelme goruyorum surubu icince kabizligim geciyor lifli besleniyorum fakat karnimda batma ve sertlik oluyor zaman zaman tekrar doktora gideceğim fakat sizinde görüşünüzü almak istedim . İlginiz icin tesekkurler

  1. hemoroid ve beraberinde anal fissür olabilir.fakat kanama varsa en azından anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalıydı.çünkü kanamaya neden olan başka makat hastalıklarıda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?