Kanamalı basur tedavisi

Makat bölgesinde olan kanamaların en sık sebeplerinden biri de basur kanamasıdır. ancak kanamaların tamamı gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olunmalı sonra nasıl bir tedavi yapılacağı araştırılmalıdır çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser de olabilir.

Basur kanamaMakat kanamasının sebebi araştırıldıktan sonra basurdan kaynaklandığından emin olunduktan sonra şu şekilde yaklaşılabilir.Kanama iç basurun cildinin yıpranması sonucu oluşan bir durumdur.İç hemoroiddeki bu yıpranmanın en sık sebebi dışkının sert olması ve bu sertlik sebebiyle ıkınmaktır.İlk yapılması gereken şey fazla ıkınmanın önüne geçilmelidir,şiddetli ıkınmadan dışkı yapılmalı bunun için kabızlık sorunu düzeltilmelidir.Böylece iç yüzeydeki sıyrılma şeklindeki yıpranma kendini onarmaya fırsat bulur ve kanama durabilir.

Basur kanaması tedavisi;

İlaçlar genellikle çok etkili olmaz, venoruton, daflon veya doxium gibi tabletler bunlardan biri yanı sıra kortos fitil veya procto glivenol krem gibi bölgesel ilaç kullanılmalıdır.

Kanama süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır.Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir.Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir.Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavi ettirilmelidir.

Sonuç olarak;

Kanamanın sebebinden emin olmak için bu konuda birikimli genel cerrahi uzmanınca anoskop muayenesi yapılmalı ve en etkin tedavi yöntemi belirlenmelidir. Dışkılama alışkanlığı düzenlenmeli.Uygun ilaçlar kullanılmalı. Kanamanın sebebi basur olabileceği gibi kanser de olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

  Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olan, Op. Dr. Atilla KAYA, hemoroid hastalığı teşhis ve tedavisinde uzman isimlerden biridir.

3 Yorum

 1. Hocam Merhabalar cevaplarsanz sevinirim korkuyorum çünkü. Öncelikle 23 yasındaym büyük tuvaletimi yaprken zorlandıgım ufak kanamalar ve bikaç günlük küçük sıkıntılar cekiyrm 2 yıldır yaklasık ama hiçbir zaman agrı şişlik meme sarkması olmamıstı . Gecenlerde iftar sonrası asırı su ve yemek midemi agrıttığı için ishal durumu oldu ve sonrasında kanama oldu hafif Agrı sızı olmadıgı için farketmedim bugun dus alırken makat tarafında kucuk bi şişlik gibi bişi elime denk geldi baktıgımda nohut tanesi kadar artık ne oldugunu bilmediğim bişi vardı meme mi artık bilmiyorm. Suan agrı yapmıyor kaşıntım da yok otururken rahatsızlığım da durumum nedir acaba ? ilk defa bu şişlik oldu öncelerinde cok zorladıgımda kanama oluyordu ? aydınlatırsanız sevinirim napmalıyım durum nedir acaba ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya hemoroid olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

 2. bende basur çikmis tuvalete gitim zaman kaniyor cok ariyor uyamiyorum disari cikmiş şişmis bir krem kolaniyorum 1havtadir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen tromboze hemoroid olmuşsunuz,anoskopla muayene olmanızda fayda var.

 3. iyi akşamlar burdaki yazılanlar gibi öyle büyük bi şişlik yok aksine içerden damar kesilmiş gibi geliyor vc oturunca bir haftadır çok kanama oluyor
  bunun sebebi nedir acı yok fazla ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta kanama varsa önce anoskopla muayene ve gerekirse bazı tetkikler yapılıp kesin tanı koymak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri